VÝZVA: Vážení čtenáři, vyfotili jste zajímavé fotografie z dnešní kalamitní situace? Neváhejte a zašlete nám je na e-mailovou adresu brnensky@denik.cz. Za vaši spolupráci děkujeme

Nejčastěji odčerpávali vodu ze zatopených sklepů nebo garáží a odstraňovali popadané větve a stromy ze silnic. V Rajhradicích na Brněnsku uzavřeli policisté silnici, protože hrozilo vylití rybníka.

Vážná byla situace v Nesvačilce na Brněnsku. „Domy zatopila voda z polí. Kanalizace se totiž ucpala," popsal Mikoška. Pomocí bagru museli hasiči kanalizaci uvolnit. „Do sklepa nám občas zatéká, v takovém rozsahu jako tentokrát je to ale poprvé. Mám pod vodou celou stodolu. Škody nejsou nijak hrozné, horší ale bude úklid," řekl jeden z obyvatel Rudolf Seidl.

Jeho sousedé kopali příkopy, aby voda od zaplavených domů odtékala. Jiní zase na obranu před povodněmi použili pytle s pískem. Na místě pomáhali kromě profesionálů i tamní dobrovolní hasiči. „Letos nás voda zaskočila, z polí ji nikdo nečekal. Je na nich ale zasetá kukuřice, a ta vodu zadržuje špatně. Navíc se mezi poli staví nové asfaltové cesty, po kterých voda snadno přitekla," poznamenal jejich velitel Jan Hrdlička.

Pytle s pískem rozmísťovali i lidé v Nosislavi na Brněnsku. „Máme zatopený celý vnitřek domu. Bahna je tam po kotníky. Díky pomoci hasičů a dobrovolníků jsme ale snad z nejhoršího venku," řekl obyvatel Nosislavi Petr Rakovský.

Na několika místech způsobily deště sesun svahu na domy. Dopoledne zasahovali hasiči v Miroslavi na Znojemsku. „Jednalo se o sesuv půdy betonových teras," popsal Mikoška. Tuny zeminy zcela zničily původní opěrnou zeď a částečně poškodily dům. Nikdo se při sesuvu půdy nezranil. Tříčlenné rodině zajistilo město náhradní ubytování. „Zajistili jsme vnitřní stěny domu. Bagr pak odstraňoval množství zeminy a sutě, která ležela na zadní stěně domu," dodal mluvčí hasičů.

Přímo ve Znojmě se na dvůr jednoho z domů na křižovatce Dyjské a Koželužské ulice zřítila část skály. Spadená hlína a kamení zavalily zadní vchod do domu. Majitel domu, který byl zrovna uvnitř, ale vyvázl bez zranění. V Neslovicích na Brněnsku se utrhl svah nad budovou dílny.

Hladinu řek kontrolovali vodohospodáři, ale například i brněnští strážníci. „Pozornost věnovali Svratce a Svitavě, ale zaměřili se i na Obřanský, Zaječí či Ivanovický potok," popsal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Sledovali změny úrovně hladiny po celé délce toků na území města, soutok Svratky a Svitavy a hráz Brněnské přehrady.

Druhého stupně povodňové aktivity dosáhla včera hladina Svratky v centru Brna už v osm ráno. Pak se snížila na první stupeň. Poté, co vodohospodáři začali upouštět vodu z Brněnské přehrady, se však opět zvýšila. Odpoledne už meteorologové hlásili druhý stupeň i ze Svratky ve Veverské Bítýšce a z řeky Jihlavy v Ivančicích na Brněnsku.

Do večera očekávají vodohospodáři třetí stupeň na řece Dyji na přítoku do Vranovské přehrady. „Ten také stále upouštíme a je v něm dost prostoru pro zachycení zvýšených průtoků. Hladina vody v přehradě je přibližně o dva metry níž než běžně," upozornila odpoledne mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Ke snižování vodní hladiny už přistoupili i v Brněnské přehradě.

Meteorologové vyhlásili pro Jihomoravský kraj extrémní stupeň nebezpečí a varovali před vytrvalým deštěm. Výstraha platí až do čtvtečního odpoledne.

Tři plné strany informací o povodních na jižní Moravě včetně příběhů lidí v zasažených oblastech najdete ve středečním vydání Deníků Rovnost

AKTUÁLNĚ Z POVODNÍ NA JIŽNÍ MORAVĚ

22:20 - Vodní stav řeky Křetínky na Blanensku, která od dnešního rána hlásí první stupeň povodňové aktivity nadále klesá. Nejvyšší hladiny dosáhla ve třináct hodin, a to sedmdesáti tří centimetrů. Nyní je na šedesáti centimetrech. Hasiči v Boskovicích nyní kontrolují tok řeky Bělé. Stav Svitavy je podle informací vodohospodářů normální.

