Jedním z fotografů, který na neobvyklou podívanou čekal, byl i Stanislav Mrázek z Vyškova. „Předpověď výskytu polární záře nad Českem se vyplnila. V pátek kolem půl jedenácté večer byla viděna i nad naším městem. Když jsme ji poprvé zahlédli z okna, neváhali jsme a popojeli nad Vyškov, abychom tu vzácnou krásu viděli na vlastní oči," popsal Deníku Mrázek.

Jak doplnil dech se nad tou podívanou tajil, ale po půl hodině bylo nebeské divadlo pryč. „Zkuste se dnes večer podívat z okna i vy, třeba ji také spatříte," vybídl ostatní pozorovatele.

Hlas odborníka

Slunce je nebývale aktivní, pokud jde o erupce. „V noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jsou šance k zaznamenání nebo spatření polárních září. Důvodem je bouřlivá aktivita Slunce, které za poslední den vyprodukovalo deset silných erupcí. Oblaky plazmatu by měly zasáhnout naši planetu během pátečních nočních hodin a způsobit geomagnetické bouře trvající pravděpodobně přes celý víkend,“ informoval astronom Petr Horálek.

close Vranovice na Brněnsku a noc z pátku na sobotu. Zdroj: Dagmar Sedláčková info Zdroj: Dagmar Sedláčková zoom_in Vranovice na Brněnsku a noc z pátku na sobotu.

Viděli jste také polární záři? Pošlete nám vaše snímky na brnensky@denik.cz. Rádi je zveřejníme.