Vše o návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Jihomoravském kraji 2016 najdete ZDE.

ČTĚTE TAKÉ: Prezident Miloš Zeman zamíchal v Hodoníně škvarky
Zeman poobědvá v Černé Hoře. Konfitovaný bůček s pivním štrúdlem
Na první dámu čekají ve Valticích s vínem a se šavlí
Zeman: Oddalování výstavby dálnice na Vídeň brzdí rozvoj kraje
Prezident k migraci: Mladí muži nemají utíkat před válkou, ale bojovat za vlast
Tugendhat? Pozoruhodná stavba, řekla při návštěvě vily první dáma

Děkujeme, že jste nás dnes sledovali. Třídenní návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Jihomoravském kraji můžete sledovat ONLINE na webových stránkách jihomoravských Deníků Rovnost také v úterý a ve středu.

Se zajímavými postřehy či komentáři se můžete zapojit i na facebookovém profilu Rovnosti.

18:24 – I přes drobné zdržení v Tišnově pondělní oficiální program návštěvy prezidenta pomalu končí. V půl osmé večer by se měl Miloš Zeman podle harmonogramu zúčastnit slavnostní večeře za přítomnosti významných osobností Jihomoravského kraje. Hostit je bude Best Western Premier Hotel International Brno v Husově ulici. Jako předkrm tamní kuchař nabídne prezidentovi židlochovický pršut, hlavní jídlo obohatí tuřanské zelí.

18:19 – Tekuté dárky nejsou na jižní Moravě ničím neobvyklým. V pondělí dopoledne dostal prezident od jihomoravského hejtmana Haška výběr zdejších vín, pro první dámu mají zase připravené víno v úterý ve Valticích na Břeclavsku. Více ZDE. Miloš Zeman zavítá na Břeclavsko až ve středu, na závěr třídenní návštěvy kraje.

18:15 – Zeman obdržel po dekorování praporu města i klíč od města Tišnova a lahve slivovice a hruškovice. "Ovoce na ně hrálo v Tišnově," poznamenal starosta Jiří Dospíšil.

18:10 – Hejman Hašek: "Tuto středu společně s panem prezidentem vyznamenáme deset příslušníků cizinecké policie. Právě oni představovali v letních měsících Schengen. Na našich hranicích a na peronech břeclavského nádraží."

17:44 – Nepokoje lidí v Tišnově vyřešil starosta města Jiří Dospíšil. Do předsálí kina nechal umístit reproduktory i obrazovky, aby se všichni mohli účastnit debaty. "Jsem rád, že se to vyřešilo. Teď mě mohou lidé v předsálí nejen slyšet, ale vidět i mé tři brady," smál se prezident Miloš Zeman. Debata kvůli technickým problémům začala o deset minut později.

17:35 – Pro některé Tišnovany a zájemce z okolí, kteří se chystali na debatu s prezidentem Milošem Zemanem, se nenašlo v malém kině Svratka místo. Před zahájením debaty se proto dohadovali s pořadateli v předsálí. "Nechápu, proč to není v sokolovně, kam by se nás vešlo víc. Jen proto, aby to tu vypadalo hogo fogo, na stovku z nás nezbylo ani místo," postěžovala si Eva Hanáková. Prezidentově projevům přihlíželo asi pět set lidí, několik stovek dalších jich zůstalo před sálem.

V Tišnově přišly na setkání s prezidentem Milošem Zemanem stovky lidí. Někteří zájemci se do sálu kina ani nedostali.

Zaplněný sál kina Svratka v Tišnově čekal na prezidenta.

17:29 – Při své minulé návštěvě regionů v kraji čelil prezident otázkám lidí v Židlochovicích, Lednici, Blansku a Boskovicích. Na Břeclavsku došlo i na červené karty. Více ZDE (reportáž ZDE).

17:20 – Už půl hodiny před začátkem debaty s obyvateli bylo tišnovské kino Svratka zaplněné lidmi. Místní stojí i v předsálí. „Šacují nás kvůli zbraním a nebezpečným předmětům. Taková opatření v Tišnově nepamatuji," uvedla například Alena Vránová. I ona si připravila pro prezidenta dvě otázky.

