Brněnský dopravní podnik totiž prohlídky lidem zprostředkuje virtuálně. Brňané tak do vozoven, na dispečink či do měnírny elektrického napětí nahlédnou z pohodlí gaučů.

Virtuální prohlídky se postupně budou hromadit na webu prohlidky.dpmb.cz. „Zájemcům o dopravu přineseme více než padesát videí, která nechají nahlédnout do šestnácti různých areálů a pracovišť. Lidé tímto způsobem navštíví vozovny, měnírny elektrické energie, energetický dispečink a podobně,“ vysvětlil generální ředitel dopravce Miloš Havránek.

Videa budou zástupci dopravního podniku zveřejňovat postupně, každý měsíc se lidé mohou těšit na jednu až dvě nové prohlídky. Kromě nich se lidé na novém webu dozvědí i řadu zajímavostí. „Vozovna v Pisárkách například dříve sloužila jako stáj, poté depo pro lokomotivy a dnes zde nocují tramvaje. Měnírna v Králově poli zase dříve bývala malou vozovnou,“ nastínil Havránek.

Ke každému z míst lidé na webu najdou více materiálů, nejen jedno video. „U každého místa lidé uvidí vždy jedno sestříhané hlavní video z interiérů i exteriérů a pak tři další pro fajnšmekry, která se areálu věnují podrobněji. Projekt Rok otevřených dveří tak nahradí prozatím pozastavené pravidelné exkurze, které dopravní podnik pravidelně organizuje," zmínila mluvčí dopravce Hana Tomaštíková. Záběry vznikaly pomocí dronu.

První z prohlídek se na stránkách objeví už na Nový rok, tedy prvního ledna. „Půjde o záběry z nové haly denního ošetření a očisty v Pisárkách a z místní vozovny. Během roku pak fandové dopravy tímto způsobem navštíví vozovny Medlánky, Husovice, Komín, ústřední dílny, sídlo dopravního podniku na Novobranské, měnírnu v Králově poli, energetický dispečink na Radlasu a další," vyjmenovala Tomaštíková.