Vláda dostala v pondělí na stůl novelu vinařského zákona, která by měla dovoz a prodej vín zregulovat. Na poslední chvíli ale z návrhu vypadlo jedno z hlavních opatření proti nepoctivcům: vládní legislativci ze zákona vyškrtli ustanovení, podle něhož se sudové víno mělo od poloviny příštího roku skladovat a prodávat jen při teplotě do osmnácti stupňů Celsia. Toto opatření přitom mělo aspoň částečně eliminovat různé prodeje sudovek na čerpacích stanicích či v květinářstvích. Legislativcům vadila údajná nekompatibilita 
s právem Evropské unie.

Do zákona se naopak dostalo ustanovení, podle kterého bude výslovně zakázaný prodej vína v automatech. Zákon nově zavádí nový druh ohlašovací povinnosti: Sudové víno budou moci prodávat jen samotní vinaři, přímí dovozci a nebo prodejci, které dovozci vína nahlásí do seznamu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. To znamená, že víno se bude moci i nadále prodávat i mimo vinotéky, třeba v trafikách, pokud budou v seznamu.

Novela zákona poprvé definuje, co to je falšování vína, jde třeba o přilití vody nebo alkoholu do vína či o obohacení vína cukrem. Za takové klamání bude pokuta až padesát milionů korun.

Sudy s vínem budou nově opatřené kontrolní páskou 
a hlásit se budou i dovozy vína, a to nejpozději do dvanácti hodin poté, co cisterna překročí hranice. Dovozce pak musí víno ponechat deset dní na skladu pro případ kontroly.

Svaz vinařů chystaný zákon podporuje. „Vítáme snahu ministerstva o zlepšení podmínek na trhu, byť u některých opatření bychom byli ještě razantnější," uvedl prezident republikového Svazu vinařů Tibor Nyitray.

Vinaři například apelují na povinné zavedení záklopek na lahve s logem v národních barvách. Záklopky už dnes používají některá vinařství na dobrovolné bázi, čímž deklarují domácí původ hroznů. V novele je záklopka sice uvedena, ale jen jako dobrovolná.

Nově by se měl na přední etiketě lahví objevit údaj o původu vína. Platí to ale jen u vín nalahvovaných v České republice, což by mohlo vést k tomu, že část firem bude lahvovat mimo republiku a zahraniční původ hroznů bude dál maskovat. Druhým rizikem je podle některých vinařů právní výklad: dle regulí Evropské unie má být provenience vína na přední etiketě doprovázena i dalšími údaji o víně, což by mohlo graficky znehodnotit celou přední etiketu.

Vinaři dlouhodobě žádají, aby svoji aktivitu zvýšily 
i kontrolní orgány. Odhadovaný daňový únik je ročně minimálně 2,5 miliardy korun.