16:27 KRAJSKÉ VOLBY: Na Hodonínsku je sečtená polovina volebních okrsků. Největší podporu získali lidovci, druhé je ANO. Až třetí jsou obhájci prvenství, sociální demokraté. Čtvrtí jsou komunisté a pátí občanští demokraté.

16:26 KRAJSKÉ VOLBY: Sečteno mají i v brněnském Jundrově. K volbám přišla téměř polovina lidí, tedy přesně 1 612. Politický souboj vyhrálo hnutí ANO 2011 s 23,75 procenty hlasů, za nimi je ČSSD 11,84 procenty a v těsném závěsu je ODS, která získala jen o jeden hlas méně než sociální demokraté.

16:26 KRAJSKÉ A SENÁTNÍ VOLBY: První město na Hodonínsku má sečteno. V „domovině" kandidáta do senátu Josefa Zimovčáka, ve Veselí nad Moravou, zvítězilo v krajských volbách ANO 2011. Získalo 21,05 procent hlasů. Právě pod jeho vlajkou se několikanásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole do senátního klání pustil. V konečném součtu je ale momentálně třetí – za Annou Hubáčkovou a Zdeňkem Škromachem. Za ČSSD dostal nejvíce preferenčních hlasů (174) Petr Šelepa, který z Veselí pochází.

16:25 SENÁTNÍ VOLBY: Ještě před otevřením volebních místností jako vítěze senátního klání sázkové kanceláře favorizovaly Zdeňka Škromacha, který post v obvodu 79 Hodonín obhajuje. Za ním nejblíže skončila starostka Ratíškovic Anna Hubáčková a několikanásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák. Na Škromachovo vítězství dokonce někdo vsadil deset tisíc. Nicméně při kurzu 1,10:1 při výhře příliš nezbohatne.

16:24 KRAJSKÉ VOLBY: Sečteno je v nejmenším městě na Znojemsku, v Jevišovicích. Tradičně silné komunisty předstihlo hnutí ANO, které vyhrálo s téměř třiadvaceti procenty hlasů. Komunisté se o druhé místo dělí se sociální demokracií, obě strany braly osmnáct procent. Komunisté proti minulým volbám ztratili dvanáct procent, sociální demokracie polovinu. Čtvrtá koalice SPD a SPO získala necelých sedm procent, pátí Starostové téměř pět.

16:23 KRAJSKÉ VOLBY: Některé strany už dopředu avizovaly, s kým po volbách vylučují spolupráci. Například hnutí ANO i TOP 09 oznámili, že je pro ně nepřijatelná osoba současného hejtmana Michala Haška. Řada lídrů také vyloučila spolupráci s komunisty.

16:22 KRAJSKÉ VOLBY: Po šedesáti procentech sečtených hlasů získala koalice SPD a SPO 5,90 procent hlasů. Nejvíc preferenčních hlasů ze strany má zatím Jan Hrnčíř (5,49). Za ním se drží Marian Keremidský, s 3,53 procenty hlasů.

Společný štáb SPO a SPD.Zdroj: DENÍK/Jan Žlebek

16:20 KRAJSKÉ VOLBY: Současný hejtman za sociální demokracii by při úspěchu ve volbách získal prim – mohl by být prvním hejtmanem v historii, který by vládl tři volební období. Zatím to však vypadá, že ANO k tomu bude mít co říci.

16:18 SENÁTNÍ VOLBY: Obvod 79 Hodonín má sečteno necelých 40 procent hlasů a poprvé se do čela dostala starostka Ratíškovic Anna Hubáčková. Zhruba o sto hlasů předstihla obhájce senátorského křesla Zdeňka Škromacha.

16:17 KRAJSKÉ VOLBY: V Moravském Krumlově jsou sečtené téměř dvě třetiny okrsků. Se pětaadvaceti procenty vede hnutí ANO, následované koalicí TOP09 a Žít Brno s devatenácti procenty. Nadprůměrný výsledek může těšit tamního starostu Tomáše Třetinu z TOP09, který rovněž obhajuje krajský mandát. Třetí lidovci mají 13 procent, čtvrtí komunisté téměř jedenáct.

16:15 SENÁTNÍ VOLBY: V Žádovicích na Hodonínsku dostal Zdeněk Škromach a Josef Zimovčák stejný počet hlasů – shodně 19,90 procent. Zajímavé je, že právě tito dva se také narodili ve stejný den – přímo na Silvestra v roce 1956. Oba je ovšem předstihla starostka Ratíškovic Anna Hubáčková.

16:15 SENÁTNÍ VOLBY: Ve volebním obvodu 49 Blansko je spočítána polovina hlasů. A pořadí je velmi vyrovnané. V čele je zatím boskovická místostarostka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) 17,72 procenta před blanenským starostou Ivo Polákem (ČSSD) 17,35 procenta. Dosavadní senátor Jozef Regec má na třetím místě 15,60 procent hlasů.

16:14 SENÁTNÍ VOLBY: Šárku Jelínkovou z KDU-ČSL a sociálního demokrata Jaroslava Chmelaře chtějí obyvatelé Ivanovic na Hané definitivně vidět v druhém kole senátních voleb. Ve městě je sečteno. Jelínkové dali 104 hlasy, Chmelařovi rovných sto.

16:13 KRAJSKÉ VOLBY: V Němčičkách na Břeclavsku vyhrála jasně ODS. Získala 30,3 procenta hlasů. Druhá skončila KDU-ČSL s 19,8 procenta hlasů, třetí bylo ANO 2011 s 15,5 procenty. V obci, kde občanským demokratům dlouhodobě patří starostovský post, přišlo odevzdat svůj hlas 44,7 procenta voličů.

16:12 KRAJSKÉ VOLBY: Dosavadní výsledky znamenají šok pro současnou koalici na krajském zastupitelstvu. Zatímco ČSSD s KDU-ČSL před čtyřmi lety získaly 60 procent všech hlasů, teď je to celkem jen 32 procent. To znamená, že už samy koalici neutvoří. Sociální demokraté s lídrem Michalem Haškem zatím získali jen 16,7 procent hlasů.

16:11 KRAJSKÉ VOLBY: Více než padesát procent hlasů je už sečteno na Břeclavsku. Pořadí: ANO 23,8 procenta, ČSSD 16,58 procenta, KSČM 11,84 procenta, KDU-ČSL 11,28 procenta, ODS 7,60 procenta, SPD a SPO 6,92 procenta, Starostové pro jižní Moravu a TOP 096 s Žít Brno 5,76 procenta. Účast – 31,10 procenta.

16:10 KRAJSKÉ VOLBY: Sečteno mají i v brněnském Ořešíně. Celkem obálku do volební urny hodila více než polovina obyvatel, přesně 246 lidí. S třiadvaceti procenty tam vyhrálo hnutí ANO 2011, o deset procent hlasů méně dostala ČSSD a na třetím místě se umístilo KDU-ČSL s téměř dvanácti procenty hlasů.

16:07 SENÁTNÍ VOLBY: Přes čtyřicet procent hlasů je sečtených v kroměřížském obvodu, kde volí senátora také obyvatelé části Vyškovska. Nejvíc hlasů má zatím kandidátka sociálních demokratů Šárka Jelínková, na druhém místě zatím je kandidát ANO 2011 Jan Hašek.

16:07 KRAJSKÉ VOLBY: Sečteno už mají první městské části v Brně. V Ivanovicích zvítězilo ANO 2011 se 26,3 hlasů, následované ODS se 16,2 procenty a třetími křesťanskými demokraty se 12,9 procenty. V Ivanovicích byla tradičně vysoká volební účast, k urnám přišlo 58 procent voličů.

16:06 KRAJSKÉ VOLBY: Tři čtvrtiny okrsků jsou sečtené i v samotném Znojmě. O vedení velmi těsně soupeří hnutí ANO a sociální demokracie. Třetí komunisté mají téměř dvanáct procent. Čtvrtí lidovci mají necelých deset procent. Na pátém místě je koalice SPD a SPO s téměř devíti procenty následovaná občanskými demokraty s téměř osmi procenty. Nad pěti procenty se drží Starostové pro jižní Moravu.

