S okamžitou platností je uzavřená oblíbená rozhledna Maják na pomezí katastrů obcí Rakvice, Přítluky a Zaječí. Důvodem je její špatný technický stav. Ve středu dopoledne o tom informovalo vedení Přítluk.

Nevstupovat na rozhlednu doporučili po pravidelné kontrole, kterou Přítlučtí objednali po dvou letech, odborníci z Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského. „Na základě provedené prohlídky a zjištění současného technického stavu rozhledny Maják jsme nuceni rozhlednu s okamžitou platností uzavřít,“ sdělila starostka obce Světlana Kršková.

„Nynější stav je život ohrožující. Dřevo se totiž doslova rozkládá na pláty,“ zdůraznila Kršková.

Konkretizovala, že nosné sloupy napadl dřevokazný hmyz a hniloba.A to přesto, že obec nechávala dřevěné díly pravidelně ošetřovat ochrannými nátěry. „Nynější stav je život ohrožující. Dřevo se totiž doslova rozkládá na pláty. Potíží jsou silné poryvy větru a počasí, které zde panuje. Dřevu to zkrátka neprospívá,“ zdůraznila Kršková.

Rozhledna bude nepřístupná až do odvolání. Na Přítluckou horu se dostat dát. Uzavřený je z bezpečnostních důvodů až areál oddělující rozhlednu od zbytku kopce vstupními branami. „Vzniklá situace nás velice mrzí, ale zdraví návštěvníků je přednější,“ zmínila starostka.

Oblíbený výletní cíl se tak dočká rekonstrukce. „Pravděpodobně bude nutné vyměnit dřevo za kovové díly,“ nastínila Kršková.

Podobný osud měly i další rozhledny na Břeclavsku. Kupříkladu ta v Boleradicích.

Špatný technický stav vedl na konci roku 2019 ke zboření té U Obrázku ve Starovičkách. Ani ne o rok později ji nahradila nová.

Nevyhovující trámy vedly v roce 2019 také k uzavření velkopavlovické rozhledny Slunečná. I tam bylo důvodem napadení některých kůlů hnilobou.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Velké Pavlovice: V nové čtvrti už se bydlí. Areál družstva je k nepoznání

Ve Velkých Pavlovicích vyrůstá nová zástavba rodinných domů. | Video: Deník/Iva Haghofer