K dýce patří i originální ozdobný střapec. Housle vyrobili v manufaktuře. Policisté převzali také dlouhé a krátké palné zbraně, části brokových zbraní a několik stovek kusů střeliva. „Housle, dýku a další předměty z pozůstalosti nabízíme státním institucím,“ uvedla Michaela Tesařová z Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Dýka, kterou nejspíš používal důstojník německého vojenského letectva Luftwaffe a více než tři sta let staré housle. Neobvyklé předměty nalezli policisté po zemřelém z Hrušovan u Brna.Zdroj: UZSVM.czNěkterá muzea se státem na získávání podobných exponátů do svých sbírek aktivně spolupracují. „Z pozůstalostí se nám několikrát podařilo získat například historický nábytek i z devatenáctého století, na zbraně jsme ale nikdy nenarazili,“ řekla historička a bývalá ředitelka břeclavského muzea Alena Káňová.

Předměty mají velkou historickou hodnotu. „Dýka Luftwaffe, pokud jde o originál, je cennější než předměty obyčejných vojáků německé armády. Cena se pak odvíjí od toho, v jakém je předmět stavu. Ale u originálů dýk se cena pohybuje od tisíce euro a víc,“ řekl obchodník s militáriemi Oleksandr Derevyankin.

Bouřka. Ilustrační foto.
Kroupy a silné bouřky zasáhnou jižní Moravu. Koncem týdne se ochladí

Pokud státní instituce a muzea neprojeví o věci zájem, lidé si je koupí na webu úřadu. Výjimkou jsou střelné zbraně. „Nabídneme je zájemcům podle standardních postupů. Znamená to pouze lidem, kteří vlastní zbrojní průkaz příslušné kategorie,“ objasnil mluvčí policie David Chaloupka.

LADISLAV ZOUHAR