16:06 KRAJSKÉ VOLBY: Do zastupitelstva krajů je sečtená téměř polovina hlasů. S 21,14 procenty hlasů stále vede hnutí ANO. Druhé místo patří sociálním demokratům, kteří zatím získali 16,93 hlasů. Za nimi se drží křesťanští demokraté s 15,25 procenty. S 10,55 procenty hlasů jsou na dalším místě komunisté.

16:05 SENÁTNÍ VOLBY: Primář gynekologicko porodnického oddělení Nemocnice Boskovice a kandidát do senátu za obvod Blansko Jan Machač nemá na průběžné sledování sčítání výsledků voleb moc času. „V sobotu mám celý den příslužbu. V neděli pak službu v nemocnici od sedmé hodiny ráno až do pondělního odpoledne. Na výsledky voleb se tak podívám hlavně v sobotu večer, kdy už snad budou hlasy sečtené," řekl Machač.

Jan Machač u voleb.Zdroj: DENÍK/Petra Srstková

16:04 KRAJSKÉ VOLBY: Na Hodonínsku je sečtená více než čtvrtina volebních okrsků. O vedení se přetahují ANO, křesťanští a sociální demokraté. Komunisté a ODS výrazně ztrácí. TOP 09 je až na osmém místě. Téměř třetina je spočítaná i v samotném Hodoníně. Tady vede téměř o tři procenta ANO před ČSSD, třetí jsou komunisté.

16:02 SENÁTNÍ VOLBY: V obvodě č. 58 je sečteno více než deset procent hlasů. Nad favoritem a obhajujícím senátorem lidovcem Stanislavem Juránkem vede nestraník za hnutí ANO Jiří Dušek. „Nečekal jsem to, asi si voliči všimli toho, že dělám zajímavou práci," sdělil Dušek, který je ředitelem brněnské hvězdárny. Právě té by se ale kvůli senátu byl ochoten vzdát. „Práce senátora by byla priorita. Na druhou stranu Stanislav Juránek zvládá práci senátora, náměstka hejtmana v kraji, práci v brněnském zastupitelstvu i zastupitelstvu v městské části. Nevidím důvod, proč bych nemohl vše stihnout i já," dodal Dušek.

Stanislav Juránek (KDU-ČSL).Zdroj: archiv Stanislava Juránka

16:01 SENÁTNÍ VOLBY: Barbora Antonová (TOP09 + Žít Brno) je aktuálně ve volebním okrsku č. 58 Brno-město aktuálně na čtvrtém místě. "Nepředpokládám, že by se už pořadí příliš měnilo. Nestála za mnou žádná velká a silná strana a pro voliče, kteří patrně hlasují hlavně ze setrvačnosti, jsem byla neznámá," říká k průběžným výsledkům. Předpokládá také, že do druhého kola postoupí první Jiří Dušek a druhý Stanislav Juránek, který mandát obhajuje. Sečteno je ve volebním obvodu zatím dvacet procent okrsků.

16:01 KRAJSKÉ VOLBY: Na Znojemsku a Krumlovsku jsou sečtené tři čtvrtiny okrsků. K vítězství míří s necelými třiadvaceti procenty hlasů hnutí ANO. Sociální demokracie zůstává druhá s dvaceti procenty. Lidovci se s necelými čtrnácti procenty drží před čtvrtými komunisty. Se sedmi procenty je pátá koalice SPD a SPO. Přes pět procent mají ještě Starostové a občanští demokraté.

16:00 SENÁTNÍ VOLBY: Blanenský starosta a kandidát na senátora Ivo Polák (ČSSD) zatím svým soupeřům v obvodu 49 Blansko uniká. Už je tam sečtená třetina okrsků. Polák 19,50 procenta, Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) 16,87 procenta, Jan Machač (ODS) 15,82 procenta, Jozef Regec 15,34 procenta.

15:58 KRAJSKÉ VOLBY: Michal Hašek zatím získal 17 procent preferenčních hlasů. Za ČSSD je nejúspěšnější, ale celkově ho poráží Stanislav Juránek za KDU-ČSL s 25 procenty hlasů.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek.Zdroj: DENÍK/Attila Racek

15:55 KRAJSKÉ VOLBY: V prvním sečteném městě na Znojemsku, Miroslavi, vyhrálo hnutí ANO s 25,76 procenty hlasů. Sociální demokraté zaznamenali těžké ztráty. Zůstali sice těsně druzí, zaostali o desetinu procenta. Před čtyřmi lety ovšem vyhráli s celými dvaačtyřiceti procenty. Třetí komunisté s jedenácti a půl procenty oproti minulým volbám odepsali polovinu hlasů. Třetí skončila koalice TOP09 a Žít Brno s osmi procenty oproti minulým volbám o tři procenta posílili. Čtvrtí jsou lidovci se sedmi procenty oproti posledním volbám mírně klesli. Starostové pro jižní Moravu skončili těsně pro šesti a občanští demokraté pod pěti procenty hlasů.

15:54 KRAJSKÉ VOLBY: Hlavní devítka stran investovala do své předvolební kampaně dohromady asi dvacet milionů korun. Pro srovnání: stejnou částku letos Jihomoravský kraj přispěje na nízkoprahová centra pro děti a mládež. Psali jsme o tom ZDE.

15:52 KRAJSKÉ VOLBY: Hnutí ANO má již nyní náskok na sociální demokracii současného hejtmana Michala Haška 3 %. Přesto se lídr hnutí Bohumil Šimek zatím neraduje. „Povíme si víc, až budou sečteny třeba čtyři pětiny všech hlasů. Navíc jsou sečteny hlavně malé obce," zdůvodnil. Podle něj je úspěch jakýkoliv dvojciferný zisk po konečném sečtení hlasů.

15:51 KRAJSKÉ VOLBY: Do sídla ODS právě dorazil předseda strany Petr Fiala, mezi novináře ale nepřišel.

15:51 KRAJSKÉ VOLBY: Po sečtení třetiny hlasů stále vede hnutí ANO. Nejvíce preferenčních hlasů ve straně získal zatím současný primátor města Petr Vokřál. S 5,57 procenty hlasů vede nad lídrem strany Bohumilem Šimkem, který má doposud 4,87 procent hlasů.

15:49 KRAJSKÉ VOLBY: 453 preferenčních hlasů zatím dostal lídr lidovecké kandidátky na jihu Moravy Roman Celý ve Vyškově, kde momentálně KDU-ČSL vítězí. Jedno procento na ni ztrácí sociální demokraté. Ve městě je nyní sečtených 73 procent hlasů.

15:48 KRAJSKÉ VOLBY: Čím víc lidí přibývá ve štábu TOP09, tím víc hlasů komentuje zpravodajství ČT24 a volební výsledky. Výsledky v televizi opravují podle výsledků ze serveru Volby.cz

15:48 KRAJSKÉ VOLBY: V Blansku je sečtená polovina ze třiceti volebních okrsků. Vedou sociální demokraté 20,32% před ANO 17,15%, ODS 16,25% a KSČM 13,81%.

15:47 KRAJSKÉ VOLBY: Zatím je sečteno 33,19 procent hlasů.

Sčítání hlasů v Brně.Zdroj: DENÍK/Drahomír Stulír

15:45 SENÁTNÍ VOLBY: V senátním obvodu Brno-město číslo 55 je sečtených více než dvacet procent okrsků. S 20,33 procenty hlasů zatím vede Pavel Staněk (ANO). O druhé místo bojuje Michal Burian (STAN) se 17,26 procenty hlasů proti Janu Žaloudíkovi (ČSSD), který má zatím 17,90 procent hlasů a Jiřímu Ventrubovi (ODS) se 17,83 procenty hlasů.

15:45 KRAJSKÉ VOLBY: Na Znojemsku je se sečtená polovina okrsků. Stále vede hnutí Ano s dvaadvaceti procenty. O dvě a půl procenta zpět jsou sociální demokraté. Třetí komunisté mají 14,5 procenta, čtvrtí lidovci 12,7. Za nimi následuje koalice SPD a SPO se sedmi procenty a ODS s necelými šesti procenty. Podle politologa Jaromíra Příkazského se v regionu rýsuje překvapení. „Poměrně překvapivě posiluje ANO oproti sociální demokracii, která mívala silnější postavení. Zajímavý je i nárůst hlasů koalice SPD a SPO. Výrazné ztráty naproti tomu vykazují občanští demokraté," řekl Příkazský.