17:17 – Kolona s prezidentem před chvílí dorazila do Tišnova. Po jednání s místními představiteli zamíří Zeman do kina Svratka, kde na něj čekají stovky lidí.

17:00 – V Tišnově se má Zeman setkat s představiteli města a starosty okolních obcí.

16:45 – Na cestě doprovází prezidenta hejtman Hašek. Ten v diskusi zmínil i letos zahajovanou opravu krajské silnice z adamovské části Ptačina do Brna-Útěchova. „Co se týká meziregionální spolupráce, letos v dubnu povedu jihomoravskou delegaci včetně podnikatelů do dvou jihočínských provincií – Guangdong a Hainan. Co se týká investice z čínské provincie Hebei v Pasohlávkách, nečekáme záplavu čínských pacientů, jak psala některá média, jde o klasickou investici. Z dvanácti lázeňských budov bude jedna věnována tradiční čínské medicíně a zbývajících jedenáct bude poskytovat klasickou středoevropskou lázeňskou péči. Letos v létě podepíšeme realizační dohodu a pokud půjde vše dobře, tak v roce 2019 budeme – věřím, že společně, pane prezidente-, otevírat nové lázně v Pasohlávkách," uvedl hejtman.

16:35 – Hlava státu opustila prostory firmy Adast Systems a z Adamova míří do Tišnova. Hlavním tématem skončené debaty byly zahraniční trhy. Zeman pak dostal vskutku neobvyklý dárek – výdejní stojan čerpací stanice. „Děkuji za dárek, stojan necháme instalovat na nádvoří Hradu. Budeme prodávat naftu a benzin o deset haléřů levněji, než je v Praze běžné, a vyděláme tak na provoz Hradu," vtipkoval Zeman.

Prezident Miloš Zeman navštívil na Blanensku zkušebnu turbín společnosti ČKD Blansko Engineering v Horní Lhotě. A také podnik Adast Systems v Adamově.
Jeden z dárků pro Miloše Zemana. Stojan čerpací stanice.

16:32 – "Prašivý Havel, připravil nás o práci, když zavřel zbrojní továrny!" volala jedna z návštěvnic a pamětic historie adamovských strojíren na debatě s Milošem Zemanem. Zároveň děkovala současnému prezidentovi za podporování regionálních podniků.

16:30 – Loni prezident na Brněnsku diskutoval s obyvateli Židlochovic. Kromě mnoha pozitivních ohlasů zažil i kritiku. Na protest proti Zemanovým postojům v zahraniční politice a vulgárnosti mu červenou kartu ukázala například Dagmar Nováková. „Nelíbí se mi, jak se chová v zahraničí. Nevhodné mi přišlo i slovo nenažranost, které použil v souvislosti se zvyšováním platů poslanců," vysvětlila svůj postoj Nováková. Více čtěte ZDE.

16:16 – Miloše Zemana ještě v pondělí podle programu čeká cesta do Tišnova na Brněnsku, kam vyrazí z Blanenska.

16:02 – První dáma ukončila svou pondělní návštěvu v Brně. Nejdelší dobu strávila ve vile Tugendhat. "Byla jsem tady ještě v době, kdy vila nebyla opravená. Také si významná místa Brna pamatuji z dob svých studií. Tohle místo je pozoruhodné," shrnula Zemanová.

15:57 Prezident hovořil o podpoře adamovské společnosti. Nabídl představitelům Adastu, aby se účastnili jeho cesty do Jižní Ameriky.

15:48 – Každou chvíli Zeman předstoupí před zaměstnance firmy z Adamova. Je mezi nimi i Milan Daněk. „Jsem na pana prezidenta hodně zvědavý, jsem i trochu nervózní, že s ním budu v jedné místnosti, že ho poprvé uvidím tak zblízka," svěřil se muž. Zeman si prohlédne také model čerpacího stojanu, jaké firma dodává pro benzinové stanice. „Stojan vyráběla moje maminka. Jsem zvědavý, jak se panu prezidentovi bude líbit," dodal Daněk.

