Nová expozice Mikulčice – ostrovní hrad a sídlo Mojmírovců, má oslnit ty, kdo vejdou do návštěvnického centra velkomoravského památníku. „Příchozí má přivítat v novém pavilonu. Máme tam už připravené dva zakonzervované čluny a kolem nich bude vyrůstat nová expozice,“ přiblížil vedoucí Slovanského hradiště František Synek.

Slovanské hradiště v uplynulé sezoně navštívilo více než osmapadesát tisíc hostů. Monoxyly, tedy unikátní plavidla vydlabaná z jednoho kmene stromu, budou dominantou velkého sálu. „Spodní část expozice návštěvníkům přiblíží přírodu a životní podmínky v době Velké Moravy, včetně tehdejšího rybaření,“ popisuje novinku Synek.

Ve vyvýšené části se pak příchozí dostanou na ostrovní hrad a samotné sídlo vládnoucí dynastie Mojmírovců. Tam uvidí i šperky, které nosily osobnosti stojící na vrcholu společenského žebříčku tehdejší společnosti. Stejně tak se návštěvníci porozhlédnou po tamním unikátním církevním komplexu křesťanských kostelů v devátém století. „Naše děti chodí na Slovanské hradiště už od mateřské školy. Je proto ideální, že se expozice rozšiřují a lidé i při opakovaných návštěvách na Valech najdou opět něco nového. Navíc tam mohou i díky nově zřízené autobusové lince jezdit častěji,“ myslí si ředitelka mikulčické základní školy Kristína Kolovrátková.

Kraj pro novinku počítá v rozpočtu na příští rok s téměř devíti miliony korun. „Archeologické nálezy, kresebné rekonstrukce, modely a interaktivní, audio a audiovizuální prostředky mají profesionálním způsobem zprostředkovat základní informace o lokalitě a jejím mimořádném významu,“ upozornil mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

Kraj už minulý měsíc začal s výběrem toho, kdo novou expozici na místě udělá. Jenže ten minulý týden zadávací řízení zrušil. „Vyskytly se důvody hodné zvláštního zřetele. Autor projektové dokumentace není schopen odpovědět na dotazy týkající se projektové dokumentace,“ odůvodnil zrušení vedoucí krajského odboru kultury Petr Fedor.

Jistější je to, že při prohlídce celého areálu by se měli návštěvníci v příštím roce dočkat toho, že se suchou nohou dostanou přes řeku Moravu na Slovensko. Lávka pro pěší a cyklisty má být hotová na podzim.