Nyní tak připravují výběrová řízení. „Jsme rádi, že jsme na tuto podporu dosáhli. Obnova sídliště v Kovářské ulici je dost nákladná, takže jsme ji museli rozdělit do dvou etap,“ upozornil vedoucí investičního odboru strážnické radnice Petr Helísek.

Úpravy mají stát čtrnáct milionů korun, což představuje asi šestinu rozpočtu pěti a půl tisícového města. „Chceme udělat novou cestu, protože jsme na ní zjistili závady. A nová parkovací místa,“ doplnil Helísek.

Podobně jako ve Strážnici mají přislíbené čtyři miliony také v Hodoníně, a to na obnovu západní části sídliště Větrná Hůrka. V Brandlově ulici u nákupního střediska Rozmarýnek díky tomu upraví do konce roku více než sedmdesát parkovacích stání, z toho 41 bude zcela nových a šest využijí tělesně postižení.

Navíc v sousední Vančurově ulici už dělníci finišují s pracemi, s nimiž začali už na podzim. Kromě nového parkování se tamní obyvatelé dočkali také upraveného chodníku a opraveného venkovního sportoviště rozděleného na části pro míčové hry a dětské hřiště s pískovištěm. „Před koncem jsou sadové úpravy. A příští týden má dostat nový asfaltový povrch silnice,“ uvedla referentka přípravy investičních akcí v Hodoníně Martina Janíková.

I o víkendu pokračovaly stavební práce na druhé straně města na sídlišti Bažantnice, konkrétně v Erbenově ulici. „Oprava je opravdu potřebná, chodníky jsou hrozné. Když po nich nemůžete jít, tak riskujete, že vás na úzké silnici srazí auto,“ upozornila na špatný stav před zahájením prací Jarmila Kučerová.

Lidé žijící v jiných sídlištích v příhraničních okresech jižní Moravy si zatím na změny k lepšímu počkají. Projekty na obnovu Hutníku ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku či sídliště Jana Palacha s třináctipodlažními paneláky v Břeclavi totiž skončily v konkurenci jiných žádostí pod čarou. Ministerstvo je tak má nachystané v zásobníku. „V programu Regenerace sídlišť se dočká podpory třiadvacet akcí za osmaosmdesát milionů korun,“ shrnula mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veronika Vároši. Žádostí přišlo téměř sedmdesát.

Podle jejího kolegy z rezortu Vilém Frčka peníze na uspokojení náhradních akcí vzejdou z rozpuštění povinně vázané rezervy, která tvoří pět procent rozpočtu programu, pro případ neočekávaných výdajů ministerstva. „Tato rezerva bývá obvykle rozpouštěna v půli roku. Dalším zdrojem financí na náhradní projekty budou nakonec nižší výdaje u schválených projektů z důvodu výběrových řízení na dodavatele stavebních prací souvisejících s regenerací sídlišť – nižší vysoutěžená cena,“ dodal Frček.

To budou vědět ministerští úředníci po 27. červenci, což je termín pro dodání náležitostí úspěšnými žadateli o dotace včetně smlouvy o dílo.