Expozici věnovanou historii i současnosti moravských Chorvatů bude možné shlédnout v sobotu od čtvrté hodiny odpolední v Chorvatském domě v Jevišovce. Slavnostní otevření první hotové části domu bude zcela volně přístupné veřejnosti.

Euro Bike Fest byl přehlídkou motorek, kaskadérských kousků, zábavy i koncertů.
V Pasohlávkách dnes startuje Euro Bike Festival. Očekávejte tisíce motorkářů

„Expozice provede návštěvníky příběhem moravských Chorvatů - od jejich příchodu na Moravu, nastíní, jak vypadal jejich život v původních vesnicích, v čem se odlišovali od okolního obyvatelstva, pomůže zorientovat se v tom, proč k jejich odsunu došlo,“ vysvětluje místopředsedkyně Sdružení občanů chorvatské národnosti v ČR Lenka Kopřivová.

Mimo expozici se návštěvníci mohou těšit na šifrovací hru po Jevišovce a okolí, večer vystoupí národopisný spolek Pálava, který dbá na zachování odkazu tohoto etnika.

ZAJÍMAVOSTI

  • V 16. století ve strachu před tureckými nájezdy uprchly ze své domoviny dva až tři tisíce Chorvatů. Na Moravě osídlili nejjižnější části regionu, tehdy řídce obývané oblasti Břeclavska a Hodonínska.
  • Postupně se asimilovali, v Jevišovce (Frielištof), Novém Přerově (Nuova Prerava) a Dobrém poli (Gutfield) si ale svou identitu (zvyky, jazyk i kulturu) udrželi až do konce 40. let 20. století. Po druhé světové válce je komunisté z pohraničí odsunuli a vystěhovali na různá místa Moravy.
  • V Česku podle odhadů stále žije asi osm stovek moravských Chorvatů