Počet hnízdících párů orlů mořských se v České republice postupně zvyšuje. To se odráží také na počtu jejich záchytů. Za posledních deset let přijaly stanice Národní sítě záchranných stanic sto třicet orlů mořských. Z toho třicítka jich připadá jen na letošní rok.

Na jižní Moravě putoval jeden ze zachráněných opeřenců do stanice v Rajhradě. „Letošní orel mořský nalezený u Jiřic byl okroužkovaný. Díky tomu víme, že se jednalo o nejstaršího českého orla, který žil v přírodě osmnáct a půl let. Bohužel ale uhynul," popsal vedoucí Záchranné stanice pro dravé ptáky Rajhrad Jaroslav Sedláček.

Aktuálně je v Rajhradě jedna samice orla mořského a jedna samice orla královského. Loni zde přijali tři orli mořské, všechny se jim podařilo vypustit do volné přírody se satelitním vysílačem.

Orli se do stanic dostávají nejčastěji kvůli zraněním, u kterých není vždy známá příčina. Velkou roli při nich hrají auta a vlaky, nárazy do elektrického vedení či popálení proudem na sloupech vysokého napětí.

Specifikem jsou u orlů otravy karbofuranem, které postupem let zapříčinily úmrtí stovek orlů a jiných predátorů. Šance na přežití je u těchto otrav minimální. Proto se ani většina otrávených orlů do stanic nedostane a uhynou na místě," dodal koordinátor Národní sítě záchranných stanic Petr Stýblo.

Celková úspěšnost záchranných stanic v léčení a vypouštění zvířat zpět do volné přírody se pohybuje okolo šedesáti procent. U orlů mořských je to však pouhých třicet procent, protože zranění těchto mohutných ptáků jsou většinou neléčitelná.

Záchranné stanice hlásí za letošní rok zvýšený počet záchytů nejen u orlů. Celkový počet přijatých zvířat dosáhl počtu dvaatřiceti tisíc kusů. Rapidní nárůst potvrzuje také záchranná stanice v Rajhradě. Každoročně zde přijmou bezmála pět set zvířat, letos jich bylo před Vánoci přes šest stovek.

„Přesné důvody ještě nemáme vyhodnocené. Pocitově jsme přijímali neobvykle vyšší počet zvířat, které ulovila či pokousala domácí kočka," podotknul Sedláček.

VIDĚLI JSTE? Záchrana vysíleného srnčete z ledu v Brně. Hasič pro něj šel po čtyřech

Hasiči v Brně zachránili srnu, která se nemohla dostat z ledu. | Video: hasiči