V bílém mramoru se črtají rýhy. Za denního světla jde jejich význam rozluštit těžce. Jak se ale na Brno snese tma a prostorem foyer se rozlije zlaté světlo z originálních lustrů, těžce čitelné stopy se promění v rukopis Leoše Janáčka a lidé si přečtou názvy jeho oper. Mramorová zeď mezi centrálním schodištěm je jednou ze změn, které si nově všimnou diváci při příchodu do brněnského Janáčkova divadla. To v sobotu po téměř rok a půl dlouhé rekonstrukci slavnostně otevírá.

Dělníci a restaurátoři opravili téměř každý detail budovy postavené v šedesátých letech minulého století. „Opravená jsou originální světla, u bočních schodišť vitráže, na všech patrech podlahy. Do původního stavu vrátili obklady na toaletách, nyní jsou opět zelenomodré jako v šedesátých letech,“ popsal některé z oprav vedoucí zákaznického centra Národního divadla Brno Martin Koplík.

Návštěvnice divadla nově potěší větší dámské toalety. Ty stavaři rozšířili na úkor ředitelského salonku. „Dam totiž chodí objektivně do divadla víc než mužů,“ vysvětlila krok mluvčí divadla Zuzana Žáková-Klimplová.

Opravený je také originální nábytek divadla, šatny, pokladny, hlediště, zdi i zábradlí. „V přízemí také vznikl úplně nový bufet,“ poznamenala mluvčí.

Byť se už v divadle začne hrát, dělníci z něj v následujících měsících ještě nezmizí. Všechny opravy totiž nejsou hotové. Práce potrvají i část příštího roku. Dotknou se účinkujících, kteří budou muset fungovat ve stísněných podmínkách. „Ve dvou patrech zázemí divadla je ještě stavba. Stále se pracuje třeba ve zkušebně sboru či malém baletním sále,“ nastínil Koplík.

Práce se zpozdily třeba kvůli objevení a následnému odstranění azbestu i dalším komplikacím. „Celková částka, o kterou se rekonstrukce prodražila, bude jasná až po dokončení díla,“ uvedl náměstek primátora Richard Mrázek.

Ještě na jaře už se celková cena za rekonstrukci šplhala k 600 milionům korun. Město muselo pokrýt také ztráty divadla, za letošek to zatím bylo víc než osmadvacet milionů, částka ale ještě bude stoupat.

Divadlo slavnostně otevře v šest hodin večer, poté v něm umělci zahájí operou Příhody lišky Bystroušky festival Janáček Brno.