Dva brněnské rodáky si pravděpodobně vyberou kluby NHL už v prvním kole náboru mladíků. Útočník Pavel Zacha a obránce Jakub Zbořil už rok hrají v zámořských ligách, Zacha ještě předtím nastupoval za Liberec. Na draftu je možná doplní útočné duo Jan Dufek a Filip Dvořák, které stále patří brněnské Kometě. „U Pavla a Kuby bylo už dlouho jasné, že jsou velcí talenti, kteří draftem projdou. U mě s Honzou se uvidí," upozorňuje Dvořák.

Jihomoravané tak můžou na blížící se burze talentů vylepšit jméno českého mládežnického hokeje, který momentálně trpí aférou reprezentačního trenéra Vladimíra Růžičky. Toho ještě před květnovým mistrovstvím světa obvinil z korupce podnikatel Miroslav Palaščák a včera se k němu přidali další rodiče, od kterých údajně Růžička požadoval peníze za pomoc jejich synům. „Ještě v dobách, kdy jsem hrál hokej na nejvyšší mládežnické republikové úrovni, což je před víc než deseti lety, jsem něco podobného opravdu zažil. Ale nemyslím si, že je hokej s podobnými skutky spjatý víc než ostatní sporty," domnívá se hlavní metodik břeclavské mládeže Jakub Klimovič.

„V Kometě jsme se s něčím takovým nesetkali," upozorňuje předseda mládeže brněnského klubu Jiří Mífek. Za který hraje víc než tři sta mladých hokejistů.

Zájem o hráče z Moravy a Vysočiny roste dlouhodobě. Už loni draftem prošli útočník Pavel Jenyš z Komety a havlíčkobrodský brankář Vít Vaněček. „Od chvíle, kdy přišel do klubu majitel Libor Zábranský, se zvýšil počet trenérů. Vedení dělá velkou práci při shánění peněz či zlepšování zázemí v hale, které je nadstandardní. To vede k tomu, že jsme kluky dostali až k draftu a máme hráče v reprezentacích," popisuje Mífek.Pro zvětšení klikněte.

Kometa i Dukla Jihlava patří do systému hokejových akademií, které zavedl Český svaz ledního hokeje. „Český hokej je na vzestupu, ale musíme si uvědomit, že výchova hráče trvá okolo patnácti let. Ve světě jsme vnímaní jako progresivní svaz," upozorňuje jihlavský jednatel Bedřich Ščerban.

Oba kraje spojuje Třebíč, která momentálně plodí výborné hokejisty. Leží na Vysočině, spolupracuje však s Brnem. „Těžko vyčíslit, kolik našich hráčů se uchytilo v profesionálním hokeji. Ale s ohledem na to, jaký jsme malý klub, to procento není nízké. Na nedávném mistrovství světa jsme měli tři reprezentanty," připomíná generální ředitel Horácké Slavie Karel Čapek.

Sedm ze sta

To, že jdou hráči za oceán, však ještě neznamená, že se do NHL prosadí. „Z českých hráčů, kteří odejdou do Ameriky, se do NHL dostane sedm procent. To je výpočet svazu," přibližuje vedoucí sportovního úseku Komety Jaroslav Medlík.

Mezi kluby je znát rozdíl v tom, kolik peněz můžou do mládeže investovat. „Náklady našeho klubu na mládež jsou dva a půl milionu, na osobu to pak zhruba vychází na sedmnáct tisíc," vyčísluje mluvčí Žďáru nad Sázavou Martin Krásný.

Brněnskou Kometu stál v uplynulé sezoně mladší dorostenec desetkrát tolik. Rodiče přitom zaplatili deset tisíc, zbytek dodal klub z dotací, od ČSLH a peněz od sponzorů.

Zatímco ve fotbale můžou kluby na výchově hráče při prodeji vydělat miliony, v hokeji je situace složitější. „Pokud je hráč draftovaný přímo z našeho klubu a následně podepíše smlouvu v NHL, dostaneme 240 tisíc dolarů. To už jsou zajímavé peníze. Ale pokud před draftem odehraje sezonu v zámoří, získáme už jen desetinu," informuje Mífek z Komety.

Dvořák se místo nervování vyspí

Brno - Zatímco se na Floridě rozhodne o jeho budoucnosti, mladý hokejista Filip Dvořák bude v klidu spát v Brně. Přestože má šanci, že si ho nějaký z třiceti týmů zámořské NHL vybere, na letošní draft, kde si kluby vybírají hráče, se dívat nebude. „Je lepší se k tomu neupínat a pak nebýt zklamaný. Radši se nechám příjemně překvapit. Ani nebudu mít problém usnout," myslí si talentovaný útočník.

