„Zatímco v loňském roce jsme na jaře prodali přes tři tisíce ovocných stromků, letos to bylo jen tisíc kusů,“ vypočítal Tomáš Letocha ze společnosti Ökoplant International v Jaroslavicích na Znojemsku.

Důvod je podle něj jasný: lidé se kvůli pandemii koronaviru báli chodit ven a nakupovat. „Zatímco loni v březnu k nám do prodejny chodilo patnáct až dvacet zákazníků denně, letos přišel třeba jen jeden člověk za den,“ uvedl.

Podoba Mendlova náměstí v Brně po částečných úpravách.
Hezčí Mendlák? Spor o úpravy jednoho z hlavních brněnských náměstí se vyostřuje

Podle Letochy ale pěstitelé pláčou i z čísel velkoobchodního prodeje. "Loni jsme hodně prodávali do zahraničí, letos jsme tam dodali o víc než patnáct tisíc kusů méně. Část neprodaných stromků jsme proto přeškolkovali, část jich spálíme s tím, že zničené kusy odběratelé podle smlouvy zaplatí," vysvětlil.

Ovocné stromky si v úterý po poledni přišla koupit v Olomučanech na Blanensku Radka Škvorcová. Brala je od obchodníka, který je nabízel z přívěsného vozíku za autem. „Beru dvě jabloně a dvě hrušky a pak nějaký angrešt a rybíz,“ řekla.

A zmíněný březnový pokles prodeje stromků potvrdil i prodejce. „Po vyhlášení nouzového stavu jsme jezdili prodávat na různá místa jen týden. Pak jsme to zastavili, protože lidi prostě nechodili a nekupovali. Znovu jsme začali jezdit až minulý týden a prodej je teď v květnu zatím docela dobrý,“ uvedl muž, který si přál zůstat v anonymitě.

Také na oblíbeném Jakubském náměstí budou moci Brňané od konce května bez problémů pít alkohol.
Tady můžete pít a křičet, určilo Brno. Mezi místy s výjimkou je oblíbený Jakubák

Podle něj se na Blanensku lépe prodávají jabloně a hrušně než třeba meruňky nebo třešně. "Je to dané drsnějším podnebím. Meruňky nebo broskve prodáváme spíše v teplejších oblastech jihu Moravy," dodal prodejce.