15:41 – Na setkání s prezidentem dorazilo asi osmdesát zaměstnanců Adastu.

15:29 – Barcelona. To není jen slavný fotbalový klub z katalánského města, ale i značka stylových křesel v brněnské vile Tugendhat. Zemanová si je jako mimořádný host mohla vyzkoušet. "Sedí se v nich velmi pohodlně," zhodnotila s úlevou první dáma po dosavadním téměř dvouhodinovém odpoledním programu, který absolvovala celý na nohou.

Představení nových kusů originálního nábytku v brněnské vile Tugendhat.
Při prohlídce brněnské vily Tugendhat si první dáma vyzkoušel i stylová křesla.

15:17 – Kolonu zhruba patnácti aut nezbrzdilo ani špatné počasí. Miloš Zeman právě přijel před brány společnosti Adast Systems v Adamově, která vyvíjí, vyrábí a dodává technologie a zařízení pro čerpání, měření a výdej kapalných a plynných paliv. Vyrábí také příslušenství čerpacích stanic, jako jsou kompresory a vysavače. Historie současného výrobního programu společnosti Adast Systems sahá až do roku 1924, výroba do Adamovských strojíren byla z Prahy převedena v roce 1961. Za posledního čtvrt století společnost postavila nebo rekonstruovala více jak 1 900 čerpacích stanic v České a Slovenské republice. Zaměstnává asi 130 lidí. „Návštěvu pana prezidenta bereme hlavně jako uznání naší dlouholeté práce a že jsme vnímáni jako významný podnik v okrese s dlouholetou tradicí," uvedl statutární zástupce firmy Tomáš Rosenbreyer. Pro prezidenta tam mají dárek. Kvůli překvapení nechtěli dopředu prozradit, o co se jedná.

15:15 – Prezident při své poslední návštěvě Blanenska několikrát sám komentoval svou zálibu v kouření. Třeba v blanenské obřadní síni se kouřit nesmí. „Ač jsem odvážný kuřák, v obřadní síni bych si nikdy nezapálil. To o mně rozhlašují novináři," tvrdil tehdy Zeman. Když se usadil v uvítací místnosti firmy LANIK Boskovice, tak si také neodpustil vtípek. „Toto je dobrá věc," řekl a zvedl popelník. „Až odejdou fotografové, použiji ho," prohlásil. Historka se ukázala jako dobrý tip pro výběr dárku u příležitosti letošní prezidentské návštěvy v regionu.

15:06 – První den návštěvy Jihomoravského kraje navíc připadl na prezidentovy jmeniny. Zástupci ČKD Blansko Engineering věnovali Miloši Zemanovi model části Peltonovy turbíny, která připomíná popelník. „Je to praktický dárek, mám z něj radost a určitě jej využiji," poděkoval s úsměvem Zeman.

15:03 – Diskuze v prostorách ČKD Blansko Engineering trvala zhruba čtvrt hodiny. Zeman se bavil se zaměstnanci firmy také o situaci na zahraničních trzích, například v Africe či Blízkém východě, kde je pro firmy i vzhledem ke špatné politické situaci těžké se prosadit.

Zdroj: DENÍK/Alžběta Nečasová

15:00 – V souvislosti s vodními elektrárnami Zeman zmínil svůj nedávný rozhovor s prezidentem Tádžikistánu, který plánuje rozvoj vodní energie v jeho zemi. "Panuje tam prezidentský režim, jak víme. A tak o tom může sám rozhodovat. I u nás by to věci usnadnilo," uvedl český prezident v Horní Lhotě. Podle Zemana se jedná v současnosti o nejbohatší část Ruské federace. Životní úroveň je tam čtyřikrát vyšší, než je průměrná ruská úroveň," konstatoval prezident, který v této souvislosti přišel s nabídkou zprostředkování kontaktů. „Prezident Tatarstánu nás navštíví začátkem dubna," upřesnil termín návštěvy.

