U jednoho z kontejnerů zastavuje ve svém autě Marcela Fiamoli z Kyjova. Vyhazuje papírové krabice. „To, že jsme získali Odpadového Oskara, je pro mě novinka. Ale sama si všímám, že je po celém Kyjově hodně sběrných míst, což je dobré a velmi praktické,“ říká žena.

Určité změny v třídění zaznamenal další obyvatel města Tadeáš Šimeček. „Všiml jsem si, že máme před domem hodně popelnic na různé druhy odpadu. Dokonce jsme na určitý dostali i speciální tašky. Doma třídíme jen klasicky sklo, plast a papír,“ sděluje dvaadvacetiletý mladík. Dodává, že o Odpadovém Oskarovi doposud neslyšel.

Ilustrační fotografie.
Petici proti těžbě štěrkopísku podepisují tisíce obyvatel

Do rušné průmyslové zóny na konci města vozí obyvatelé Kyjova nebezpečné, objemné a stavební odpady. Přestože na první pohled vypadá sběrný dvůr jako každý jiný, liší se v zásadní věci. V přístupu k třídění odpadu. „Je pravda, že jsme k lidem dost přísní. Když někdo přinese neroztříděný odpad, tak ho pošleme domů. Lidé se tím naučili donést všechno už roztříděné,“ upozorňuje zaměstnanec sběrného dvora Tomáš Holý.

S ukázněností obyvatelů Kyjova v třídění odpadu souvisí také nízký roční poplatek za popelnice. Dvě stě padesát korun. „Ve městě se daří meziročně snižovat produkci směsného odpadu na člověka. Více než polovina končí v kontejnerech na tříděný odpad, můžeme si proto dovolit mít za něj jeden z nejnižších poplatků,“ vysvětluje starosta František Lukl.

Soutěže Odpadový Oskar se účastní obce, které produkují méně než 150 kilogramů směsných odpadů na jednoho obyvatele za rok. Na celorepublikové úrovni Kyjov loni skončil na třetím místě.

Jak třídí odpad lidé jindeObyvatel Jihomoravského kraje vytřídil loni v průměru dvacet kilogramů papíru, téměř deset kilo plastů, jedenáct kilogramů skla a půl kila nápojových kartonů.
Celkově je to necelých dvaačtyřicet kilogramů na člověka za rok. Přestože celorepublikový průměr je o čtyři kila víc, z výsledků společnosti Eko-Kom vyplývá, že se všechny regiony kraje zlepšují. „Proti roku 2015 dosáhlo nejvyššího nárůstu vytříděného odpadu Znojemsko, o čtyři kilogramy na člověka a rok víc. Na Břeclavsku to byly tři kilogramy. Hodonínsko se zlepšilo o necelé dva kilogramy na člověka,“ uvedl manažer komunikace Eko-Komu Josef Mojžíš.

Útulek pro opuštěná zvířata. Ilustrační foto.
Pomoc zvířatům? Útulky podporují třeba koncertem

KRISTÝNA HORTVÍKOVÁ
RADIM KŘÍŽ