Nadměrnou obezitu doprovází mnoho zdravotních komplikací. „Pacienty ohrožuje třeba cukrovka druhého typu, dna či hormonální změny. Hůře se pohybují, problém mají také s dýcháním. V noci je ohrožuje spánková apnoe. Obecně jsou tyto pacienti rizikovější,“ vysvětlil bariatrický chirurg břeclavské nemocnice Michal Čierny.

Právě v břeclavské nemocnici je vybavení pro podobné pacienty dobře přizpůsobené. „Máme operační stůl s nosností 350 kilogramů, tedy s mnohem vyšší, než je běžné. Máme i speciální lůžka, tlakoměry s nadrozměrnými manžetami, nosnost vyšetřovacího stolu CT přístroje je 200 kilogramů,“ sdělila mluvčí nemocnice Táňa Svobodová.

Křižovatka České a Joštovy ulice v Brně, místo častých setkání, nemá svůj legendární symbol. Na známých hodinách totiž nyní pracují opraváři.
Místu schůzek Brňanů chybí legendární symbol. Hodiny z "Čáry" jsou na opravě

Ne všechny nemocnice ale jsou takto vybavené. „Rozhodli jsme se proto zmapovat situaci v kraji a vytvořit stručný a jasný přehled, kam můžeme obézní pacienty bez obav přivézt,“ řekla ředitelka jihomoravské záchranky Hana Albrechtová.

I záchranáři k pacientům vyjíždějí se speciálním vybavením. „Máme sanitku, kde jsou speciální nosítka a stůl. Volající nás ale musí upozornit, že jde o nadměrného pacienta,“ sdělila Sylva Nováková ze záchranky.

Záchranářům často pomáhají také hasiči. „Používáme transportní vanu nebo speciální plachtu. Ve stísněném prostoru nebo na schodišti je přesun pacienta náročný,“ přiblížil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Většinu zdravotních problémů obézních pacientů vyřeší snížení váhy. Podle Čierneho je vhodným řešením operace. „Lidé se s těmito operacemi ještě neztotožnili,“ sdělil.

Doplnil také, že právě operace nejúčinněji léčí cukrovku. „Často se pacienti dozvídají, že cukrovku nelze vyléčit, ale není to pravda. Po operaci pacient zhubne, cukr v krvi se sníží a nemusí brát žádné léky,“ dodal Čierny.

Ve středu začal na brněnském výstavišti mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky Idet. Navštívil ho i předseda vlády Andrej Babiš a ministr obrany Lubomír Metnar.
Aero opraví šestnáct letadel L-159. Armáda za to zaplatí 1,6 miliardy