15:44 KRAJSKÉ VOLBY: V Rousínově na Vyškovsku, kde je zatím sečtená třetina okrsků, vítězí KDU-ČSL s 20,41 procenta hlasů. Následují sociální demokraté s 19,52 procenta, Starostové pro jižní Moravu se 14,49 procenta a ANO 2011 s 12,42 procenta hlasů.

15:42 KRAJSKÉ VOLBY: Jednapadesát procent hlasů je aktuálně sečtených na Vyškovsku. Vítězí sociální demokraté, za nimi lidovci, ANO 2011, KSČM. Zbylé strany zatím mají pod pět procent. Nejvíc preferencí, 264, má hejtman Michal Hašek.

15:41 KRAJSKÉ VOLBY: Hodně napětí a hodně očekávání. Tak by se dala popsat atmosféra ve štábu SPD a SPO. „Bude to napínavé do poslední chvíle. Zatím máme šest procent, ale pokud nás výsledky v Brně nesrazí, tak bychom to měli zvládnou," zmínil lídr společné kandidátky SPD a SPO Jan Hrnčíř.

15:41 SENÁTNÍ VOLBY: V senátním obvodu Brno-město číslo 58 je sečtených přes pět procent okrsků. S 32 procenty hlasů zatím suverénně vede ředitel hvězdárny a kandidát ANO 2011 Jiří Dušek. Na druhém místě je křesťanský demokrat Stanislav Juránek se 21 procenty. Jiří Čejka a Barbora Antonová zůstávají na nepostupových pozicích. Další kandidáti už výrazně ztrácejí.

15:40 KRAJSKÉ VOLBY: Ve štábu TOP09 a Žít Brno je zatím dobrá atmosféra, přítomní politici vyčkávají na sečtení většího počtu volebních okrsků. "Dostali jsme hlášku z jednoho z větších brněnských okrsků, kde máme zástupce, že nás volilo kolem deseti procent voličů. Určitě nám také pomůže větší volební účast ve městech než na venkově," domnívá se lídr kandidátky Jan Vitula.

15:39 KRAJSKÉ VOLBY: I ve své baště na Hodonínsku, Nechvalíně, sociálně demokraté ztratili. V roce 2012 dostali 55,79 % hlasů, letos 52,55%. Hodinu a půl po uzavření volebních místností, je v okrese sečtených 8,7 % hlasů, vedou právě sociální demokraté před ANO a lidovci. Čtvrti jsou komunisté a na pátou příčku poskočili občanští demokraté.

15:37 KRAJSKÉ VOLBY: V Morkůvkách na Břeclavsku vyhráli drtivě Starostové pro Jižní Moravu. Získali 42,3 procenta hlasů. Roli podle všeho sehrál fakt, že tamní starostka Brigita Petrášová figurovala na této kandidátce jako jednadvacítka. Druhá skončila ČSSD s devatenácti procenty, třetí ANO 2011 s 13,4 procenta. V nevelké obci přišlo k urnám 38,5 procenta voličů.

15:35 KRAJSKÉ VOLBY: Ve Znojmě je sečtená téměř třetina okrsků. Se čtyřiadvaceti procenty vede hnutí ANO před sociální demokracií s devatenácti procenty. Třetí jsou komunisté s třinácti procenty, lidovci mají devět procent. O procento zaostává koalice SPD a SPO, těsně následovaná občanskými demokraty. Přes pět procent mají ještě Starostové pro jižní Moravu.

15:34 KRAJSKÉ VOLBY: Výsledky krajských voleb ve štábu SPD a SPO sleduje lídr kandidátky Jan Hrnčíř společně s dalšími kandidáty jako je Marian Keremidský, Libor Bláha nebo Lucie Šafránková. „V kampani jsme rozdali čtyřicet tisíc letáků z ruky do ruky, což je na Jihomoravský kraj celkem dost," prohlásil Hrnčíř.

15:34 KRAJSKÉ VOLBY: V souboji o vedení kraje po prvních dvaceti procentech sečtených hlasů vede Hnutí ANO. Za nimi se drží sociální demokraté a třetí příčka patří křesťanským demokratům. Volební účast je zatím 34,62 procent. Hlasy kandidátů do senátu jsou v Brně a na Brněnsku sečtené v pětadvaceti okrscích. Při necelých patnácti procentech hlasů patří vedení Pavlu Staňkovi (ANO) s 21,48 procenty. O druhé místo bojuje s více než 19 procenty hlasů Jiří Ventruba (ODS) s Michalem Burianem (STAN).

15:33 KRAJSKÉ VOLBY: Zatímco do čela Ivanovic na Hané si před dvěma lety voliči vybrali kandidáty za KDU-ČSL a ODS, do krajského zastupitelstva by obyvatelé města, respektive jedno ze tří okrsků, kde už je známý výsledek, poslali sociální demokraty. Volilo je tam 32,29 obyvatel. Nejvíc přednostních hlasů dostal současný hejtman Michal Hašek, a to tři.

15:30 KRAJSKÉ VOLBY: První okrsek je sečtený v Moravském Krumlově. První jsou zatím komunisté s dvaatřiceti procenty, následovaní koalicí TOP09 a Žít Brno s dvaceti procenty a lidovci a hnutím ANO s téměř sedmnácti procenty.

15:30 KRAJSKÉ VOLBY: V nejmenší obci na Hodonínsku, Malé Vrbce zvítězili sociální demokraté těsně před lidovci a ANO. Ze 138 voličů přišla polovina. Vítězství z před čtyř let obhajovali komunisté.

15:29 REFERENDUM: Na výsledky brněnského referenda si budou muset lidé ještě počkat. "Žádné průběžné výsledky ani účast zveřejňovat nebudeme. Až kolem osmé hodiny večer oznámíme konečné výsledky," konstatovala mluvčí brněnského magistrátu Zuzana Taušová.

15:28 KRAJSKÉ VOLBY: Nálada ve společném štábu TOP09 a Žít Brno je zatím rozverná. Volby zde sleduje náměstek brněnského primátora Matěj Hollan nebo také známý teplický radní Dominik Feri. Už dorazil i lídr Vitula.

15:27 KRAJSKÉ VOLBY: První výsledek hlásí i druhé největší město Vyškovska, Bučovice. Sečteno mají v jednom z osmi okrsků, kam dorazilo 43,71 procenta voličů. V krajském zastupitelstvu by rádi viděli zástupce KDU-ČSL, konkrétně právě Bučovana Jiřího Horáka. Straně dali 35,77 procenta hlasů, Horákovi pak 65,90.

15:26 SENÁTNÍ VOLBY: V Nechvalíně na Hodonínsku zvítězil zcela s přehledem obhájce senátorského křesla Zdeněk Škromach. Získal 60,62 procent hlasů. Jako druhá se 14,96 procenty hlasů skončila starostka Ratíškovic Anna Hubáčková.

15:26 KRAJSKÉ VOLBY: Ve volební štábu stran SPD a SPO v brněnském hotelu Bobycentrum je plno. Kandidáti i členové stran výsledky očekávají s napětím. „Krajských voleb se účastníme poprvé, takže úspěch bude překročit pětiprocentní hranici. Doufáme ale ve dvouciferný výsledek třeba kolem desíti procent hlasů," zhodnotil lídr společné kandidátky SPD a SPO Jan Hrnčíř.

15:25 KRAJSKÉ VOLBY: V Kuchařovicích u Znojma vyhrálo volby hnutí ANO. Získalo pětadvacet procent hlasů, druzí jsou sociální demokraté s dvaceti procenty, třetí lidovci se sedmnácti procenty.

15:25 KRAJSKÉ VOLBY: Ve Vyškově je sečtených před čtyřicet procent okrsků. Zatím vítězí sociální demokraté s 20,96 procenta hlasů, v těsném závěsu za nimi jsou lidovci. Momentálně mají 20,6 procenta.

15:23 SENÁTNÍ VOLBY: Kandidát na senátora za volební obvod Blansko Ivo Polák sleduje volební zpravodajství se svým týmem. Základnu mají v kanceláři v blanenském kině. „Pokud postoupím do druhého kola, tak mě se stranickými kolegy čeká ještě další hektický týden. Když se do druhého kola nedostanu, udělám si volnou neděli a strávím ji s rodinou, kterou jsem teď prakticky měsíc a půl neviděl," řekl blanenský starosta Polák.

