Nejvyšší roční odměny totiž dosáhly až téměř k čtvrt milionu korun. „Zákonem není stanovená hranice pro maximální odměny. Ta je určená například pro výši osobního příplatku," sdělila vedoucí odboru organizačního a vnitřních věcí Milana Vršťalová.
Odměny obvykle navrhuje tajemník a podepisuje starosta. „Jelikož tady ale tajemnice není, tak odměny pro vedoucí odborů schvaluje pouze starostka," přiblížila mluvčí radnice Barbora Lahová.
Opozice kritizuje právě nejvyšší odměny, mezi nimi pak zejména tu pro šéfku organizačního odboru, která za minulý rok přesáhla dvě stě čtyřicet tisíc korun. „Paní starostka a její koalice pana Krabičky a KSČM tímto plivla lidem do tváře. Úředník, který byl zodpovědný za zpackané volby, je namísto postihu potrestaný odměnou," vyjádřil se lídr Nezávislých Igor Taptič.
Podle něj ti, kteří nezvládali svoji práci za jeho starostování, ji nezvládají ani dnes. „Jsou za loajalitu odměňovaní astronomickými částkami doposud nevídanými," tvrdí exstarosta.
Naopak současná starostka Milana Grauová rozdělení odměn hájí. „Vedoucí odboru organizačního je pověřená částečným zastupováním tajemnice za její pracovní neschopnost. Má asi dvojnásobek práce, takže musí mít adekvátně k tomu odměny a ty současné toho ani nedosahují," sdělila Grauová a upozornila, že administrativní zátěž zvýšily návrhy na referendum, evropské a komunální volby.
Odměny jsou podle ní stanovené v návaznosti na to, kolik má kdo jakých povinností, a na splnění zákonných termínů.
Je zajímavé, že někteří vedoucí se dočkali jen minimálních či v jednom případě dokonce žádných odměn z více než milionového dárkového balíku. „Jsem trochu překvapený, jak jsou odměny rozdílné. Souhlasím, že jsme neměli tajemnici, u ekonomiky a financí to možná souvisí s počtem lidí na odboru, taky mě zarazil rozvoj města, kde možná starostka zhodnotila přínos při získávání dotací. Nevím, na radnici jsme až do listopadu nebyli," uvedl místostarosta a lídr Změny Vítězslav Krabička.
Zároveň se pozastavil nad minimálními odměnami zvláště u odboru dopravy a přestupků i kanceláře starosty a školství. Také upozornil na to, že i s komunisty by se chtěli spolupodílet na rozhodování u těch odborů, jejichž jsou garanty. „S těmi lidmi spolupracujeme, a proto víme, co dělají a jak to dělají," doplnil Krabička.
Právo ve veřejném zájmu obesílá kolem stovky radnic největších měst České republiky či jejich částí, dále ministerstva. „Zatím sbíráme informace. Některá města navíc ještě platy a odměny neposkytla, nebo dokonce odmítla," přiblížila předsedkyně spolku.
O požadované částky se zajímá především kvůli ohlasu rozhodnutí rozšířeného senátu Nejvyššího správního soudu, podle něhož by údaje radnice měly zpřístupnit. „Přesto je asi čtvrtina nezveřejní. Dá se ale předpokládat, že soud pak rozhodne stejně a informace poskytnout budou muset," dodala Bielinová.