Celkem padesátka studentů začne příští akademický rok svou cestu budoucích techniků ve sportovních laboratořích nebo přímo ve sportovních klubech. „Chceme-li posunout hranice sportovních výkonů, potřebujeme mít dostatek dat o lidských pohybových stereotypech,“ popsala důvod vzniku oboru Hana Lepková, ředitelka Centra sportovních aktivit, pod které program spadá.

Sportovní technologie jsou dosud prvním oborem v České republice, který se zaměřuje na pohyb a technologie současně. „Může to být zajímavý směr pro studenty, kteří chtějí propojit svůj technický talent se zájmem o sport či fitness,“ vysvětlila spoluautorka nového programu z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologiích Jana Kolářová.

Téhož názoru je i brněnský baseballista z maturitního ročníku Daniel Ondroušek. „Myslím, že pro sportovce, který teď bude dělat přijímačky na vysokou, je to zajímavá příležitost. Já přihlášku určitě zvážím, i když by asi bylo lepší o takové možnosti vědět dřív,“ uvažoval Ondroušek.

Představitelé techniky sice zřizují zatím pouze bakalářský studijní program na tři roky, pracují ale na rozšíření. „Odborníci z naší vysoké školy už připravují akreditaci pro magisterský program,“ uvedla mluvčí školy Radana Kolčavová.

Přihlášky mohou žadatelé o studium podávat až do konce března. Přijímací zkoušky se skládají ze třiceti otázek z matematiky a fyziky. K přijetí postačí i středoškolský průměr vysvědčení pod 1,7 nebo dobře vykonaná maturita z matematiky.

ADAM KOŠIR