15:21 KRAJSKÉ VOLBY: Po sečtení čtvrtiny hlasů na Znojemsku vede v okrese hnutí ANO s dvaadvaceti procenty hlasů před dvacetiprocentní sociální demokracií a lidovci s jedenácti a půl procenty hlasů. Těsně přes pět procent mají ještě občanští demokraté a Starostové pro jižní Moravu.

15:19 KRAJSKÉ VOLBY: Na jižní Moravě je aktuálně sečtených deset procent hlasů. Volební účast je zatím 32,65 procent. Nejvíce hlasů (20,77 procent) zatím získalo hnutí ANO. Na druhém místě se drží Sociální demokraté s 18,87 hlasy. Za nimi se drží křesťanští demokraté se 14,47 hlasy.

15:17 KRAJSKÉ VOLBY: Tradičně silné komunisty předstihlo ve vsi Dyje u Znojma hnutí ANO. Volby tam vyhrálo s jednatřiceti procenty, komunisté, kteřé léta ovládají tamní zastupitelstvo, byli druzí s dvaadvaceti procenty hlasů. O třetím místo se dělí lidovci a koalice Zemanovců a Okamurovců s dvanácti procenty.

15:17 KRAJSKÉ VOLBY: Spočítaný je první volební okrsek ve městě hodonínského okresu. Ten ve Veselí nad Moravou ovládlo ANO 2011 s téměř dvaadvaceti procenty. Celkově je na Hodonínsku v 15.15 sečtených přes tři procenta okrsků. Vede ČSSD, před lidovci a ANO.

15:16 KRAJSKÉ VOLBY, SENÁTNÍ VOLBY A REFERENDUM: Nařízení ministerstva vnitra, že o poloze brněnského Hlavního nádraží musí občané v referendu volit v jiné místnosti než o krajských a senátních volbách zkomplikovalo život vozíčkářům a ženám s kočárky. Volit v některých okrscích totiž museli třeba ve druhém patře a bez výtahu. "Vyřešili jsme to jednoduše. Člen volební komise prostě seběhnul s urnou po schodech dolů a lidé mohli v referendu hlasovat venku, kde je i komise kontrolovala," popsala mluvčí brněnského magistrátu Zuzana Taušová. Z 340 místností, kde se hlasovalo o referendu jich bylo bezbariérových jenom dvacet.

15:16 SENÁTNÍ VOLBY: V Ivanovicích na Hané už mají členové volební komise jednoho ze tří okrsků výsledek hlasování do senátních voleb. Zúčastnilo se jich tam 23,85 procenta voličů a největší přízni se tam těší sociální demokrat Jaroslav Chmelař 23,52 procenta hlasů. V druhém kole by Ivanovičtí ze třetího okrsku rádi viděli i kandidátku KDU-ČSL Šárku Jelínkovou a kandidáta Nezávislých Zdeňka Zlámala, kteří získali shodně 18,82 procenta hlasů.

15:15 KRAJSKÉ A SENÁTNÍ VOLBY: Průběžné sčítání hlasů v Jihomoravském kraji můžete sledovat v přehledné mapě ZDE.

15:14 KRAJSKÉ VOLBY: Stošíkovice na Louce na Znojemsku přinesly nadprůměrný úspěch koalice Zemanovců a Okamurovců. Koalice SPD a SPO ve vsi získala devětadvacet procent hlasů. Druzí jsou komunisté s téměř čtyřiadvaceti procenty a třetí ANO s necelými třinácti procenty hlasů. Hlasovat přišlo šestadvacet procent z dvou stovek voličů.

15:13 SENÁTNÍ VOLBY: Nejvíce hlasů dostal ve Skrchově na Blanensku známý boskovický porodník Jan Machač. Za ním skončil kuřimský starosta Drago Sukalovský. Ve Skrchově byla volební účast padesát procent.

15:13 KRAJSKÉ VOLBY: Podle politologa Masarykovy univerzity Miloše Gregora můžou být průběžné výsledky krajských voleb zavádějící. „Nejdříve budou sečtené výsledky z malých obcí a až postupně budou přibývat výsledky z větších volebních okrsků, často měst. Díky tomu bych očekával, že například koalice Zelených a Pirátů nebo TOP 09 a Žít Brno budou mít nakonec o něco lepší výsledek, než se bude z průběžného sčítání zdát, protože je lidé volí spíše právě ve městech," odhaduje Gregor.

15:11 KRAJSKÉ VOLBY: V Lesonicích na Krumlovsku přišla volit celá polovina voličů, výrazně víc než očekávaný průměr účasti na Znojemsku. Lesoničtí volili doleva. Vyhráli komunisté s třiadvaceti procenty následovaní sociálními demokraty s téměř jednadvaceti procenty hlasů. Třetí ANO získalo skoro dvacet procent.

15:10 KRAJSKÉ A SENÁTNÍ VOLBY: S tím, že musí zvládnout zároveň dvoje volby, volební komise nemají větší potíže. „Jen budeme mít víc práce při sčítání. Musíme v podstatě dvakrát spočítat to stejné. V našem okrsku to zabere zhruba dvě až tři hodiny. Máme za sebou podrobné školení včetně videa, takže se toho nebojíme," uvedla předsedkyně volební komise na Základní škole Sušilova v Boskovicích Marcela Papoušková.

15:10 KRAJSKÉ VOLBY, SENÁTNÍ VOLBY A REFERENDUM: Letošní volby zaskočily především minimem problémů. "Kromě jednoho nedovoleného výlepu plakátů a jedné stížnosti na asistentku referenda, která měla lidem vnucovat účast, byly volby klidné. U dívky jsme její chování vyřešili domluvou," zhodnotila policejní mluvčí Andrea Cejnková.

15:09 KRAJSKÉ VOLBY: Výsledky voleb bedlivě sleduje štáb hnutí ANO. Při pěti procentech sečtených hlasů se zatím drží na první příčce, s 20,70 procenty hlasů.

Volební štáb ANO.Zdroj: DENÍK/Attila Racek

15:09 KRAJSKÉ VOLBY: Statistici definitivní výsledky očekávají po devatenácté hodině večerní. „Pouze ale v případě, že vše půjde hladce bez zdržení. Při minulých volbách před čtyřmi lety jsme měli všechny okrsky sečtené až v neděli o čtvrt na dvě ráno. To bylo ale jen kvůli tomu, že se v Černé Hoře na Blanensku opakovaly komunální volby, u kterých je sčítání složitější," sdělila ředitelka brněnské pobočky statistického úřadu Helena Kratochvílová.

15:07 KRAJSKÉ VOLBY: V malém Bezkově na Znojemsku ovládli volby lidovci. Získali téměř 45 procent hlasů. Druhá sociální demokracie má dvacet a třetí ANO téměř devět. Hlasovat přišlo pětatřicet procent místních.

15:07 KRAJSKÉ VOLBY: V Kašnici na Břeclavsku je jasno. V první sečtené obci v tamním regionu vyhrálo ANO s 38,8 procenta. Následuje KDU-ČSL se 17,91 procenta, ČSSD s 14,92 procenta a Starosty pro jižní Moravu 10,44 procenta. K volbám přišlo 36,2 procenta voličů.

15:06 SENÁTNÍ VOLBY: Veškeré hlasy pro kandidáty do senátu mají sečtené také v Ledcích na Brněnsku. S 33,96 procenty tam zvítězil Pavel Staněk (ANO). Za ním se umístil s 20,75 procenty hlasů Jan Žaloudík (ČSSD).

15:04 KRAJSKÉ VOLBY: O svou pověst zelené bašty přišel tentokrát Horní Břečkov na Znojemsku. Volit tam přišlo téměř osmadvacet procent voličů. Třetina z nich, čtyři lidé, odevzdali hlasy sociální demokracii. Pětadvacet procent brali Starostové pro jižní Moravu a šestnáct lidovci. Po jednom lístku, a osmi procentech dostalo ANO, Zelení a komunisté.

15:04 KRAJSKÉ VOLBY: Na Vyškovsku je zatím sečtených deset ze 132 okrsků. Zatím vedou sociální demokraté s 25,6 procenty hlasů, za nimi lidovci s 22,34 procenty a třetí je ANO 2011 se 16,06 procenty hlasů.