14:58 – Prezidentský pár na jižní Moravě přivítala i ledovka a rozbředlý sníh. V Brně to Ivana Zemanová pocítila při přechodu do vily Tugendhat. Na chodníku byl mokrý sníh a v lodičkách jí to na něm pěkně klouzalo.

14:55 – Ivana Zemanová se narodila před padesáti lety v Novém Městě na Moravě. Vystudovala gymnázium v Bystřici nad Pernštejnem. V roce 1983 začala studovat na brněnské filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, obor Romanistika. Zemanová, tehdy ještě Bednarčíková, se se svým mužem seznámila v roce 1990. Současný prezident tehdy ještě pracoval v Prognostické ústavu a ona mu začala dělat sekretářku. Vzali se druhého srpna 1993 na pražské Novoměstské radnici.

14:50 – Celé pondělí první dámu doprovází manželka jihomoravského hejtmana Veronika Hašková.

14:32 – Zatímco prezident si prohlíží výrobní halu, jeho manželka už si prošla v Brně celou secesní vilu Löw-Beer. Nejvíce ji tam zaujal trezor v bývalé ložnici původních majitelů, který má speciální zamykání. Při jeho zavírání vypadl klíč, což první dámu v prvním okamžiku mírně polekalo. Na závěr prohlídky se Zemanová podepsala do návštěvní knihy. Na oplátku věnovala správcům památky knihu o Lánech. Tu příští návštěvníci najdou v knihovně vily. Teď míří manželka prezidenta k dalšímu architektonickému skvostu – sousední vile Tugendhat.

Debata prezidenta Miloše Zemana se zaměstnanci firmy ČKD Blansko Engineering v Horní Lhotě na Blanensku.
Miloš Zeman debatuje se zaměstnanci firmy ČKD Blansko Engineering v Horní Lhotě.

14:16 – „Omlouvám se za zpoždění, jinde mě vítali dlouho," pronesl k lidem Zeman. Nyní si i se svým doprovodem prohlíží zkušebnu v hale. Představí mu tam také dva modely turbín. Zaměstnanci už scházejí po schodech, setkání prezidenta s nimi má začít v půl třetí. Debaty se Zemanem se zúčastní zhruba tři desítky zaměstnanců firmy.

14:10 – Prezident právě dorazil do areálu firmy ČKD Blansko Engineering v Horní Lhotě. Ta je dodavatelem technologického zařízení pro vodní elektrárny a čerpací stanice. Rovněž modernizuje a kompletně opravuje vodní elektrárny a hydrotechnické stavby a provozuje hydraulickou laboratoř. Od roku 2006 je společnost členem skupiny Litostroj Power. „Zaměstnáváme 143 lidí. Velký důraz klademe na kvalitní hydraulické, pevnostní, konstrukční a projekční řešení našich strojů, odpovídající současným světovým trendům," řekla Jana Skotáková, která má ve společnosti na starost vztahy s veřejností. Prezident republiky je v sídle firmy poprvé. „Jsme rádi, že si nás vybral, je to pro nás pocta a reklama. Máme pro něj připravený dárek, ale neprozradím co, bude to překvapení," dodala Skotáková.

Prezident v Blansku zavítal mezi zaměstnance dvou firem.

14.00 – Prezident má ve dvě hodiny přijet do firmy ČKD Blansko Engineering. Ve výrobní hale v Horní Lhotě už na něj všichni čekají. Rád by ho viděl Martin Sedláček s rodinou, který se o návštěvě prezidenta dozvěděl náhodou. „O vánočních prázdninách jsme byli v Praze na Hradě, tam kde pan prezident bydlí. Tak bychom ho teď chtěli vidět a zamávat mu," řekl školák David Sedláček.

