Bobek přitom upozornil, že v době své návštěvy nepotkal nikoho, kdo by na akci dohlížel. „Chyběla jakákoliv autorita. Někdo, kdo by říkal, co můžeme a co už ne," upozornil.

Zaznamenal jen dvě situace, které se mu nelíbily. „A to když dva cyklisté vjeli na kole až do poloviny hráze. Bylo by mnohem ohleduplnější, kdyby z kola sesedli a vedli ho u sebe. A poté neukázněnost lidí, co šli z Opatovic. Chodili po celé cestě, auta mezi nimi musela kličkovat. To ale nemá nic společného s tím, co se mělo údajně dít uvnitř areálu," dodal Bobek.

další jednání
Přestože se podle Povodí Moravy návštěvníci hráze nechovali podle představ podniku, náměstek krajského hejtmana Roman Celý s ním stále jedná o dalším otevření. „S Povodím jsem diskutoval a dohodli jsme se, že budeme dál hledat možnosti zpřístupnění. Variant je víc. Například přístup o svátcích, případně letních prázdninách," řekl Celý.

V neděli byl na hrázi také předseda opatovického osadního výboru Jan Surý s rodinou. „Prošli jsme si celou trasu od spodního lomu po přehradní nádrž. V okolí jsme strávili asi hodinu. Ani na cestě ani na hrázi jsem se nesetkal s odpadky ani s tím, že by někdo poškozoval vybavení. Lidé se chovali slušně. Neviděl jsem ani odhozené nedopalky a papírky. Ptal jsem se i sousedů. Jedni tam byli v pátek, další v sobotu a na to obrovské množství lidí bylo i podle nich vše v pořádku," potvrdil Surý.

Myslí si, že odezva lidí byla natolik velká, že by Povodí mělo hráz zpřístupnit trvale. Podobné přání má také Bobek. „Přehrada je státního podniku a měla by sloužit i pro veřejnost. Přece Povodí nečeká, že na hráz každý týden dorazí tisíce lidí. Když budou vědět, že na ni můžou bez omezení, takové návaly nebudou. Adekvátně k tomu je pak jasné, že i potíže budou desetkrát až stokrát menší. Věřím, že se to podaří vyřešit," doufá v budoucí zpřístupnění hráze Vyškovan.

Právě to se s Povodím Moravy snaží vyjednat náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Celý. „Při takovém počtu lidí se vždy najde někdo, kdo nerespektuje zákazy. Důležité je, že se prokázalo, že lidé mají o přístupnou hráz zájem," nastínil Celý.

O Velikonocích na ní sice nebyl, u známých se nicméně informoval, jak zpřístupnění probíhalo. „V podstatě mi potvrdili to stejné, co říkají další lidé. Vandalismus nezaznamenali," u­vedl.

Jak ale Povodí podotýká, má pořízené fotografie, ze kterých je porušování zákazů vstupu, volný pohyb psů po hrázi i jejich koupání ve vodní nádrži patrné. „Na dalších pořízených snímcích jsou lidské exkrementy v okolí chráněného vodního zdroje i poničený majetek," vzkázal mluvčí podniku Petr Chmelař. Zdokumentované mají všechny typy prohřešků, které v prohlášení zmínil. Snímky nyní zveřejnili.

Nevhodné chování se podle něj týkalo pouze jednotlivců. „Většina návštěvníků respektovala, že se nachází v ochranném pásmu. Ale vodní zdroj je třeba chránit právě kvůli nedisciplinovanosti těch několika jedinců," sdělil.

Vyjádření o nevhodném přístupu lidí podle něj rozhodně není nafouklou bublinou, kterou chce Povodí dalšímu jednání o zpřístupnění hráze zamezit. „Ochrana vodního zdroje a její rozsah jsou dané vodním zákonem, v případě opatovické nádrže rozhodnutím krajského úřadu. Jako její správce musíme tato ustanovení respektovat a zajistit jejich dodržování," vysvětlil mluvčí Povodí.

Svůj důvod mělo i uzavření branky. "Avizovali jsme ho několikrát předem. Důvodem je to, že se v ochranném pásmu nachází širší území, než samotná hráz. Uzavření branky mělo zabránit vstupu do chráněného pásma," vysvětlil Chmelař.