15:03 KRAJSKÉ VOLBY: Začínají přicházet i první výsledky z obcí na Brněnsku. V Řikoníně přišlo 15 z 29 oprávněných voličů, účast tedy atakovala 52 procent. Zvítězili sociální demokraté se čtyřmi hlasy, následování koalicí SPD a SPO se třemi hlasy.

15:02 REFERENDUM: Na poslední chvíli se dnes pokusil zvrátit výsledek brněnského referenda o poloze Hlavního nádraží třiačtyřicetiletý muž v Komárově v Brně. "Hlídka ho zadržela, když na sloup veřejného osvětlení lepil plakát o referendu. Nedovoleným výlepem spáchal přestupek a případ jsme předali přestupkové komisi," popsala policejní mluvčí Andrea Cejnková.

15:02 SENÁTNÍ VOLBY: Jedny z prvních výsledků do senátu mají sečtené v brněnském Žebětíně. Nejvyšší počet hlasů, 23,09 procent získal zatím Jiří Ventruba (ODS).

15:01 KRAJSKÉ VOLBY: Sečtené hlasy mají také v obci Malá Roudka na Velkoopatovicku. Volební účast tam byla bezmála 40 %. Nejvíce hlasů dostali Starostové pro Jižní Moravu.

15:00 KRAJSKÉ VOLBY: Nadprůměrná účast a vysoké vítězství komunistů charakterizuje výsledky voleb ve vesničce Onšov na Vranovsku. K urně dorazilo pětačtyřicet procent voličů. Čtyřiačtyřicet procent z nich volilo tradičně komunisty. Necelých jednadvacet procent brala sociální demokracie. Překvapivě čtvrtí jsou Zelení s Piráty s 13,8 procenty, což jsou ale v absolutních číslech jen čtyři odevzdané hlasy.

14:59 KRAJSKÉ VOLBY: Jako první mají v hodonínském okrese sečtené volební lístky v Kelčanech. Volilo zde osmdesát lidí. Zvítězilo tady ANO 2011 s 26,92 procenta, před KSČM (17,94 %) a ČSSD (10,25 %). Volební účast přesáhla čtyřicet procent. Před čtyřmi lety se tady dělili o první místo sociální demokraté s komunisty.

14:58 SENÁTNÍ VOLBY: V Kelčanech na Hodonínsku, kde jsou jako první v okrese sečtené hlasy, volilo nejvíce lidí obhájce senátorského křesla Zdeňka Škromacha. Hned za ním skončila starostka Ratíškovic Anna Hubáčková.

14:58 KRAJSKÉ VOLBY: První sečtený okrsek v Břeclavi s označením 15 ukázal: komunisté 24 procent, ANO 22 procent, sociální demokraté 21 procent, lidovci 13 procent, občanští demokraté 8 procent. Volební účast byla 37, 92 procent.

14:57 KRAJSKÉ VOLBY: Na jižní Moravě je zatím sečteno více než jedno procento hlasů. Do vedení se dostali Sociální demokraté s 22,72 procenty.

14:56 KRAJSKÉ VOLBY: Už i Vyškov má sečtený jeden okrsek, konkrétně s číslem 25, kam se k volbám dostavilo devadesát z 309 voličů v seznamu. Platných hlasů nicméně bylo o dva méně. I tam zvítězila ČSSD.

14:55 KRAJSKÉ VOLBY: Zřejmě vysoce nadprůměrný výsledek získávají v Našiměřicích na Znojemsku občanští demokraté a Zelení s Piráty. Volby tam vyhrála ODS se sedmadvaceti procenty, následovaná sociálními demokraty se čtyřiadvaceti procenty. O třetí místo se dělí komunisté a Piráti se Zelenými s osmnácti procenty. Ve vsi hlasovalo téměř 19 procent voličů.

14:53 KRAJSKÉ VOLBY: Kompletně mají sečteno také v Bohatých Málkovicích na Vyškovsku, kde k volbám do krajského zastupitelstva přišlo 36,14 procent voličů. Nejvíc jich hlasovalo pro sociální demokraty, a to 30,13 procenta.

14:53 KRAJSKÉ VOLBY: Sečteno má také komise v miroslavském Kašenci. Tam přišlo hlasovat téměř dvaadvacet procent voličů. Silné postavení ve městě osvědčila sociální demokracie, která v připojené obci zvítězila s třiadvaceti procenty. O druhé místo se s devatenácti procenty podělilo ANO a komunisté. Třetí jsou lidovci s patnácti procenty, následovaní Starosty pro jižní Moravu s jedenácti a půl procenty.

14:52 KRAJSKÉ A SENÁTNÍ VOLBY: Průběžné sčítání hlasů v Jihomoravském kraji můžete sledovat v přehledné mapě ZDE.

14:51 KRAJSKÉ VOLBY: Ve volebním štábu hnutí ANO se už před třetí hodinou odpoledne sešla asi dvacítka lidí. Nechybí mezi nimi kandidát na hejtmana Bohumil Šimek ani dvojka kandidátky Taťána Malá. Podpořit je přišel i náměstek brněnského primátora Richarda Mrázek. Ačkoliv po sečtení 0,36 % volebních okrsků zatím vedou komunisté, už teď Šimka zdravil slovy „Dobrý den, pane hejtmane!"

14:50 KRAJSKÉ VOLBY: K volebním urnám dnes v Pohořelicích na pomezí Brněnska a Břeclavska vyrazilo dvaadvacet krojovaných. Jedna z folklorních nadšenkyň Ivana Kohůtová řekla, že do místností přišli po návštěvě kostela. „U voleb nás velmi ocenili," usmála se. Krojovaní do večera obchází město, den pak zakončí zábavou Tradičních babských hodů.

14:49 KRAJSKÉ VOLBY: 30,36 procenta. Tolik voličů přišlo vhodit svůj hlas do urny v jednom ze tří volebních okrsků v Bohdalicích-Pavlovicích na Vyškovsku. Sečteno měli jako první v regionu. Ze 112 voličů v seznamu jich přišlo volit 34. Všechny hlasy byly platné. Ve vesnici zvítězila KDU-ČSL S 35,29 procenty hlasů.

14:47 KRAJSKÉ VOLBY: Na Znojemsku tradičně sečetla jako první volební výsledky komise ve vesničce Podmyče na Vranovsku. K urně tam přišlo 27 procent voličů. Vyhráli jako obvykle komunisté s devětatřiceti procenty hlasů, následovaní ale hnutím ANO s třiceti procenty. Sociální demokracie skončila třetí se sedmnácti procenty. Po jednom hlasu a čtyřech procentech ještě bral Úsvit, Ne ilegální migraci a koalice SPO a SPD.

14:46 KRAJSKÉ VOLBY: Na jižní Moravě jsou sečtené hlasy z prvních třech okrsků. Nejvíce hlasů zatím získali komunisté, s 22,89 procenty hlasů. Na druhém místě jsou sociální demokraté s 20,48 procenty a za nimi se umístili křesťanští demokraté, s 19,27 procenty hlasů.

14:45 SENÁTNÍ VOLBY: Proč vyvolávají senátní volby tak malý zájem voličů?„Lidem se nepodařilo vysvětlit důležitost senátu. A možná to ani nešlo. Jeho postavení je tak slabé, že velká část lidí nevidí důvod, proč se takových voleb účastnit," vysvětlil politolog z Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

14:43 KRAJSKÉ VOLBY: Výsledky z dalších volebních okrsků by mohly být známé také již brzo po uzavření volebních místností. „Při minulých krajských volbách jsme měli první výsledky už kolem půl třetí odpoledne," uvedla ředitelka brněnské pobočky statistického úřadu Helena Kratochvílová.

14:41 KRAJSKÉ VOLBY: Ve Lhotě u Olešnice na Blanensku už mají sečteno. Žije tam 37 oprávněných voličů, k urnám dorazilo 20 lidí, tedy 63 procent voličů. První skončili křesťanští demokraté s 12 hlasy.

14:40 KRAJSKÉ VOLBY: Na více než sto místech, kam voliči chodili odevzdávat své hlasy do krajských voleb, sbírali data do takzvaných exit pollů také studenti a absolventi Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Závěry dotazníků už krátce po uzavření volebních místností ukazují, jak voliči volili. Sběr dat, ale dobrovolníkům komplikovali asistenti referenda. „Bylo pro nás těžké voliče odchytávat. Často si nás s asistenty referenda pletli a nechtěli s námi proto mluvit," sdělil politolog Michal Pink, jež je spoluorganizátorem šetření.

