RANNÍ ZÁŘE. I samotné páteční rozsvícení vánočních stromů bylo letos jiné. Pořadatelé museli vyřešit, jak lidi nepřipravit o dlouho očekávaný první pohled na zářící stromky, zároveň ale zabránit hromadění skupin, větších, než to dovolí aktuální vládní opatření. Stromy se proto rozsvítí ve velmi netradičním čase. „Stromy na náměstí Svobody i Zelném trhu se rozsvítí ráno,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí brněnského Turistického informačního centra Adéla Nováková. Klasický podvečerní program nahradí alespoň menší online událost od páté hodiny odpoledne na webu.

Výjezd z ulice Žabovřeská do ulice Bráfova.
Úmyslné posunutí značení na Žabovřeské? Po nebezpečných odbočeních přibylo nehod

TRHY VERSUS PES. V centru ve čtvrtek sice již začala stavba stánků, zatím je ale lidé najdou zavřené. Jejich otevření totiž záleží na vývoji pandemie. Hlavní slovo bude mít pak aktuální stupeň PES. „S Brnem-střed jsme nachystaní umístit na náměstí do centra města stánky s řemesly, dárky a balenými potravinami,“ slíbila ředitelka centra Jana Janulíková. Zástupci centra již dříve avizovali, že pokud PES zůstane na čtvrtém stupni, otevření se lidé nedočkají. Nyní ale podle pořadatelů trhů vypadá situace nadějně, a stánky otevřou možná už v úterý.

BEZ SVAŘÁKU. I pokud trhy začnou, letos se na nich nebude prodávat jídlo a pití. Svařák si lidé na procházku vánočním centrem nebudou smět donést ani vlastní. „Letos je pití alkoholu na veřejnosti zakázáno na celém území města vládním nařízením, takže nebude platit ani výjimka pro vánoční trhy,“ upozornila mluvčí brněnských strážníků Markéta Skřivánková. Počet kontrol vánočních trhů přizpůsobí hlídky strážníků aktuálnímu vývoji, záležet bude třeba na otevření stánků. Loni řešili například případ zloděje, který z jednoho stánků ukradl obsluze notebook.

Dřevěný betlém na brněnském Dominikánském náměstí.
Obří betlém. V Brně mohou lidé obdivovat více než sto figur v životní velikosti

Letošní jízdní řád vánoční šaliny.Zdroj: Archiv DPMBUŽ SE TOČÍ. Navzdory všemu si Brňané i letos vychutnají jízdu v nejoblíbenějších atrakcích. Adventním kole na Moraváku a dvou vánočních šalinách. Tramvaje vyjedou již dnes. „Retro tramvaj typu T3 bude stejně jako v předešlých letech ozdobena světelnými rámy, na kterých se mění vánoční motivy. I letos vyjede takzvaná PFková tramvaj typu Anitra, kterou ozdobí vedle polepu s vánočním přáním i osvětlení. Tento vůz bude jezdit nejčastěji na lince číslo 4, tramvaj T3 bude projíždět centrem," nastínila mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Trasa vánoční tramvaje letos bude tvořit dva okruhy. „Tramvaj bude kroužit v půlhodinovém intervalu na trase Česká – Náměstí Svobody – Hlavní nádraží – Nové sady – Šilingrovo náměstí – Česká – Náměstí Svobody – Hlavní nádraží – Malinovského náměstí – Česká,“ vysvětlil generální ředitel dopravce Miloš Havránek.

Kdo upřednostňuje pohled na Brno z výšky, může se těšit na jízdu adventním kolem na Moravském náměstí. „První lidé se na kole svezou v pondělí,“ nastínila mluvčí Brna-středu Kateřina Dobešová. K atrakcím v centru města letos přibude obří svítící vánoční hvězda, která se bude postupně objevovat na různých místech centra.

BRNO PLETENÉ. I letos si lidé pořídí speciální vánoční suvenýry. Letošní vánoční hrnky či vánoční kuličky mají na sobě červeno-bílé pletené vzory typických brněnských výjevů, například sochy Jošta či šaliny. „Dekorovaný vánoční svetr se pro nás stal jasnou inspirací. Symbolizuje pro nás přátelství, rodinu, teplo. Brno se pyšní označením Moravský Manchester, které získalo díky textilnímu průmyslu. Vizuální identita proto letos vychází z klasického pleteného vzoru,“ popsal tvorbu motivů Jakub Konvica z NEON STUDIA. Suvenýry lidé seženou na eshopu, později možná i ve stánku na náměstí Svobody.

STOHLAVÝ BETLÉM. Lidé se i letos pokochají pohledem na Halouzkův dřevěný betlém. I letos jej najdou na Dominikánském náměstí. Betlém už má přes sto figur. „Některé budou opět sloužit jako oblíbený dětský fotopoint," poznamenala mluvčí Nováková.

Brněnské Vánoce 2020

termín: začínají v pátek 27. listopadu 2020

atrakce: vánoční strom na náměstí Svobody, vánoční strom na Zelném trhu, adventní kolo na Moravském náměstí, ozvučená a osvětlená vánoční hvězda, která se objeví na různých místech, dvě vánočně vyzdobené tramvaje

otevření stánků: záleží na rozvolňování vládních opatřeních

Ilustrační foto.
Němý osmiletý chlapec se ztratil v Brně. S policisty komunikoval vzkazy na papír

počty stánků: 25 na Zelném trhu, 20 na náměstí Svobody, 6 na Dominikánském náměstí, 6 u Jošta, 14 na Moravském náměstí