Jako jediná soutěž v České republice hodnotí a vyhlašuje odděleně suchá a sladká vína. „Vzhledem k aktuální situaci související s koronavirem jsme téměř neoslovovali zahraniční vinaře. Sedmadevadesát procent je vzorků je z České republiky," přiblížil ředitel soutěže Dan Mádr.

Odrůdově je nejvíce zastoupený Ryzlink rýnský se sedmašedesáti vzorky, o dva méně dodali vinaři Ryzlink vlašský. U červených vítězí Frankovka. „Máme tady i jeden vzorek ročníku 2011," oznámil Mádr.

Bujaré oslavy silvestra na náměstí Svobody v roce 2018, letos ale budou mnohem klidnější, i bez ohňostroje. Ilustrační foto.
Silvestr v centru Brna: brzký konec bez ohňostroje. A jak budou vypadat Vánoce?

Degustátoři letos hodnotí vzorky jiným způsobem, než obvykle. Zasedají jen dvě komise po pěti lidech. Podle Mádra mají komise na začátku hodnocení dva společné vzorky, v průběhu hodnocení zase dva. „U sedmi společných vzorků si řeknou společné hodnocení, komise se prolínají," zmínil.

Hodnocení je tudíž podle organizátorů objektivnější. „Téměř kompletní počet vzorků zhodnotí ti stejní lidé. Je to daleko více vypovídající, než když je komisí třeba patnáct a hodnotí různí lidé. Komise se shodují, nejsou tam žádné extrémní rozdíly," řekl enolog a předseda hodnotící komise Pavel Pavloušek.

Muchomůrka  Vittadiniho.
Nález vzácné houby: Muchomůrka Vittadiniho poprvé vyrostla v Podyjí

Hodnocení vín potrvá až do pátku. „Na AWC Vienna se běžně hodnotí kolem sto padesáti vzorků denně, my tady zvládáme sto vzorků s tím, že hodnocení je rozděleno třemi přestávkami," uvedl Mádr.

Letošní systém hodnocení se organizátorům osvědčuje, proto jej chtějí zopakovat i za rok. Slavnostní vyhlášení výsledků letošního ročníku se uskuteční 3. září v brněnském Besedním domě, součástí večera bude degustace oceněných vzorků.