21:40 - Voda na Znojemsku opadá. V Podhradí nad Dyjí kulminovala kolem šesté hodiny, kdy Dyjí protékalo téměř sto kubíků vody za sekundu. Předchozí stanice v rakouském Raabs sice hlásí velmi pomalý nárůst průtoku vody, ale Vranov pouští setrvale 72 kubíků a drží první stupeň povodňové aktivity. Znojmem aktuálně protéká 90 kubíků a k dosažení 2. stupně chybí deset centimetrů výšky vodní hladiny. Hevlínem, který také má jen první stupeň povodňové aktivity, protéká 113 kubíků.

17:59 - Hned na několika místech Znojemska a  Moravskokrumlovska aktuálně čerpají hasiči vodu ze zatopených sklepů. Pracují v Polánce u Moravského Krumlova, Rakšicích či Lesonicích. Další jednotky hasičů včetně brněnských vyjížděly k záchraně člověka, který uvízl ve studni v Hrádku u Jaroslavic.

17:41 - O téměř jeden a půl metru stoupla za úterý hladina řeky Moravy na Hodonínsku. Na některých místech již ale nyní neprší. Například v Hodoníně mohli lidé do ulic vyrazit bez deštníku již přibližně před hodinou.

17:35 - V Ludíkově na Blanensku se před pátou hodinou odpoledne zřítila štítová zeď domu. Na místě zasahují čtyři jednotky hasičů. „Zraněný nikdo nebyl. Příčina zřícení zdi ještě není známá, to musí posoudit statik. Je ale pravděpodobné, že spadla kvůli jejímu rozmočení vlivem vytrvalých dešťů," řekl mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

16:25 - Na řece Křetínce na Blanensku stále trvá první stupeň povodňové aktivity. Podle informací vodohospodářů ale její vodní stav od třinácté hodiny odpoledne klesá. Nyní je na šedesáti pěti centimetrech.

16:21 - Louka byla před lety jednou z obcí Hodonínska, kterou postihly náhlé přívalové deště. Zatopený byl tehdy místní hřbitov. „Zatím je vše v pořádku. Žádné problémy nemáme. Trápily nás hlavně extravilánové vody, ale to by musel dojít větší šupec. Velička zatím drží," sdělila starostka Louky Anna Vašicová.

15:37 - Už na třetím místě na jihu Moravy dosáhla hladina druhého stupně povodňové aktivity. Kromě Ivančic a centra Brna už hlásí stupeň pohotovosti i Veverská Bítýška.

15:11- Hustopečským hasičům nedala voda vydechnout ani ve dvě hodiny odpoledne. Jednotka musela vyrazit na čerpání vody z rodinného domu na Nerudově ulici v Hustopečích. Mikulovská jednotka krátce před třetí hodinou odpolední vyjela k nebezpečně spadlému drátu elektrického vedení na ulici Piaristů v Mikulově. Na místě však zjistili, že nejde o drát spadlý, ale jen prověšený asi ve výšce jednoho metru nad zemí. Jelikož byl bez porušené izolace, předali hasiči místo události tamní městské policii, která čeká na technika společnosti E.on.

ČTĚTE TAKÉ: Důchodkyně spadla do kráteru u studny. Na následky zranění zemřela

14:21 - Hladiny sledovaných řek na Vyškovsku podle Českého hydrometeorologického ústavu klesají. Haná ve Vyškově dosahuje devětačtyřiceti centimetrů, Litava v Brankovicích osmašedesáti.

15:02 - Přetečení rybníka a zaplavení asi dvaceti domů hrozí v Rajhradicích na Brněnsku. Je tam kvůli tomu uzavřená silnice.

13:50 - Druhého stupně povodňové aktivity znovu dosáhla voda ve Svratce v ulici Poříčí v Brně. Stav je tam stejný jako ráno. Mezitím hladina na několik hodin klesla na první stupeň.

