Roušku po zrušení povinnosti jejího nošení na veřejných místech odložila. Ať už míří do obchodu nebo třeba kadeřnictví, vychází proto z domu bez ní. Od úterka si ji ale důchodkyně Eva Tománková ze Sokolnic na Brněnsku musí třeba na úřadech, v nemocnicích či veřejné dopravě znovu povinně nasadit. „Jedná se o menší zlo, než kdyby ji nařídili nosit plošně na všech veřejných místech,“ zhodnotila Tománková.

Představitelé ministerstva zdravotnictví opatření nařídili kvůli vzrůstajícímu počtu případů nákazy koronavirem. „Roušky zavádíme plošně jen v epidemiologicky nejrizikovějších místech. Nicméně všude tam, kde se pohybuje mnoho různých lidí a lidé nemohou dodržovat bezpečný odstup, roušky doporučujeme,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Jihomoravané nemohou od úterka cestovat bez ochrany úst a nosu veřejnými autobusy a vlaky. „O nařízení jsme včas informovali dopravce i řidiče. Na autobusy vylepí letáky s upozorněním. Informaci jsme umístili i na web,“ sdělil mluvčí společnosti Kordis, která koordinuje veřejnou dopravu v kraji, Květoslav Havlík.

Kde lidé v kraji povinně nasadí roušky
- městská hromadná i meziměstská doprava, taxislužby, zájezdové autobusy
- nemocnice, polikliniky, ambulance, lékárny, domovy důchodců, stacionáře a podobná zařízení
- úřady - místnosti určené pro kontakt s veřejností v úředních hodinách
- vnitřní hromadné akce nad stovku účastníků
- volební místnosti

Roušky nebo třeba respirátory musí lidé v kraji od úterka nasadit při vyřizování záležitostí na úřadech. Třeba v budovách brněnského magistrátu si je dají přes obličej nejen příchozí, ale také jeho zaměstnanci. „Budou je mít při pracovních jednáních s klienty a v prostorách, kam mají lidé přístup. Bez ohledu na úřední hodiny. Pokud jednací místo odděluje skleněná či plastová přepážka, pak si úředníci dýchací cesty rouškou chránit nemusí,“ přiblížil mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Opatření, které začne platit od půlnocí, se netýká veřejných prostranství, obchodů ani třeba restaurací.

Ochranu přes ústa a nos musí Jihomoravané naopak mít při návštěvách zařízení zdravotních a sociálních služeb, jako jsou nemocnice, polikliniky, domovy pro důchodce nebo stacionáře. „Pro nás se nejedná o velkou změnu, protože roušky nosíme celé léto. Návštěvy na ně sice občas zapomenou, ale po připomenutí si je nasadí. Nařízení důvod jistě má, klienty částečně ochrání,“ řekla ředitelka domova důchodců ve Strážnici na Hodonínsku Ivana Kyjovská.

Podle Aleny Knotkové z krajského úřadu mají příspěvkové organizace kraje, mezi něž patří i nemocnice či zařízení pro penzisty, zásoby ochranných pomůcek na šest týdnů takzvaného pocovidového provozu, který by odpovídal potřebám nouzového stavu. „Navíc přímo krajský úřad drží zásobu v průměru na dalších šest týdnů,“ dodala.