13:48 – Podle programu nyní prezident zavítá do dvou blanenských společností. Při své poslední návštěvě v tomto okrese Zeman navštívil i dětskou léčebnu pohybových poruch v Boskovicích. Kytičku a ručně vyrobené andělíčky mu tehdy před vchodem do budovy předala dvojice dětí z léčebny. Maruška a Tom. „Na pana prezidenta jsem se moc těšila. Měla jsem ale velkou trému," hlásila desetiletá Maruška Samková z Banína. Od prezidenta dostala perníkové srdíčko. „Říkal, že to bude něco za něco. Od nás dostal kytku a andělíčky. My od něho perníčky. Ten můj se jíst nebude. Je na památku. Pan prezident se mi ještě podepsal do památníku. Dostali jsme od něj také plyšového slona, který se prý jmenuje po něm. Bimbo. Byla to legrace," usmála se dívka. O jeho návštěvě léčebně více ZDE.

13:40 – Ivana Zemanová si prohlíží Löw-Beerovu vilu. Velmi ji zajímá její historie, ocenila i zachovalý stav.

13:24 – První dáma pomalu začne svůj odpolední program. Něco po půl druhé dorazí do Löw-Beerovy vily. Před odjezdem z restaurace ji ještě čeká společné památeční focení.

13:16 – O setkání s prezidentem byl mezi lidmi na Blanensku zájem už v prosinci 2014, kdy přijel do Boskovic. Bylo jich tolik, že se desítky z nich ani nevešly do Zámeckého skleníku. Prezident s nimi mluvil o situaci na Ukrajině, v Číně nebo o zvyšování platů poslanců, které označil za nenažranost. „Loni jsem navštívil jižní Moravu a bohužel jsem nestihl přijet do Blanska ani Boskovic. Nyní jsem rád, že jsem nevynechal ani jedno z těchto měst. Těším se na inteligentní názory svých odpůrců s červenými kartami. Dávám ji nikoliv právo první noci, ale právo první otázky," vyzval k diskuzi Miloš Zeman.
O jeho první návštěvě Boskovic více ZDE.

13:00 – Lidé v Černé Hoře, kde prezident obědvá, byli zklamaní, že ho ani nezahlédli. „Nelíbí se mi, že prezident ani nevystoupil auta, nepodal si s nikým ruku nebo se aspoň neukázal. Když zde byl prezident Klaus, tak lidem podal ruku, mohli mu zamávat nebo zatleskat. Pan Zeman mě tím hodně zklamal. Dosud jsem byl jeho příznivcem, ale ode dneška už nejsem," řekl třiašedesátiletý Zdeněk Petrželka, který čekal před Hotelem Sladovna.

12:57 – Sledujeme i první dámu: V restauraci Borgo Agnese v pondělí na oběd podávali hráškový krém s restovanou pancettou. Hlavním chodem byla hovězí líčka s celerovým pyré a praženými dýňovými semínky. Jako dezert dostala Ivana Zemanová tvarohové knedlíčky plněné nugátem s borůvkami.

První dáma Ivana Zemanová v onkologickém dětském oddělení Krtek.

Prezidentova manželka Ivana Zemanová v pondělí navštívila dětské oddělení onkologie Krtek.

12:48 – Při setkání s prezidentem zmínil jihomoravský hejtman Michal Hašek aktuální problémy jižní Moravy. Podle něj jde o boj s následky sucha, novelu vinařského zákona a migraci. „Jsem hrdý, že jsem občanem České republiky, respektující právo domácí i Evropské unie. V minulých měsících byla schengenská hranice na nádraží v Břeclavi a na jihomoravských hraničních přechodech. Rád bych proto poděkoval cizinecké policii. Česká republika má pomoci potřebným, na prvním místě je bezpečnost kraje a jeho obyvatel," řekl hejtman.

12:41 – Prezident v pondělí dopoledne při návštěvě Jihomoravského kraje řekl, že důvodem pro poskytnutí azylu uprchlíkům není důležitý fakt, že pocházejí ze země, kde se bojuje, ale každý musí pro poskytnutí azylu prokázat, že je politicky pronásledovaný pro své názory. Podle Zemana to vyplývá ze Ženevských úmluv a značně to omezuje okruh uprchlíků, kterým může být poskytnutý Českou republikou azyl případně mezinárodní právní ochrana. Zeman dlouhodobě vystupuje proti přijímání uprchlíků, za což je některými politiky kritizovaný. Více čtěte ZDE.

