Program, který částečně dotuje Evropská unie a část kryje rozpočet České republiky, má naučit děti správným stravovacím návykům a zvýšit oblibu zdravého jídla. „Do projektu jsou u nás zapojení žáci prvního až pátého ročníku, kteří dostávají dvakrát měsíčně nejrůznější sortiment čerstvého ovoce a zeleniny, někdy i džusy,“ uvedla učitelka z mikulovské školy Irma Hatzl.

O co jde?Hlavní myšlenkou evropského projektu Ovoce a zelenina do škol je snaha o snížení množství obézních dětí, propagace zdravé výživy a podpora zdravých stravovacích návyků. Na ovoce, zeleninu a šťávy z nich mají zdarma nárok žáci prvního stupně základní školy.

Projekt je druhým dotovaným po svém předchůdci s názvem Školní mléko. Obě možnosti využívají například na Základní škole Komenského v Hustopečích na Břeclavsku. „Na naší škole jsou umístěné dva výdejní automaty s dotovanými programy. Díky nim si mohou žáci zakoupit za zvýhodněné ceny zdravé svačiny. Ovoce mají zcela zdarma a mléčné výrobky za poloviční cenu,“ zmínil tamní ředitel Miroslav Patloka.

Hlavním důvodem, proč se ředitelé škol rozhodli zapojit, je podle nich především snaha vést žáky ke správným návykům.

Se svačinami plnými vitamínů jsou spokojení také rodiče. „Tato možnost je fajn i ve chvíli, kdy doma nestihnu rychle něco zdravějšího připravit,“ pochvalovala si například matka jednoho z žáků Petra Tomková z Hustopečí.

Základních škol, které využívají výhodné nabídky, jsou na jihu Moravy desítky. Například Komenského v Břeclavi, na Mírovém náměstí v Hodoníně či JUDr. Josefa Mareše ve Znojmě. „Ovoce nám vozí dvakrát měsíčně. Za rok je to zhruba dvacet zdravých svačin pro každé dítě na prvním stupni,“ zmínili Znojemští.