Konkrétně ve Vacenovicích vznikne multifunkční dům, kde bude i zdravotní středisko. Představitelé obce nyní připravují výběrové řízení. Budova s byty se má jmenovat Dana. Po slavné oštěpařce Zátopkové, která letos zemřela. „Věnovala nám peníze, které využijeme na stavbu bytů. Vacenovice jsou rodnou obcí rodičů Dany Zátopkové, její otec plukovník Ingr je v obci i pochovaný,“ připomněla Bačíková.

U zrodu myšlenky na pečovatelské byty stála petice tamních členů Svazu zdravotně postižených občanů. „Hned několik z nás žilo v domě bez příbuzných a vydržovat velký dům pro člověka, kterému je sedmdesát nebo i víc, je opravdu hrůza,“ řekla za vacenovickou organizaci Marie Měchurová.

Ilustrační foto.
Dovolená v chatkách a chalupách: extrémní zájem. Zbývají poslední místa

Předpokládané náklady jsou pětadvacet milionů korun, část pokryje dotace od státu, představitelé obce si také plánují vzít úvěr.

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělilo letos jen na pečovatelské byty v České republice asi 173 milionů korun. „Dotace putují skutečně tam, kde jsou potřeba. Na pečovatelské byty, výstavbu domovů, kde mohou důchodci žít aktivním společenským životem,“ sdělila ministryně Klára Dostálová.

Dočkaly se i Židlochovice na Brněnsku. Výstavba pěti bytů pro důchodce už se tam blíží ke konci. „V létě očekáváme kolaudaci. Není to domov důchodců, lidé se o sebe umí postarat. Jen pro ně budeme vařit nebo prát,“ přiblížil židlochovický starosta Jan Vitula.

Guerillové zahradničení - dobrovolníci sázejí na nevyužitých místech měst a obcí stromy nebo třeba květiny.
Guerilla v Brně: sázejí stromy nebo květiny. Jejich "řádění" chtějí povolit

Bydlení pro důchodce staví také v Blížkovicích na Znojemsku. „Vznikne dvacet bytů 1+1, poslouží pro důchodce i jako rozjezdové byty,“ zmínila starostka Šárka Ježková. Městysu pomohl příspěvek od státu. Obyvatelé se tam mají nastěhovat v září.

Populace na jihu Moravy stárne. Na konci loňského roku bylo podle Českého statistického úřadu pětašedesátiletých a starších téměř 239 tisíc, pětina obyvatel celého kraje.