Zdroj: DENÍK/Jan Charvát

12:22 – K Hotelu Sladovna v Černé Hoře téměř přesně podle plánovaného časového harmonogramu přijela prezidentská kolona. Z aut vystoupil například jihomoravský hejtman Michal Hašek i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, nechybí ani poslanec za Blanensko Lubomír Toufar.

Čekání na prezidenta Miloše Zemana u Hotelu Sladovna v Černé Hoře na Blanensku.

Lidé vyhlíželi příjezd prezidenta Miloše Zemana u Hotelu Sladovna v Černé Hoře na Blanensku.

12:20 – První dáma má v pondělí vlastní program. Odpoledne si prohlédne slavné brněnské stavby: Löw-Beerovu vilu, poté i Vilu Tugendhat. Její oficiální návštěvní program prvního dne končí ve tři hodiny.

12:15 – Kraj také neunikl zájmu novodobých českých prezidentů. Václav Havel přijel třináctkrát, Václav Klaus dokonce dvaadvacetkrát. Nevyhnul se ani nepříjemnosti, když mu studenti žertem dali podepsat Lisabonskou smlouvu, proti níž Klaus ostře vystupoval.

12:03 – Před Hotelem Sladovna v Černé Hoře postává hlouček lidí i ochranka. Prezident Miloš Zeman tam poobědvá s hejtmanem Jihomoravského kraje, poslanci i senátory. Dovnitř už vešel například senátor Zdeněk Škromach. Prezidenta v hloučku lidí vyhlíží čtyřiadvacetiletá Simona Dufková z Kunštátu. „O jeho návštěvě jsem se dozvěděla z Facebooku. Prezidenta bych ráda viděla. Jsem ráda, že hlavou státu je právě on, má dobré názory. Líbí se mi jeho postoj k problematice uprchlíků," řekla mladá žena.

12:02 – Českoslovenští prezidenti a čeští prezidenti jezdí na jižní Moravu pravidelně. Tomáš Garrigue Masaryk oficiálně navštívil kraj šestkrát, naposledy v červnu roku 1930. Jeho jméno nese řada institucí či ulic.

11:48 – Miloš Zeman v Brně vyzval některé starosty jihomoravských obcí, aby přemýšleli o tom, zda se neustálým oddalováním výstavby dálnice z Brna do Vídně nebrzdí rozvoj některých částí Jihomoravského kraje. Zeman to řekl při jednání se zastupiteli a starosty obcí s rozšířenou působností na krajském úřadě. O dálnici z Brna do Vídně se dlouhá léta mluví. Zatímco na rakouské straně výstavba směrem k hranicím pokračuje, na české straně stojí.

11:45 – Manželce prezidenta právě skončil dopolední program, oběd ji čeká v brněnské restauraci Borgo Agnese.

11:34 – První dáma má v pondělí oblečený černý kostýmek se sukní pod kolena. Na nohou pak má černé lodičky na nižším podpatku. Klasický elegantní kostýmek doplnila zelenohnedým šátkem.

Miloš Zeman s manželkou při příjezdu ke Krajskému úřadu Jihomoravského kraje. Prezident tam zahájil třídenní návštěvu jižní Moravy.11:28 – V první den své návštěvy jižní Moravy poobědvá prezident Zeman v Hotelu Sladovna v Černé Hoře na Blanensku. Podle programu ke stolu usedne ve čtvrt na jednu. Ve stejném podniku obědval i při své poslední návštěvě Blanenska v prosinci 2014. „Bereme to jako ocenění naší práce, znamená to, že pan prezident zde byl spokojený, když nehledali něco jiného," je rád ředitel Hotelu Sladovna Aleš Hauzar. Více o menu si přečtěte ZDE. Posledně mu nabídli bramboračku s domácím uzeným masem podávanou v pečeném chlebu a jelení kýtu na smetaně s domácím houskovým knedlíkem. Jako dezert si prezident dal domácí lívaneček s krémem z bílé čokolády a malinami.

