Dobrodruh ze Cvrčovic na Brněnsku momentálně podniká pěší více než 350 kilometrů dlouhou túru po moravsko-slovenské hranici. Touto poutí, kterou nazval Zašívání republiky, oslavuje sté výročí vzniku Československa. A za cíl si klade jediné: poznávat různé lidi a jejich životní příběhy. „Není důležité, kolik kilometrů ujdu, ale kolik poznám lidí,“ zdůrazňuje Šalanda. V pátek tento cestovatel dorazil do Hodonína a pro Deník Rovnost se rozpovídal o svých dosavadních zážitcích.


UTAJENÍ ŘEMESLNÍCI


Mezi nejzajímavější zážitky podle něj patří například tajné místo u Velkých Karlovic na Vsetínsku. Na tamní pracující řemeslníky se chodili dívat turisté jako na atrakci. Proto se před nimi dělníci schovali a mezi sebe pouští jen málokoho. „Nesměl jsem venku ani natáčet na kameru, aby se nezjistilo, kde to místo je,“ uvádí nadšenec.

V Dubnici nad Váhom v Trenčianskom kraji na Slovensku zase potkal slepou hrnčířku. „Měla úžasný smysl pro humor. Kamaráda pozdravila se slovy, že se už dlouho neviděli,“ uvádí se smíchem cestovatel. V Beskydech zase navštívil chatu, kde podávají jen vegetariánské jídlo a nealkoholické nápoje.

Na setkání s tímto poutníkem vzpomíná například Monika Kučová z Kamenné chaty v Beskydech, kde Šalandovi nabídli ubytování. „Byla to jeho první zastávka. Strávili jsme s ním moc příjemný večer,“ vzpomíná.

Šalandovi přibývají i fanoušci na sociální síti Facebook. „Moc se mi líbí, co dělá. Určitě potkává spoustu zajímavých lidí,“ svěřuje se třeba Kristina Novotná z Břeclavi.

Svou čtrnáctidenní cestu završí Šalanda v Lanžhotě na Břeclavsku, kam dorazí v sobotu osmadvacátého dubna. Na přivítanou mu zazpívá pěvecký sbor Mužáci z Hrušek.