Kromě samotné budovy zámku si ale potomci šlechtice nárokují také některé přilehlé pozemky, z nichž část patří obci. Ty jsou tak zatížené žalobou a vedení Jaroslavic s nimi nemůže hospodařit.

| Video: Youtube

K posunu by mohlo mohlo dojít poté, co jaroslavičtí zastupitelé na lednovém zasedáním pověřili starostu a místostarosty zastupováním obce při jednání ohledně zámku. „Začínáme se tomu více věnovat. Oslovili jsme advokáta, aby nám pomohl s tím pokročit," uvedl jaroslavický místostarosta František Rubáček.

Vedení obce se nyní bude zabývat dvěma žalobami na určení vlastnictví pozemků okolo zámku. „Mým cílem je dotáhnout je do takového stádia, aby se buď zamítly, nebo potvrdily. Aby se letité spory konečně dotáhly do konce," dodal Rubáček.

Nemůže nakládat s pozemky a cestami

O ukončení sporu má vedení obce zájem už proto, že s žalobami zatíženými pozemky a cestami na nich nemůže nijak nakládat či o ně pečovat.

Původní žalobkyní byla Američanka Felicitas von Spee, dcera bývalých majitelů, kteří o zámek přišli krátce po druhé světové válce. Ta zemřela ještě před tím, než se spor definitivně vyřešil. „Zdědili to dva její synové, jeden z nich už také zemřel. Nyní soudy dohledávají kontakty na možné další dědice," vysvětlil Rubáček.

Samotný zámek je už dlouhé roky v žalostném stavu. V oblibě ho přitom mají nejen filmaři, kteří zde natáčeli například Četnické humoresky či seriál Černí baroni, ale také lidé z okolí.

Například Ludmila Škrabalová na procházky okolo zámku dojíždí z přilehlých Božic. „Je to nádherná památka na krásném místě. Neuvěřitelné, že to nechali takhle zchátrat," zamyslela se žena.

Fotogalerie: Zámek Jaroslavice

Rakouský lékař Sigurd Hochfellner, který zámek před dvaceti lety odkoupil od obce, se ale investic do památky, o jejímž osudu soudy doposud nerozhodly, patrně obává. Dlouhé roky se tak se zámkem neděje nic. Na dotaz Deníku ohledně aktuální situace okolo zámku Hochfellner nereagoval.

| Video: Youtube