11:20 – Po debatě s krajskými zastupiteli si Miloš Zeman s Michalem Haškem vyměnili dary. Prezident dostal koš s potravinami z regionu a výběr vín z jižní Moravy. Hašek zase na oplátku kožený opasek a peněženku.

11:17 – Letos prezident na Blanensku navštíví dva průmyslové podniky s tradicí - ČKD Blansko Engineering a Adast Systems v Adamově. Minule zavítal například do společnosti ČKD Blansko Holding. Hlouček dělníků v montérkách se na něj těšil. Třeba montér ocelových konstrukcí Jiří Kuthan. „Pana Zemana jsem volil, považuji ho za našeho nejlepšího prezidenta. Naživo jsem ho ještě neviděl, tak jsem se přišel podívat. Jsem rád, že zrovna do naší firmy přijel," řekl tehdy muž.
O jeho první návštěvě Blanenska ZDE.

11:02 – Odpoledne prezident dorazí na Blanensko. Setká se zaměstnanci firmy ČKD Blansko Engineering. Program prvního dne ukončí besedou s obyvateli Tišnova na Brněnsku. „Lidé se mohou prezidenta zeptat na vše, co je zajímá," ujistil starosta Jiří Dospíšil.

10:59 – Při setkání s jihomoravskými zastupiteli připomněl prezident Miloš Zeman problémy se stavbou dálnice do Rakouska a vyzval k lepší péči o jihomoravské památky. V Brně ocenil především plánovanou výstavbu zimního stadionu za Lužánkami. "O šoupání s nádražím nechci raději mluvit, abych někoho neurazil. O stadiony se zatím spory nevedou, protože nestojí a šoupat se s ním nemůže," řekl ve svém projevu Zeman.

10:55 – Prezident při návštěvě jižní Moravy v roce 2014 nešetřil tradičními bonmoty. V exkluzivním rozhovoru pro Deník Rovnost originálně chválil kraj vína. „ Lituji Pražáky, kteří nikdy nebyli v moravském vinném sklípku, neposlouchali cimbálovou muziku, nepili výborné víno a nezajídali ho vynikajícím špekem. Vinné sklípky jsou součást moravské a konkrétně jihomoravské kultury a jsem tomu rád. Rozhovor můžete číst ZDE.

10:48 – Zemanová v nemocnici pozdravila děti, které se léčí na onkologii.

10:42 – První dámu v nemocnici přivítal její ředitel Roman Kraus.

10:37 – Kolona s první dámou projíždí Brnem do dětské nemocnice s blikající majáky. Ivana Zemanová povzbudí také pacienty na oddělení intenzivní péče.

10:26 – Prezidenta Miloše Zemana na krajském úřadě v Brně kromě hejtmana Michala Haška uvítaly také desítky zaměstnanců úřadu. A to potleskem z ochozů všech čtyř pater domu. Prezident kromě poděkování i podotkl, že budova úřadu je velmi pěkná.

Zdroj: DENÍK/Ema Zezulová

10:20 – První dáma po krátké návštěvě u hejtmana Michala Haška nasedla do auta a za chvíli odjede do onkologického dětského oddělení Krtek. Prezidentova manželka Ivana Zemanová je na jižní Moravě jako oficiální doprovod svého muže podruhé. Tentokrát stráví na jižní Moravě dva dny.

Miloš Zeman s manželkou při příjezdu ke Krajskému úřadu Jihomoravského kraje. Prezident tam zahájil třídenní návštěvu jižní Moravy.
Setkání prezidenta s hejtmanem Michalem Haškem.

10:11 – První návštěva Miloše Zemana v Brně se neobešla bez výtržností. Připomeňte si incident s cyklistou zde.

10:08 - Na své první návštěvě kraje v září 2013 Miloš Zeman viděl například Jihomoravské inovační centrum v Brně anebo diskutoval se studenty Podnikatelské fakulty Vysokého učení technického. Podíval se také do Kuřimi, Břeclavi, Hodonína, Vyškova nebo Znojma.