14:39 KRAJSKÉ VOLBY: Nejvyšší volební účast při krajských volbách před čtyřmi roky byla v Jihomoravském kraji na Blanensku. K volbám přišlo 42,16 procenta lidí. Krajská účast byla 37,76 procenta. Jaká byla účast letos? Na výsledky stále čekáme.

14:36 KRAJSKÉ VOLBY: Z předvolebního průzkumu České televize vyšlo najevo, že drtivá většina dotázaných neví, která strana v jejich kraji aktuálně vládne. Z více než 2700 lidí z České republiky jich odpovědělo správně jen třináct procent.

14:35 REFERENDUM: Problém současného nádraží je hlavně jeho malá kapacita a to, že jsou jeho kolejové tratě položeny do zatáčky. Podle některých to znemožňuje napojení vysokorychlostních tratí, jež stát ve výhledu příštích tří desítek let plánuje. Pokud by nádraží zůstalo v centru města, tratě by k němu vlaky vodily systémem tří tunelů, podle příznivců odsunu jsou příliš nákladné. Cena je ale podle jejich oponentů stejná jako ta za kilometry tratí navíc, jež povedou vlaky na jih města. Více čtěte ZDE.

14:32 REFERENDUM: Připomeňme, že aby referendum bylo platné, musí se jej zúčastnit alespoň 35 procent všech oprávněných brněnských voličů. Proto se odpůrci zachování nádraží v centru rozhodli referenda neúčastnit. Hlasování NE by totiž mohlo způsobit dostatečnou celkovou účast a tím vítězství odpovědi ANO „Pokud se referenda zúčastní více než 35 procent oprávněných voličů a 25 procent oprávněných voličů zakřížkuje ANO, pak brněnské nádraží zůstane u historického centra," vysvětlil problém referenda bývalý zastupitel města Václav Čermák. Více čtěte ZDE.

14:28 KRAJSKÉ VOLBY: Nejvýše postavenou kandidátkou z Břeclavska je starostka Hustopečí Hana Potměšilová. Stala se dvojkou na společné volební listině TOP 09 a Žít Brno. „Dovedla bych si představit práci například ve školské komisi," řekla Potměšilová.

14:25 KRAJSKÉ VOLBY: Celkem 124 lidí z Břeclavska je na kandidátkách stran a hnutí usilujících o křesla v zastupitelstvu Jihomoravského kraje. Jsou mezi nimi starostové, manažeři, lékaři, pokojská, dělník či žena v domácnosti. Kdo uspěje? Budeme vás informovat.

14:21 KRAJSKÉ VOLBY: Michal Hašek ze sociální demokracie se stal hejtmanem před osmi lety. Celou Českou republiku zavalilo takzvané oranžové tsunami. Sociální demokracie tehdy vyhrála v devíti krajích. Kampaň tehdy postavila na odporu proti zdravotnickým poplatkům.

14:19 KRAJSKÉ VOLBY: Připomeňme, že první den voleb provázel incident v brněnské Staré ulici. Jeden z členů volební komise vítal voliče nevšedním způsobem. Oblékl si triko s rudou hvězdou a srpem i kladivem. Člen KSČM David Pazdera na tom nic špatného neviděl, přesto měl tajemník městské části Brno-střed podezření, že člen volební komise propaguje komunistickou stranu, což je u voleb zakázané. Více čtěte ZDE.

14:17 KRAJSKÉ VOLBY: Voliči v krajských volbách mohli zakroužkovat až čtyři politiky, které upřednostňují. Před čtyřmi lety měl Jihomoravský kraj dva rekordmany v počtu preferenčních hlasů, křesťanský demokrat a první hejtman v historii kraje Stanislav Juránek dostal 21510 hlasů, současného hejtmana Michala Haška zakroužkovali voliči ve 20078 případech.

14:15 KRAJSKÉ VOLBY A REFERENDUM: Podle politologa Lubomíra Kopečka z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se volební účast v Brně proti minulým volbám nezanedbatelně zvýšila. „Zjevně zafungoval efekt souběžného hlasování v referendu, krajských i senátních volbách. Tím, že se volí v jedné budově, zavítají k více urnám i lidé, které například zajímá referendum, ale za normálních okolností by nešli třeba ke krajským volbám," prohlásil Kopeček.

14:13 KRAJSKÉ A SENÁTNÍ VOLBY: V Hodoníně ke krajským volbám dorazilo hodinu před uzavřením volebních místností přes osmadvacet procent voličů. Konečná účast byla před čtyřmi lety 31,44 procent. „Do Senátu to bylo ve třináct hodin necelých osmadvacet procent," uvedla tajemnice hodonínském městského úřadu Jarmila Horská. Za celý volební obvod Hodonín byla ve třináct hodin volební účast 30,68 % do krajského zastupitelstva a 29,9% do Senátu.

14:12 SENÁTNÍ VOLBY: Ve volebním obvodu Blansko letos vybírali voliči do senátu z devíti kandidátů, před šesti lety jich bylo deset. Ženy zastupuje místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková a Mária Koudelová z Adamova. Ze známých jmen je to kromě současného senátora Jozefa Regece ještě porodník a gynekolog z Boskovic Jan Machač, starosta Blanska Ivo Polák, starosta Kuřimi Drago Sukalovský a konzultant Jiří Míšenský z Blanska, který ve městě s manželkou už čtyřicet let vede taneční kurzy. Nejmladším kandidátem je jednačtyřicetiletý Robert Štěpánek z Doubravice nad Svitavou. O hlasy voličů se uchází ještě technik Jiří Šoltys z Lelekovic.

14:09 SENÁTNÍ VOLBY: Na jižní Moravě se voleb účastní kandidáti ze stran, jako je Svoboda a síla, Národ sobě nebo Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa. Mohou se dostat do senátu? „V senátních volbách mají šanci i reprezentanti neparlamentních stran. Ale v případě tábora extrémního až šovinistického, tak zřejmě doplatí na to, že podobných stran je mnoho a jejich voliči se mezi ně rozdělí," upozornil politolog z Masarykovy univerzity Stanislav Balík.

14:07 REFERENDUM: Současnou podobu dostalo nádraží při přestavbě na začátku dvacátého století. Zahájilo ji spojení dvou oddělených nádražních budov rozdílných společností. Ty provozovaly své vlaky odděleně. „V roce 1904 dostala současná budova vzhled podle návrhu Franze Uhla a Johanna Oehma. Při přestavbě vznikla i nová nástupiště," popsala Petra Hlaváčková ve svém příspěvku pro odborný časopis ERA21. V roce 1909 převzal všechny železnice stát. Více čtěte ZDE.

14:05 SENÁTNÍ VOLBY: V obvodech, kde se nyní na jižní Moravě volí, dostal od roku 1996 nejvíce hlasů kandidát bez politické příslušnosti na kandidátce sociální demokracie Jan Žaloudík. V brněnském obvodu číslo 55 získal v roce 2010 21 684 hlasů. Naopak nejméně hlasů k vítězství stačilo lidovci Rostislavu Slavotínkovi, který v obvodu 58 Brno-město získal v roce 2004 mandát se 7 453 hlasy.

14:02 KRAJSKÉ VOLBY: Do jedné hodiny odpoledne dorazilo na Vyškovsku k volebním urnám 32,9 procenta voličů. To je zatím o víc než pět procent méně než v minulých volbách do zastupitelstva Jihomoravského kraje.

14:01 KRAJSKÉ VOLBY: Volební účast na Blanensku v krajských volbách se těsně před zavřením volebních místností pohybovala kolem šestatřiceti procent. U Senátu pak byla účast přibližně pětatřicetiprocentní. „Vše se zatím obešlo bez problémů. K žádnému incidentu během voleb v našem správním obvodu nedošlo. Jen nám bez omluvy nepřišli čtyři lidé do volebních komisí. Ale počet členů žádné z volebních komisí neklesl pod zákonné minimum, takže s tím problém nakonec nebyl," řekl tajemník blanenského městského úřadu Josef Kupčík.

14:00 KRAJSKÉ VOLBY: Volební místnosti se uzavírají. Teď přijde na řadu sčítání výsledků. Naši redaktoři vyrážejí do volebních štábů. Sledujte dále online reportáž.

