K vidění jsou salonní vozy Františka Ferdinanda d‘Este z roku 1909 a T. G. Masaryka z roku 1930, i novější Salon 001 vyrobený v roce 1968. Do prvních dvou zmíněních se mohou lidé podívat okny, Salon 001 je veřejnosti přístupný. „Zajímavé informace o cestách prezidentů přiblíží návštěvníkům výstava umístěná v
jednom z vozů Prezidentského vlaku,“ říká generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr.

Podle Karolíny Křenkové z brněnského výstaviště si lidé mohou přijít historické vlaky a výstavu prohlédnout zdarma každý den od deseti do osmnácti hodin. „K prezidentskému vlaku se návštěvníci dostanou přes kongresové centrum nebo přes pavilon E,“ dodala.

Prezidentský vlak obdivoval například Jiří Hájek. „Já jsem z výstavy nadšený, protože jsem fanda do vlaků. Nejlepší jsou salonní vozy, i když jsem je viděl i v Praze, tady je to lepší,“ dodal.

Podle plánu bude z brněnského hlavního nádraží prezidentský vlak odjíždět třetího července. Dále jeho cesta povede do Bratislavy a poté do dalších slovenských a českých měst, kde si jej dle ředitele železničního muzea Národního technického muzea Michala Novotného lidé mohou prohlédnout až do třetího září.

TEREZA KOŠŤÁLOVÁ