„Aktuálně pracují na finální úpravě povrchů v obou ulicích. Sousední Opletalovu kompletně dokončili včetně povrchů už dřív,“ sdělila mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.

Po nové České a Solniční se Brňané projdou poprvé v říjnu. Bez jakéhokoliv omezení tedy přibližně po dvou letech. Ve stejný měsíc začnou stavbaři opravovat kanalizaci a vodovod v blízké Veselé a Besední.

Při opravě potrubí v České, Solniční a Opletalově vyměnili dělníci dohromady 405 metrů kanalizace a 443 metrů vodovodu. „Z toho 211 metrů v ražené štole," zmínila Hermanová.

Nově vyvinutý izolační materiál připravený pro montáž do nových tramvají pro Brno.
Tiché šaliny pro Brno: nová technologie zásadně sníží hluk při jízdě

Kromě kanalizace a vodovodu ve zmíněných ulicích stavbaři vyměnili také plynovod, horkovod a část kabelových tras. Brňané musí Českou a Solniční procházet stále ještě pouze úzkými koridory po stranách.

Povrch České spolu se Solniční a Veselou nově ozdobí pečlivě vybrané kameny z Vysočiny i Jeseníků. V místě setkání všech tří ulic navíc vznikne malé náměstí s pobytovými místy.

Složení nového povrchu i úpravu prostranství mají na starosti pracovníci kanceláře městského architekta. „Každý den tudy proudí tisíce lidí, přesto tyto ulice spojující významná místa centra Brna vypadají už desítky let stejně. Je tam čtyřicet let starý asfalt, novější záplaty dláždění, které je před každým domem jiné,“ popsal už dřív vedoucí oddělení veřejného prostoru kanceláře David Zajíček.