13:57 SENÁTNÍ VOLBY: Nejen do krajského zastupitelstva, ale také kandidátům do Senátu mohli dávat svůj hlas obyvatelé Ivanovic na Hané a vesnic, které spadají pod jejich působnost. Patří totiž do kroměřížského obvodu. O jejich přízeň se ucházelo devět kandidátů.

13:55 KRAJSKÉ VOLBY: Lehce nad hranicí třiceti procent se pohybuje účast voličů v Moravském Žižkově na Břeclavsku. Před čtyřmi lety přišlo tamních voličů jen osmadvacet procent. „Vše se obešlo bez problémů. Pouze jeden muž se v nadsázce ptal, jestli má jít za plentu. Smál se, že za minulého režimu by mu za to přestali platit důchod," poznamenal předseda volební komise Václav Petrů.

13:53 KRAJSKÉ VOLBY A SENÁTNÍ VOLBY: Do třinácti hodin na jižní Moravě volilo 33,24 procent voličů. V Brně se do voleb zapojilo 41,54 procent lidí. Pro kandidáty do senátních voleb prozatím hlasovalo 32,03 procent Jihomoravanů, v Brně jich volilo 39,06 procent.

13:50 KRAJSKÉ VOLBY: Předvolební čas poznamenala i kauza neexistující mluvčí hejtmana Michala Haška Lucie Proutníkové, za kterou se měla ve skutečnosti skrývat lobbistka Jana Mrencová. O případu jsme psali například ZDE.

13:48 KRAJSKÉ VOLBY: První krajské volby se na jihu Moravy konaly v roce 2000. Tehdy je vyhrála Čtyřkoalice, prvním hejtmanem se stal lidovec Stanislav Juránek.

13:46 REFERENDUM: Při krajských volbách před čtyřmi lety byla v Brně volební účast 37,5 procent oprávněných voličů. Pro zastánce letošního brněnského referenda o poloze vlakového nádraží to nejsou nejslibnější počty. Připomínáme, že aby bylo referendum považované za platné, musí v něm hlasovat pětatřicet procent oprávněných voličů. Přitom příznivci odsunuté varianty nádraží v čele s Robertem Kotzianem ze spolku Brno+ nabádali příznivce, ať referendum úplně bojkotují.

13:44 KRAJSKÉ VOLBY: Na Znojemsku půl hodiny před uzavřením volebních místností evidovaly volební komise účast těsně kolem třetiny voličů. "Ve Znojmě činila po jedné hodině odpoledne účast dvaatřicet procent, v celém správním obvodu pak třicet a půl procenta. Před čtyřmi lety ve stejné době odvolila ve městě i obvodu třetina voličů," sdělil vedoucí správního obvodu znojemské radnice Radek Svoboda.

13:43 REFERENDUM: Nízkého počtu voličů se v Břeclavi obávají iniciátoři referenda zabývajícího se dopravou a možným vznikem další velkoprodejny v centru. „Máme zprávy, že ke krajským volbám přišlo dvaatřicet procent voličů, k referendu pak o něco méně. Trochu se smiřujeme s porážkou," uvedl zastupitel za opoziční sdružení Mladí a Neklidní Petr Škoda. Sdružení bylo iniciátorem hlasování.

13:42 SENÁTNÍ VOLBY: Do senátního obvodu číslo 79 Hodonín patří 65 obcí okresu. Zbylých 17 náleží do obvodu Uherské Hradiště, kde před dvěma lety zvítězil majitel hazardní skupiny Synot Ivo Valenta. Zajímavé je, že ve Veselí nad Moravou, které patří také do uherskohradišťského obvodu, bydlí jeden z kandidátů na senátora – několikanásobný mistr světa v jízdě na vysokém kole Josef Zimovčák. Ve volbách proto vybíral pouze krajské zastupitele, do senátu volit nemohl.

13:40 SENÁTNÍ VOLBY: V současných obvodech před šesti lety zvítězili: Jozef Regec v obvodu číslo 49 Blansko, Jan Žaloudík v brněnském obvodu číslo 55, Stanislav Juránek v brněnském obvodu 58, Miloš Malý v kroměřížském obvodu 76 a Zdeněk Škromach v obvodu číslo 79 Hodonín. Všichni kromě Miloše Malého se do senátu pokoušejí letos dostat znovu. Podaří se jim mandát obhájit?

13:37 KRAJSKÉ VOLBY: Volební účast v krajských volbách byla před čtyřmi lety na Znojemsku nižší i proti krajskému průměru. Zatímco v celém kraji přesáhla účast 37 procent, na Znojemsku byla o dvě procenta nižší. V samotném Znojmě přišlo hlasovat 35,4 procent voličů. O čtyři roky dříve byla účast v celém okrese srovnatelná, v samotném Znojmě byla v roce 2008 účast vyšší, hlasovalo 44 procent voličů.

13:35 Zatímco štáby politických stran se teprve v Brně budou scházet, aby hodnotily průběžné výsledky, redaktoři Deníku Rovnost už pro vás sbírají aktuální informace. Sledujte nadále on-line přenos.

Zatímco štáby politických stran se teprve v Brně budou scházet, aby hodnotily průběžné výsledky, redaktoři Deníku Rovnost už pro vás sbírají aktuální informace. Sledujte nadále on-line přenos.Zdroj: DENÍK

13:34 KRAJSKÉ VOLBY: V komunálních volbách před dvěma lety byla na Znojemsku volební účast vyšší než v minulých krajských volbách, hlasovat přišlo téměř 49 procent voličů. Ve Znojmě byla účast nižší, 35,3 procenta a téměř se shodovala se zájmem voličů o minulé krajské volby.

13:32 REFERENDUM: Poprvé o řešení problému brněnského nádraží soutěžili architekti již v roce 1927. „Profesor Bohuslav Fuchs zpracoval soutěžní návrh s dvěma variantami, ale teď využívají zastánci odsunuté polohy jen jednu z nich. Ve čtyřicátých letech ale uznal výhodu polohy v centru," připomněl před časem brněnský architekt a pamětník Ivan Ruller. Fuchs se svým návrhem za první republiky obsadil v soutěži druhé místo. První cena nebyla udělena. Více čtěte ZDE.

13:29 REFERENDUM: Vláda rozhodla jednoznačně, nádraží přesuneme. To oznámil už v květnu 2002 tehdy ještě premiér Miloš Zeman. Na přesunu o tehdy sedm set metrů do takzvaného Jižního centra se dohodli na společném jednání zástupci, státu, města i kraje. „Ukončili jsme tak osmdesátileté váhání," odkazoval Zeman na dlouhou historii debaty kolem odsunu železničního uzlu. Podle plánu z roku 2002 měla stavba trvat patnáct let a o částku 28 milionů se měly 12 miliardami podělit stát a Evropská unie, zbytek chtěl doplatit kraj a město. Více na přiložené archivní straně Deníku Rovnost.

Archivní stránka Deníku Rovnost.Zdroj: archiv

13:27 KRAJSKÉ VOLBY: Ve volbách do zastupitelstva kraje před čtyřmi lety na Vyškovsku zvítězili sociální demokraté s 31,45 procenta hlasů. Následovali komunisté s 22,97 a lidovci se 17,72 procenty. Přibližně o deset procent méně a čtvrté místo pak obsadili občanští demokraté. Ostatní z celkem třiadvaceti stran získaly méně než pět procent hlasů voličů.

13:25 SENÁTNÍ VOLBY: Před šesti lety se senátorem za obvod číslo 76, tedy Kroměříž, pod nějž spadají také Ivanovice na Hané a okolní obce, stal sociální demokrat Miloš Malý. Ten ale v aktuálních volbách do Senátu nekandiduje.

13:23 KRAJSKÉ VOLBY: Ve třech z pěti největších měst hodonínského okresu obhajuje vítězství sociální demokracie. Před čtyřmi lety vyhráli v Hodoníně, Veselí nad Moravou i Dubňanech. V Kyjově skončili až třetí za Sdružením nestraníků, které vedl místní starosta František Lukl, a komunisty. Strážnici ovládli lidovci, před ČSSD, KSČM a Zemanovci.

13:22 KRAJSKÉ VOLBY: Zatím poslední známá čísla k volební účasti, která vyšla dnes v deset hodin: krajské volby - 26,16 %, senátní volby - 25,41 %. Politolog z Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček už v pátek připomněl, že se volební účast v krajských volbách běžně pohybuje okolo čtyřiceti procent.

