Myšlenka vydat knihu o životě významného hudebníka, který v roce 2015 získal prestižní Cenu P. J. Vejvanovského za rozvoj dechové hudby na Moravě, uzrála už před deseti lety. „Nějak jsme se k tomu ale tehdy neodhodlali, brzy vážně onemocněl a rok se zdravotně trápil. Druhý podnět přišel u příležitosti jeho letošního jubilea, sedmdesátých narozenin,“ říká autor publikace Můj život s křídlovkou.

Pracovat na ní začal před rokem, její sestavení obnášelo měsíce schůzek, přátelského vyprávění, přepisování a nekonečných hodin úprav v počítači. Vzniklo téměř dvacet hodin audiozáznamu, často emotivních vyjádření. „I když je hlavní osobnost knihy zdatný vypravěč a dobrý pamětník, přece jen bylo nelehké stvořit z memoárů pronášených směsicí nářečí a spisovné češtiny ten správný koktejl,“ přiznává Synek.

Rukopis budoucích pamětí o víc než 160 stranách doznal postupně sedm přepracovaných verzí. Dílo tvořené šesti kapitolami, z nichž některé se věnují například rodinnému zázemí, osobnímu životu či začátkům dechovky, doplňuje také řada černobílých fotografií s popisky, které jednotlivé pasáže dokreslují. „Ne vždy se ale podařilo je připojit přímo k částem, o nichž se právě píše,“ poznamenává autor, kterému v červenci 2014 vyšla publikace o Svatobořicích-Mistříně.

Novou knihu slovácká kapela, která si navíc letos připomíná padesáté výročí, slavnostně uvede na Štěpána na vánočním koncertu doma ve Svatobořicích-Mistříně. Vychází v nákladu dvou tisíc kusů. „Zájemci ji mohou koupit přímo přes nás, cena ale zatím není stanovená,“ dodává současný kapelník populární Mistříňanky František Pavluš.