Méně stresu a úspora nákladů. S takovou představou přednesl spolek pečující o opuštěné psy Dočasky.cz z Lanžhota na Břeclavsku návrh na povinné čipování psů radě regionu Podluží. Ta na posledním zasedání požádala spolek o podrobnější zpracování projektu. „Představíme jej lidem a teprve po této osvětě budeme uvažovat, co dál," reagoval předseda rady svazku patnácti obcí z Břeclavska a Hodonínska Vojtěch Pospíšil.

Podnět k podání návrhu byl podle předsedkyně Dočasky.cz Andrey Černé opakující se problém, kdo zaplatí náklady spojené s péčí o psy v útulcích. Čip by určil vlastníka zvířete. „Starostové potvrdili, že náklady jdou až do desítek tisíc korun ročně. Navíc mnohdy převyšují sumu, která do obecních pokladen přiteče z povinně placeného poplatku za psa," uvedla Černá.

Pokud návrh projde, každému psovi veterinář zavede pod kůži zdravý nezávadný čip. Pomocí přístroje, který jej přečte, by pak mohli provozovatelé útulků či policisté, dohledat majitele rychleji v řádně vedené databázi.

V některých městech je to už osvědčený způsob. Pochvalují si jej například v Havířově či Českém Těšíně. Na jižní Moravě však zatím pokulhává. „Psi, které odchytneme, jsou označení jen v mizivém počtu případů. Navíc existuje několik souběžně fungujících systémů a dohledávání majitele je i tak složité," potvrdil problémy šéf znojemských strážníků Ivan Budín.

Značení psů je volitelné i v Břeclavi a Hodoníně. „Majitel, který psa očipuje, je na jeden rok osvobozený od poplatku za něj," upozornil mluvčí Břeclavi Jiří Holobrádek. I tak mluví o malém počtu zájemců. Stejně jako hodonínská veterinářka Daniela Plešová. „Čipuji vlastně jen štěňata s průkazem původu," zmínila Plešová.