Davy lidí, kteří se rozhodnou horký konec týdne strávit u vody, se musí připravit na dopravní komplikace. „Doporučujeme přicestovat k přehradě hromadnou dopravou. Cesta autem se může protáhnout o několik desítek minut,“ varoval mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.
Městská policie na místě posílí hlídky. „Kolegové budou obcházet pláže kvůli zajištění bezpečnosti návštěvníků a předcházení krádežím,“ dodal mluvčí.
Nejteplejším dnům v roce nevzdorují jenom lidé, ale také Brněnská přehrada. A zatím úspěšně. Pětice míst na přehradě hlásí, že koupání v nádrži nic nebrání. „Podle pondělních měření je voda ve všech oblastech přehrady vhodná ke koupání. Mírně zhoršené, přesto vyhovující podmínky jsme zaznamenali jenom na Rakovci,“ řekla krajská hygienička Jana Derková.

K udržování vody bez sinic přispívá práce vodohospodářů. „V květnu jsme spustili provzdušňovací věže. Spolu s dávkováním síranu železitého, který je pro člověka neškodný, se nám díky tomu daří udržovat vodu vhodnou ke koupání už osmou sezónu,“ popsal mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Někteří návštěvníci k přehradě chodí, aniž by si předem zjišťovali podrobné informace o kvalitě vody. „Brněnská přehrada se mi líbí. Jsem zvyklá koupat se i v bahnitějších rybnících," řekla Brňanka Magdaléna Divišová.
Voda zamořená sinicemi však pro plavce představuje zdravotní riziko. „Sinice a řasy mohou způsobit alergickou reakci nebo podráždit oči či pokožku. Dlouhodobé působení ve velkých dávkách působí toxicky a může poškodit játra, ledviny, trávicí systém nebo nervovou soustavu,“ upozornila Derková.
Po koupání v přírodě by tedy lidé měli dbát na několik základních pravidel. „Nenechávat na těle mokré plavky a co nejdříve se osprchovat čistou vodou,“ poradila hygienička.

DOMINIKA VRBECKÁ