13:22 KRAJSKÉ VOLBY: V končícím krajském zastupitelstvu reprezentovalo Znojemsko pět zastupitelů. V krajské radě zasedli dva zástupci regionu, sociální demokratka Bohumila Beranová a lidovec Jiří Němec. Komunistický zastupitel Petr Krátký pracoval jako předseda výboru pro vzdělání, výchovu a zaměstnanost. Členy zastupitelstva byli i starostové Znojma, sociální demokrat Vlastimil Gabrhel, a Moravského Krumlova, Tomáš Třetina z TOP09. Krátký, Němec a Třetina své mandáty obhajují, Gabrhel a Beranová již nekandidují.

13:20 KRAJSKÉ VOLBY: Sbohem krajské politice dává někdejší místostarosta Břeclavi Jaroslav Parolek. Člen sociální demokracie skončil jako jihomoravský radní pro životní prostředí už v tomto volebním období, kdy ho ve funkci nahradil kolega Igor Chlup z Podivína. Parolek zůstal jako zastupitel.

13:18 KRAJSKÉ VOLBY: V Hodonínském okrese se před čtyřmi lety k urnám dostavilo ze sto čtyřiceti tisíc oprávněných voličů zhruba sedmačtyřicet tisíc. Vyhrála tady tehdy sociální demokracie před komunisty a lidovci. Na čtvrtém místě skončilo letos nekandidující sdružení nestraníků na čele s kyjovským starostou Františkem Luklem.

13:17 SENÁTNÍ VOLBY: Ve volebním obvodu Blansko se před šesti lety ve druhém kole senátních voleb utkal bývalý profesionální cyklista Jozef Regec a starosta Olešnice Zdeněk Peša. Vyhrál sportovec, který byl tehdy na kandidátce ČSSD, nyní kandiduje jako nezávislý za Stranu soukromníků České republiky. Z jeho tehdejších soupeřů nyní nekandiduje nikdo. „Nechci srovnávat situaci před šesti lety a nyní. Ze sportu jsem zvyklý nepodceňovat žádného soupeře. Startovací čára byla jasně daná a teď uvidíme, jak to dopadne. Já jsem to vzal jako výzvu a budu očekávat výsledek," řekl Regec.

Dosavadní senátor Jozef Regec volil na radnici v Černé Hoře.Zdroj: DENÍK/Leona Paroulková

13:16 SENÁTNÍ VOLBY: Na jižní Moravě naposledy lidé volili zástupce do senátu 18. října 2014. Hlasy odevzdávali voliči v obvodech číslo 54 Znojmo, 57 Vyškov, 60 Brno-město a 81 Uherské Hradiště, který částečně leží na území Jihomoravského kraje.

13:14 REFERENDUM: Lidé si často stěžují, že než zamíří k volbám, navádějí je před budovou asistenti referenda, jak mají hlasovat. „Zákon o místním referendu kampaň nevylučuje, byť se to lidem nelíbí. Agitaci zakazuje pouze přímo v objektu, kde se volební místnost nachází. Do rozporu se zákonem by se asistenti referenda dostali jedině, kdyby nějak narušovali pořádek. Zatím se ale všude chovají pokojně," vysvětlila volební koordinátorka pro jižní Moravu Eva Sychrová.

Stejná opatření podle ní platí také u senátních voleb, ne však u krajských. „Zákon to u nich neřeší, teoreticky by tedy někde k agitaci v prostorech, kde leží volební místnost, mohlo dojít. Přestože bychom s tím rovněž nesouhlasili," dodala Sychrová.

13:12 SENÁTNÍ VOLBY: Kdyby senátní volby byly voliči, už by mohly jít k volbám. Je jim totiž dvacet let. První senátní volby se v České republice konaly v roce 1996. V obvodě číslo 49 Blansko vyhrál sociálně demokratický podnikatel Libor Pavlů. V obvodě číslo 55 Brno-město zvítězila za ODS konzultantka geologie Vlasta Svobodová. V brněnském obvodě číslo 58 vyhrál kandidát občanských demokratů a biochemik Luděk Zahradníček. V kroměřížském obvodu číslo 76 mandát získala lidovecká lékařka Eva Nováková. V obvodu číslo 79 Hodonín si odnesl vítězství tehdejší lidovecký zástupce starosty Jan Benda.

13:10 KRAJSKÉ VOLBY: V nejlidnatějším městě na Brněnsku, Kuřimi, před čtyřmi lety volební účast přesáhla 41 procent. Zvítězila tam sociální demokracie se 28,1 procenty hlasů. Druzí komunisté od voličů dostali 16,9 procent hlasů. Třetí TOP 09 a Starostové pro JMK získali 15,9 procent

13:08 KRAJSKÉ VOLBY: V Brně před čtyřmi lety jasně vyhrála sociální demokracie. Sesbírala 26,1 procenta hlasů. Křesťanští demokraté na druhém místě dostali 15,8 procent hlasů, třetí skončili komunisté se 14 procenty hlasů.

13:06 REFERENDUM: Současně s krajskými volbami v referendu hlasují krom Brna lidé také v Břeclavi. Aby byla referenda platná, musí se jich zúčastnit nejméně pětatřicet procent voličů těchto měst. Brněnské referendum má napovědět, kterou z variant budoucností hlavního vlakového nádraží Brňané preferují. Na výběr je varianta posunutí nádraží o 300 metrů do oblasti Nových sadů nebo o 800 metrů do takzvaného Jižního centra. Více čtěte ZDE.
Místní referendum v Břeclavi má odpovědět na otázku, zda obyvatelé města chtějí, nebo nechtějí v centru města další velkoprodejnu. Jeden z pozemků, o který má údajně zájem řetězec Kaufland, je přitom v soukromých rukou a územní plán takové využití umožňuje. Více čtěte ZDE.

13:04 REFERENDUM: Brněnští voliči letos zažívají trochu specifické volby. Kromě společných volebních místností pro krajské a senátní volby mohou zamířit do oddělených míst pro referenda. U mnoha radnic a škol postávají „asistenti referenda", kteří nabádají voliče, aby v referendu zaškrtli dvakrát ano. „Hlavně nezapomeňte na referendum," pobízel třeba u základní školy Vejrostova v brněnské Bystrci jeden z asistentů. „Nezapomenu k referendu nejít," odvětil mu mladík. „Ano, je to vaše volba," odvětil asistent.

Brněnští voliči letos zažívají trochu specifické volby. Kromě společných volebních místností pro krajské a senátní volby mohou zamířit do oddělených míst pro referenda.Zdroj: DENÍK

13.03 SENÁTNÍ VOLBY: Senát má 81 členů, každé dva roky se volí v jedné třetině senátních obvodů. Velikost obvodů je určena počtem obyvatel v něm. Volební období senátora je šest let. Na jižní Moravě vybírají senátory v pěti obvodech: č. 49 Blansko, č. 55 Brno-město, č. 58 Brno-město, č. 76 Kroměříž (zasahuje na Vyškovsko) a č. 79 Hodonín.

13.02 KRAJSKÉ VOLBY: Lidé v krajských volbách volí krajské zastupitelstvo na čtyři roky, v Jihomoravském kraji má 65 členů. Před čtyřmi lety zvítězila v krajských volbách ČSSD se sedmadvaceti procenty hlasů, druzí komunisté skončili s 18,7 procenty hlasů, třetí lidovce volilo 17 procent voličů. O minulých volbách čtěte více ZDE.

13.00 Volební dění pro vás po celém kraji sleduji rozsáhlý volební tým z jihomoravských Deníků Rovnost. V Brně sleduje volby dvacítka redaktorů, reportérů, editorů, webeditorů, fotoreportérů a dalších členů redakce, další štáby máme v Blansku, Břeclavi, Hodoníně, Vyškově a Znojmě. Základní kostru volebního týmu vidíte v přiložené grafice.
Pro zvětšení klikněte.Zdroj: DENÍK/Markéta Evjáková 

13.00 Vážené čtenářky, vážení čtenáři, vítáme vás u speciálního volebního onlinu jihomoravských Deníků Rovnost. Až do noci s námi živě můžete sledovat vše důležité ohledně krajských i senátních voleb a také referenda o poloze brněnského nádraží či o prodejně v Břeclavi.

ČTĚTE TAKÉ: