Podle mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíkové příprava této stavby aktuálně nepokračuje. Konkrétnější vyjádření poskytl Deníku ředitel brněnského závodu státních silničářů David Fiala. „Ještě to není definitivní, ale s velkou pravděpodobností ukončíme přípravu této stavby v rozpracovanosti. Cítíme, že je odpor obce a místních sdružení veliký. Ač tomu velmi často nerozumím a je to obecně problém odpočívek. Obavy z nějakých hluků a odpadů možná někde mohou být na místě, ale my na to samozřejmě během stavby myslíme a eliminujeme to," podotkl.

Fiala navíc zmínil, že v lokalitě je také velký problém s vodou. Konkrétně jak odpočívku vodou zásobovat a odvodňovat. „Soubor všech těchto věcí nás vede k tomu, že s velkou pravděpodobností přípravu ukončíme a budeme hledat další lokality. Pracujeme na spoustě lokalit. Máme odpočívky, které jsou blíže stavbě, a které jsou spíše v koncepční fázi," sdělil Fiala.

Celkový nadhled směrem z ulice Lidická.
Nafukovací Pohořelice? Škola je dětem malá, město musí přistavět novou budovu

Pohořelický starosta Novák potvrdil, že v lokalitě není dostatečný zdroj pitné vody a také by byl problém s odvedením splaškových vod. „Muselo by se dovést potrubí až do Smolína a my už nyní nemáme v tamní čistírně odpadních vod kapacitu. Nestavíme ani domky," poznamenal Novák.

Další překážkou je podle něj i chráněné ložisko živců, které se v lokalitě nachází. „Je pravda, že zásady územního rozvoje kraje jsou nadřazené územně plánovací dokumentaci města, ale město před lety změnu územního plánu neschválilo," zmínil Novák.

Na jižní Moravě rozšíří stávající odpočívky

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic nyní budou hledat řešení, jak plánovanou odpočívku u Smolína nahradit. „Konkrétní lokalita v tuto chvíli není. Typově budeme chtít opakovat odpočívku, kterou jsme chtěli ve Smolíně," doplnil Fiala.

Na D52 už fungují dvě odpočívky u Rajhradu. Na jižní Moravě silničáři plánují u dálnic rozšíření počtu parkovacích míst. Přibudou třeba po rozšíření stávající odpočívky Zeleňák na obou stranách D2 u Velkých Němčic na Břeclavsku. Navýšení parkovacích míst je v plánu také na odpočívce u D1 u Vyškova ve směru na Brno. Naproti připravují státní silničáři stavbu nového odpočívadla.

Výlov rybníka Olšovec v Jedovnicích na Blanensku.
Výlovy rybníků na jižní Moravě: víme kdy a kde, za kapry si lidé mírně připlatí

Podle zástupců sdružení dopravců Česmad Bohemia dlouhodobě chybí na dálnicích v celé republice asi dva tisíce parkovacích míst. „Tento problém jsme si částečně přinesli z minulosti, kdy nové dálniční úseky vznikaly bez patřičných parkovacích kapacit. Změna současného stavu je velmi obtížná, protože kromě klasických otázek nákladů je zde problém s výkupy pozemků, ekologickými aktivisty a především často s odporem obyvatel," sdělil už před časem mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix.

V roce 2021 bylo dálničních odpočívkách v České republice 3032 stání.