Portál obsahuje data od roku 2010. Upozorňuje na nejnebezpečnější místa a také na důvody, proč tam ptáci umírají. Samostatný symbol má ptačí kriminalita, tedy smrt a poranění od člověka. „Nejvíce takových případů je na jižní Moravě. Je to asi tím, že je tam nejvíce dravců a právě ty lidé nejvíce tráví,“ vysvětlil Zbyněk Janoška z České společnosti ornitologické.

Důvody se podle něj různí. Jak upřesnil, na jihu Moravy evidují otrávené ptáky v řádu desítek. Počty jsou však podhodnocené a skutečné číslo bude o hodně vyšší. „Letos už máme v celé republice více otrav ptáků než za celý loňský rok,“ porovnal Janoška.

Ilustrační foto
Z rezervace mizí stromy i vzácné rostliny. Obec je proti těžbě bezmocná


Mezi mrtvými jsou i vzácné druhy. V dubnu někdo otrávil kriticky ohroženou samici orla mořského u Oleksovic na Znojemsku. „Našli ji přímo na hnízdě,“ uvedla ornitoložka Vlasta Škorpíková.


O rok dříve našel ornitolog Vlastimil Sajfrt mrtvého orla mořského zase u Hlohovce na Břeclavsku. Byl zasažený množstvím broků a před smrtí zřejmě týraný. „Měl přeražené oba pařáty,“ vzpomněl Sajfrt.

Milovníci ostrého jídla si přišli na své v sobotu pod břeclavským zámkem. Při dalším ročníku Chillifestu.
OBRAZEM: Chillifest rozpálil podzámčí. I jazyky návštěvníků a soutěžících


Ochranáři podali trestní oznámení na neznámého pachatele. „Případ jsme odložili. Potvrdili jsme, že pták byl usmrcený brokovou zbraní. Tělo už však bylo nalezené v určitém stádiu rozkladu, takže se nám nepodařilo zajistit důkazy, abychom obvinili konkrétního člověka,“ sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová. Za usmrcení zvláště chráněného živočicha hrozí pokuta až sto tisíc korun, v případě trestného činu až tři roky vězení.


V Čejkovicích na Hodonínsku někdo v květnu montážní pěnou zacpal desítky nor silně ohrožené vlhy pestré. Podobné případy odsuzuje třeba Magdaléna Hemzová z Moravského Žižkova na Břeclavsku. „Je smutné, že mezi námi žijí lidé, kteří tráví ptáky. A ještě hůře, kteří je také týrají,“ reagovala žena.


Informace na internetové stránky poskytují ornitologům odborníci i veřejnost. „Nálezy mohou lidé nahlásit do internetové databáze Avif, která funguje i na mobilu,“ přiblížil Janoška.


Údaje představují první krok k odstraňování ptačích pastí. „Na monitoring navazuje zabezpečování pastí. To už funguje v projektu Bezpečné zastávky. Z více než osmi tisíc zmapovaných zastávek je jich přes dvacet zabezpečených,“ zmínil.

Na prvním ročníku Vozatajských závodů v Lovčičkách závodili koně v různých disciplínách.
Otočit se jako na hlavičce špendlíku? Vozatajové soutěžili poprvé v Lovčičkách