Týmy NHL si každý rok vybírají 210 talentovaných hráčů z celého světa. Někteří mladíci vědí, že se na řadu dostanou, jiní jsou na hraně. Mezi ně patří Dvořák. „Čekám a uvidím, jestli si mě někdo vybere. V této i minulých sezonách jsem dělal vše pro to, abych se na draft dostal," upozorňuje osmnáctiletý hráč Komety Brno.

Filip Dvořák
Narodil se 9. března 1997 ve Znojmě. S hokejem začínal v mládežnických týmech tamních Orlů, v sedmé třídě přestoupil do Komety Brno. V roce 2010 s osmou třídou Komety vyhrál mistrovství republiky, o tři roky později se mu to stejné podařilo v mladším dorostu. Pravidelně hraje za mládežnické reprezentace, letos nastupoval na mistrovství světa do osmnácti let.

Někteří hokejisté si od útlého věku představují, jak nastupují v dresu konkrétního celku NHL. „Vysněný tým nemám. Když po mně sáhne kterýkoli klub, hned se stane mým oblíbeným. Bylo by super, kdyby se to povedlo. Ale zatím jsem o draftu až tak nepřemýšlel," říká znojemský rodák, který do Brna přestoupil v sedmé třídě.

Pokud si Dvořáka některý ze zámořských týmů vybere, vyvstane před ním otázka, zda zůstat na jihu Moravy, nebo zamířit do některé z juniorských zámořských soutěží. „Chci se dostat do áčka Komety, ukázat se v přípravných zápasech. O zámoří můžu přemýšlet, až pokud mne draftují. Ale chci jít spíš českou cestou a do dospělého hokeje se dostat přes áčko Komety. To je teď moje priorita," přibližuje.

Před rokem se mezi Kometou a zámořím rozhodoval další brněnský útočník Pavel Jenyš, kterého si vybrala Minnesota Wild. O rok starší útočník se rozhodl odejít do zámoří a nedávno s klubem NHL podepsal nováčkovský kontrakt, který jej zase přiblížil vysněné soutěži. „Pro jeho kariéru je to velký posun. A jistě je to pro něj zadostiučinění. Vrátilo se mu všechno, co pro hokej udělal," povídá Dvořák.

V rodině je první, kdo se hokeji závodně věnuje. „Sportovně založení jsme, vyloženě hokejistu ale nemáme. Mamka a děda hráli házenou, ti mě ke sportu přivedli. Když jsem byl malý, vstávali se mnou rodiče i děda na ranní tréninky. Celá rodina mě vždycky podporovala, včetně obou babiček a dědečků. Jsem jim vděčný," děkuje hokejista.

Jednou za ním možná rodina vyrazí na zápas nikoli do Brna, ale třeba do Montrealu.

Ščerban: Hokej a drahý sport? Pouze mýtus

Jihlava - Pomohl vybojovat třetí místo na zimní olympiádě ve francouzském Albertville, dalších pět bronzových medailí získal s hokejovou reprezentací na mistrovství světa. Ikona jihlavské Dukly Bedřich Ščerban nyní už sedm let působí jako jednatel v mateřském klubu a snaží se ho vrátit mezi elitu. „Ke splnění náročného úkolu potřebujeme nový stadion a především vychovávat hráče, kteří dosáhnou na extraligovou úroveň," tvrdí Ščerban.

Jak se za vašeho dlouholetého působení změnila práce s mládeží v Jihlavě?

Když jsem do vedení Dukly nastupoval, klub neměl všechny mládežnické týmy v nejvyšších soutěžích. V áčku pak chyběl dostatek odchovanců nebo aspoň hráčů se vztahem k Vysočině. Tady si troufám tvrdit, že jsme udělali velký kus práce.

Většina klubů přitom řeší problém, jak děti k hokeji nalákat. Týká se to i Dukly?

Zájemců je určitě méně než dřív, ale počty, které potřebujeme, dokážeme bez problémů naplnit. Dokonce v mladším dorostu máme dva týmy. Jeden v extralize, druhý hraje ligu dorostu, což není obvyklé. Ne, že bychom byli doslova nadšení z toho, kolik máme dětí, ale naše situace není tak tragická, jak byla.