10:05 – Kompletní program prezidentské návštěvy najdete na stránce níže.

10:02 – Prezident má před sebou tři dny cestování a setkávání. Podobně jako při předešlých příležitostech zahajuje návštěvu u hejtmana Jihomoravského kraje Michala Haška.

Před příjezdem prezidenta Miloše Zemana.
Zaměstnanci krajského úřadu prezidenta republiky netrpělivě vyhlíželi z ochozů.

10.00 – Prezident Miloš Zeman jezdí na oficiální návštěvy jižní Moravy rád. Je tam už potřetí poté, co se osmého března 2013 stal prezidentem. Poprvé dorazil na konci září roku 2013 v doprovodu dcery Kateřiny. O tehdejší návštěvě můžete číst zde. Už jednou ho v kraji přivítala ledovka, stejně jako letos. Podruhé se vydal na obhlídku Jihomoravského kraje v prosinci roku 2014. To už si cestu nenechala ujít ani jeho manželka Ivana. Více o návštěvě čtěte zde.

Sledujeme online první prezidentskou návštěvu Jihomoravského kraje v roce 2016.

Zeman od roku 2013 jako prezident navštívil Jihomoravský kraj už několikrát. Naposledy to bylo loni loni v listopadu, kdy prezident navštívil brněnské soudy.

Poslední rozsáhlejší návštěva kraje proběhla v prosinci roku 2014. Prezident tehdy dostal například malý model oběžného kola Kaplanovy turbíny, víno anebo domácí uzeniny.

Pro zvětšení klikněte.

O návštěvách předchozích prezidentů se dozvíte v infografice na konci článku.

Program prezidentovy návštěvy Jihomoravského kraje1. den návštěvy - pondělí 25. ledna 2016
10:00 příjezd prezidenta republiky ke Krajskému úřadu Jihomoravského kraje
10:05 setkání prezidentského páru s hejtmanem kraje a paní Veronikou Haškovou
10:30 setkání prezidenta republiky se členy Zastupitelstva Jihomoravského kraje za účasti primátora města Brna a starostů obcí s rozšířenou působností
11:05 podpis prezidenta republiky na Pamětní list kraje
11:15 setkání prezidenta republiky s řediteli příspěvkových organizací kraje a se zástupci odborů
12:15 oběd pořádaný hejtmanem Jihomoravského kraje na počest návštěvy prezidenta republiky za přítomnosti členů Senátu a Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky a poslanci Evropského parlamentu, Hotel Sladovna, Černá Hora
14:00 příjezd do ČKD Blansko Engineering, a.s.
14:05 setkání se členy vedení společnosti / představení činnosti firmy
14:30 setkání se zaměstnanci
15:15 příjezd do společnosti Adast systems, a.s.
15:20 setkání se členy vedení společnosti / představení činnosti firmy
15:50 setkání se zaměstnanci
16:55 příjezd k Městskému úřadu Tišnov
17:00 setkání s představiteli města Tišnov a starosty okolních obcí
17:30 setkání s občany města Tišnov
18:05 podpis prezidenta republiky do Pamětní knihy města
19:30 slavnostní večeře za účasti významných osobností Jihomoravského kraje, BEST WESTERN PREMIER Hotel International Brno
Separátní program paní Ivany Zemanové1. den návštěvy - pondělí 25. ledna 2016

10:35 příjezd k Fakultní nemocnici Brno, Nadační fond dětské onkologie Brno KRTEK (Černopolní 22a, Brno)
10:40 prohlídka oddělení JIP 31, návštěva pacienta, předání drobných dárků
10:50 krátké setkání s vedením v posluchárně v 1. patře
11:20 návštěva a prohlídka transplantační jednotky 7
13:35 příjezd před Löw-Beerovu vilu (Drobného 22, Brno)
13:40 prohlídka vily a expozice
14:20 přechod zahradou do Vily Tugendhat s krátkou zastávkou v prvním patře Celnice
14:50 prohlídka Vily Tugendhat (Černopolní 45)

Pro zvětšení kliknětě