13:39 - Podle informací vodohospodářů dosahuje nyní řeka Křetínka na Blanensku prvního stupně povodňové aktivity při vodním stavu dvaasedmdesáti centimetrů. Po aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu vodohospodáři na Blanensku přistoupili k dalšímu předpouštění nádrží Letovice a Boskovice. „V současné době jsou veškeré retenční prostory volné a na uvedených nádržích dochází ke zvětšování volného zásobního prostoru," uvedla tisková mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

13:36 - Ústřední povodňová komise doporučila Povodí Moravy pokračovat ve snižování hladiny vody v nádržích. Vládu žádá o prodloužení jejího nařízení o povolání vojáků armády k záchranným a likvidačním pracím o dva týdny. Zároveň upozornila, že plavba po vodách po dobu vyhlášeného druhého a třetího stupně povodňové aktivity je zakázána.

13:15 - Povodí Moravy upouští vodu z nádrží. „Druhý stupeň povodňové aktivity je v tuto chvíli na odtoku z vodního díla Mostiště a pod Novými Mlýny. V obou případech jej způsobilo řízené upouštění vody. Druhý povodňový stupeň je také na Moravské Dyji v Janově a stále i na řece Jihlavě v Ivančicích. Tak ale hladina klesá," informovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková. Dodala, že vodohospodáři očekávají, že do večera bude třetí stupeň na Dyji na přítoku do Vranovské přehrady. „Ten také stále upouštíme a je v něm dost prostoru pro zachycení zvýšených průtoků – hladina vody v přehradě je nyní přibližně o dva metry níž než běžně," upozornila Tomíčková. Ke snižování vodní hladiny už přistoupili i v Brněnské přehradě.

13:09 - Vedení břeclavské radnice upozornilo cyklisty, že odpoledne bude zavřená Lichtenštejnská stezka pod železničním mostem na trati Břeclav – Vídeň. Důvodem je zvýšený průtok řeky Dyje z důvodu řízeného vypouštění nádrže Nové Mlýny. Tam už platí druhý povodňový stupeň. Zavřený bude také vstup do obory Soutik. „Nedoporučujeme ani pohyb osob a vjíždění automobilů do mezihrázového prostoru a blízkosti vodních toků," uvedla mluvčí radnice v Břeclavi Eliška Windová.

V úterý odpoledne zasahovali kvůli podmáčené půdě hasiči i strážníci také na křižovatce Dyjské a Koželužské ulice ve Znojmě. Na dvorek jednoho z tamních domků se zřítila část skály.13:04 -  Hodinu po poledni zasahovali kvůli podmáčené půdě hasiči i strážníci také na křižovatce Dyjské a Koželužské ulice ve Znojmě. Na dvorek jednoho z tamních domků se zřítila část skály. Spadená hlína a kameny zcela zavalily zadní vchod a také věci, které měli majitelé nemovitosti vyskládané venku. Strážníci ihned po příjezdu na místo majitele vyprovodili ven z domu a uzavřeli cestu pro pěší, která se nachází pod skálou. Incident se obešel bez zranění.

13:02 - Průtok řeky Moravy byl hodinu po poledni u hodonínského Přístaviště 107 kubíků za sekundu. Podle provozovatele Přístaviště U Jezu Františka Ondruše je první stupeň povodňové aktivity až při tři sta dvaceti kubících. „První stupeň povodňové aktivity neočekávám. Za to zákaz plavby na řece, který je po dosažení sto dvaceti kubíků, ano, a to odpoledne," upozornil František Ondruš. Zákaz plavby podle něj už vyhlásili už ve Spytihněvi.

Stav moravských řek v úterý po poledni.

12:58 - Podle posledních měření Českého hydrometeorologického ústavu hladina řeky Litavy v Brankovicích poklesla o šest centimetrů, nyní dosahuje jednasedmdesáti centimetrů. Hladina Hané ve Vyškově je stále stejná, zastavila se na padesáti centimetrech.

12:46 - Stav hladin v Brně kontrolují také strážníci. „Pozornost obrátili na řeku Svratku a Svitavu, ale také například i na Obřanský, Zaječí či Ivanovický potok," popsal mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Několikrát denně sledují změny úrovně hladiny po celé délce toků na území města. Kontrolují také soutok Svratky a Svitavy a hráz Brněnské přehrady.

12:28 - Podle současných informací Českého hydrometeorologického ústavu hladiny sledovaných řek na Vyškovsku klesají. Haná ve Vyškově dosahuje padesáti centimetrů, Litava v Brankovicích sedmasedmdesáti, v obou případech jde o normální stav. Situace se v odpoledních hodinách ovšem může změnit, meteorologové předpovídají pro Vyškovsko déšť.

12:19 - Další výjezd kvůli vodě zaznamenali hasiči na Znojemsku. Tentokrát vyjeli moravskokrumlovští hasiči do Rakšic, kde odčerpávají vodu ze zahrady.