O hokeji se zároveň tvrdí, že jde o velmi drahý sport. Jak se snažíte přesvědčit rodiče, aby své děti do klubu zapsali?

Pravidelně pořádáme nábory v mateřských školách. Pomáhá nám i takzvaný Zimáček, tedy veřejné sportoviště pro lední sporty, které využívají školáci. Seznamují se tam s bruslením a může se jim to zalíbit natolik, že přijdou k nám do oddílu. Ale chci uvést na pravou míru mýtus, že hokej je drahý sport.

Vy si to nemyslíte?

Ne. Jsem přesvědčený, že hokej patří do kategorie sportů, které si rodiče můžou dovolit. Pokud někdo chce, aby jeho dítě sportovalo, příspěvky rozhodně nejsou to, co má od hokeje odrazovat. Jde o několik stovek korun měsíčně. Kromě toho máme v klubu zavedené, že pokud jde o matky samoživitelky nebo sociálně slabé rodiny, je možné zažádat o snížení, nebo dokonce odpuštění u odboru mládeže. Většinou vycházejí vstříc. I rodiny, pro které je pětistovka měsíčně moc, mají šanci.

To se ale bavíme jen o příspěvcích. Hodně peněz také stojí hokejová výstroj. Nebo ji hráči dostávají od klubu?

V akademiích je to přímo v podmínkách, takže tam poskytujeme kompletní vybavení. U mladších zase nabízíme k zapůjčení věci, které máme ve skladu. U výstroje brankářů, kde je to na peníze nejnáročnější, většinou půjčujeme lapačku, vyrážečku a betony.

Zmínil jste akademii Českého svazu ledního hokeje. Jihlava je jeden ze šestnácti klubů, které se tímto statutem můžou pyšnit. Je to pro vás velký krok kupředu?

Akademii je nutné brát jako součást celku. Pro mě osobně je největší přínos právě razítko, které stvrzuje, že fungování a zabezpečení klubu je na špičkové úrovni. Jinak bychom ho nedostali.

Jaké z toho plynou výhody?

Svaz klub se zmíněným statusem víc podporuje. My jsme se naopak zavázali, že budeme plnit určené podmínky, což je hodně nákladné. V konečné fázi je klub z finanční stránky kvůli akademii ve ztrátě, pokud se tedy bavíme čistě o penězích. Opakuji však, že hlavní přínos vidím v tom potvrzení naší dobré práce, metodiky a trenérského zázemí.

Zimáček nadchnul pro bruslení tisíce dětí z Jihlavy a okolí

Jihlava - Velký prostor. Dvě slova vystihují, co Jihlava získala postavením vedlejší plochy pro lední sporty, takzvaného Zimáčku. Díky němu může uspokojit nejen mladé hokejisty a krasobruslařky, ale také mnoho nadšenců, kteří se rádi sklouznou po ledě.

Už uplynuly víc než dva roky, kdy jednatel jihlavské Dukly Bedřich Ščerban a tehdejší primátor Jaroslav Vymazal převzali z rukou dodavatele klíče od nové haly. Už před lety byl v krajském městě o bruslení velký zájem, a tak jeho vedení začalo situaci řešit. „Věděli jsme, že jedna plocha nestačí. Vyšlo nám dokonce, že zvládneme naplnit rovnou tři," prohlásil Vymazal.

Jeho slova potvrdil i Ščerban. „Před osmi lety se veřejného bruslení ročně účastnilo necelých pět tisíc lidí. Teď je to až šestkrát víc. Navíc v tomto počtu je zahrnutých téměř osm tisíc dětí, které si přišly zabruslit. Dá se proto říct, že využitelnost ploch je opravdu na maximu," pochválil velký zájem Ščerban.

Vedlejší ledová plocha má sloužit hlavně mladým hokejistům, kteří se tak na led dostanou mnohem častěji, než bylo zvykem. „Tato stavba pomůže především mládeži, ale snad také těm starším. Po několika letech totiž v mládežnickém hokeji končí spíš než hokejisté jejich rodiče, a to kvůli nedostatku volného času," podotkl při slavnostním otevření šéftrenér mládeže Českého svazu ledního hokeje Slavomír Lener.

Kromě předškolních dětí a mladších členů Dukly dává Zimáček víc možností i rekreačním hokejistům. „Jako úplně nová soutěž vznikla Amatérská hokejová liga. Větší možnost využití se našla také pro okresní přebor, který se tady také hraje," doplnil Ščerban výčet výhod, které nová ledová plocha přinesla

LUKÁŠ ZELENÝ