Až čtyři desítky vinařů a vinařských firem nejen z Břeclavska, ale i z okolních jihomoravských regionů zřejmě okradli podvodníci. Vystupovali jménem firem G-Trans Group a Deltrans Třebíč. Od vinařů převzali velké množství vín, která však nikdy nezaplatili. Podle informací Břeclavského deníku odebrali takto zboží asi za deset milionu korun. Případem se již zabývá policie ve více regionech.„Obrátilo se na nás hned několik podvedených vinařů," potvrdila břeclavská policejní mluví Kamila Haraštová s tím, že všechny případy předali policistům v Třebíči, kde podvody vyšly najevo.

Na seznamu okradených firem se objevují malá i velká vinařství. Celý podvod začínal vyplouvat na povrch v prvních měsících letošního roku, kdy se některých vinařů z Břeclavska a Znojemska zmocnily obavy, že peníze za láhve vína odebrané firmou G-Trans Group zřejmě nikdy neuvidí. A jak podvodníci vinaře nachytali?

„Měli promyšlený systém. Prostřednictvím mailu nabídli účast ve výběrovém řízení na dodávku vína. O několik dnů později nás pracovník společnosti G-Trans Group, která poptávku zadávala, kontaktoval se zprávou, že jsme výběrové řízení vyhráli," přiblížil Jiří Maděřič z Vinařství Maděřič v Moravském Žižkově.

Společnost si poté odvezla čtyři sta lahví vína. Faktury však už neproplatila. Podobný scénář se odehrál u dalších vinařských firem. „Celkem jsem dodal víno za osmačtyřicet tisíc korun," vypočítal podvedený vinař Josef Uher z Lanžhota.

„Výběrové řízení vlastně vyhráli všichni oslovení vinaři. Nechtěli přitom po nich ani příliš hodně, ani málo. Řádově se cena lahví pohybovala mezi čtyřiceti a osmdesáti tisíci korun," uvedl Maděřič, který na celou aféru upozornil. „Viníka jsme sami vypátrali a poté jsme informovali policii," popsal dále vinař.

Třebíčská policie se zatím k případu odmítla blíže vyjadřovat. „Zabýváme se tím, v současné době k němu ale nebudeme poskytovat bližší informace," řekla pouze policejní mluvčí kraje Vysočina Jana Kroutilová.

Víno chtějí zpět

Jak ale zjistili redaktoři Deníku, policie již z podvodu obvinila osmadvacetiletého Marcela Dohnala, který je sám evidován coby jednatel firmy Deltrans Spedition se sídlem v Třebíči. A po dalších pachatelích pátrá. Společně měli podvést až třicet vinařských firem z jižní Moravy. Dohnala dopadli policisté v druhé polovině března v Třebíči, kde zároveň objevili i sklad s většinou nakradeného zboží. To již zabavili.

„Dnes jsme na policii poslali žádost o vydání zboží, abychom si vína mohli převzít zpět. Počítáme však s tím, že některé lahve budou pravděpodobně poškozené," posteskl si ve středu Maděřič.

Firmy G-Trans Group a Deltrans Třebíč mají na webu uvedeno asi pět telefonních čísel. Ani jedno však v tuto chvíli již nefunguje. Podobně tak ani mobil na Marcela Dohnala, kterého se snažil redaktoři Deníku oslovit.

„Je nám líto, ale s volaným číslem se nyní nelze spojit," ohlašovala automatická nahrávka po vytočení čísla jeho mobilního telefonu.