12:16 - Hasiči odčerpávají lagunu v Kurdějově na Břeclavsku. Na místě jsou dobrovolníci, které nejspíš podpoří profesionálové z Hustopečí.

11:54 - Voda zatopila i tenisové kutry v Klobásově ulici v brněnské městské části Starý Lískovec. Na místě ji odčerpávají dvě jednotky hasičů.

11:52 - Všechny čtyři měřicí stanice na řece Dyji na Znojemsku mají první stupeň povodňové aktivity. Po Vranovu, Znojmě a Hevlíně je na 1. Stupni povodňové aktivity také Podhradí nad Dyjí. Aktuálně tam protéká třiasedmdesát kubíků vody.

11:38 - Na většině míst Blanenska od brzkého rána slabě prší. Hasičské jednotky jsou v pohotovosti, ale zatím k žádnému případu spojenému se zvýšenými hladinami řek vyjíždět nemusely.

11:30 - Extrémní stupeň nebezpečí vyhlásili v souvislostí s povodněmi meteorologové pro jižní Moravu. Varují před vydatným deštěm. Výstraha platí až do čtvrtečního odpoledne.

11:27 - Po vydatných deštích, které zasáhly Hodonínsko v pondělí večer a v noci, začíná stoupat také hladina řeky Moravy. Za posledních jedenáct hodin se hladina Moravy zvedla o více než sedmdesát centimetrů.

11.23 - Druhý stupeň povodňové aktivity vyhlásili meteorologové na řece Jihlavě v Ivančicích na Brněnsku. Všechny ostatní řeky v kraji se zatím drží na stupni prvním.

11:21 - Stav hladiny řek na Vyškovsku je podle Českého hydrometeorologického ústavu normální. Povodňová mapa zobrazuje stav Litavy v Brankovicích a Hané ve Vyškově, které jsou hluboko pod 1. stupněm povodňové aktivity.

11:16 - Prvního stupně povodňové aktivity dosáhla dopoledne řeka Dyje v Hevlíně. Při hladině vody 272 centimetrů protéká korytem řeky aktuálně téměř 79 kubíků vody za sekundu.

11:08 - V Nesvačilce na Brněnsku lidé odklízí škody, které způsobila voda z polí. „Párkrát už mi voda do domu zatekla, v takovém rozsahu jako tentokrát, je to ale poprvé. Nějaké velké škody na domě nemám, nejhorší bude vše uklidit, protože mám pod vodou celou stodolu," řekl jeden z obyvatel Rudolf Seidl. Na místě pomáhali kromě profesionálů i tamní dobrovolní hasiči. „Letos nás voda zaskočila, z polí ji nikdo nečekal. Je na nich ale zasetá kukuřice, a ta vodu zadržuje špatně," poznamenal jejich velitel Jan Hrdlička.

Po vydatném dešti se sesunula půda v miroslavské Údolní ulici. Tuny zeminy zcela zničily původní opěrnou zeď a částečně poškodily dům. Nikdo se při sesuvu půdy nezranil.11:05 - Hasiči ze Znojemska museli už vyrážet i k sesuvu půdy z teras, které jsou nad jedním z rodinných domků v Miroslavi (na fotografii). Po vydatném dešti se tam sesunula půda v Údolní ulici. Tuny zeminy zcela zničily původní opěrnou zeď a částečně poškodily dům. Nikdo se při sesuvu půdy nezranil. „Rodinný dům je staticky zajišťován, tříčlenné rodině bylo zajištěno náhradní ubytování," informoval dopoledne operační důstojník hasičů.

10:31 - K odčerpání vody ze sklepa museli hasiči vyrážet dopoledne i na několik míst Znojemska. Lidé je volali třeba do Oleksoviček u Slupi ale také do rodinného domku v Moravském Krumlově.

10:29 - Jedenadvacet výjezdů mají za sebou od sedmi od rána jihomoravští hasiči. Nejčastěji čerpají vodu ze zatopených sklepů nebo odklízejí popadané větve. V ulici U Rybníka v Neslovicích na Brněnsku zasahují jednotky u utrženého svahu nad domem. K podobnému zásahu vyjížděli ráno i ve Znojmě. „Jednalo se o sesuv půdy betonových teras. Rodinný dům jsme staticky zajistili," popsal operační důstojník hasičů. Tříčlenné rodině zajistilo město náhradní ubytování.

Stav moravských řek kolem úterní desáté hodiny dopolední.

09:57 - Ráno dosáhla Svratka na Poříčí druhého stupně povodňové aktivity. Před desátou dopoledne voda klesla zpět na první stupeň.