Do toho nového si předsevzal více sportování. „Zdraví totiž primátorský život moc nepomáhá a já si slíbil, že to je ta cena, kterou za funkci nedám," říká.

Pro Brno skončil první kalendářní rok pod vámi ve funkci primátora. Jaký to podle vás byl rok?

Já myslím, že byl dobrý, a to pro nás i pro město. Podařilo se utvořit koalici, která funguje, a spousta věcí, o kterých jsme mluvili na začátku roku, se dala do pohybu.

Které myslíte?

Mluvíme například o Janáčkově kulturním centru nebo fotbalovém stadionu. Minimálně podpis smlouvy o převzetí podílu ve veletrzích se pár dní před koncem roku 2015 podařil. Ohledně pořádání Velké ceny jsme také vše dotáhli do zdárného konce, alespoň na pět let. Za úspěch považuji i zastavení nehospodárných prodejů majetku města. Ačkoliv je pravda, že ti, kterých se to dotklo, to tak optimisticky nevidí. Není ale možné, aby se město zbavovalo majetku za nesmyslné ceny. Plus vidím také ve více penězích do kultury a sportu v Brně. Od letoška budeme ještě více podporovat děti přímo ve školách, pomůže to rodičům.

Kdybyste mohl sám sebe oznámkovat jako ve škole, jakou známkou byste se ohodnotil, byl byste premiant? Překvapil jste sám sebe ve funkci?

Já jsem se překvapoval stále, ale raději se nebudu sám hodnotit, to nechám na druhých. Podstatné jsou podle mě výsledky mé práce, které jsou vidět. Navíc politiky známkují voliči jednou za čtyři roky.

Jak jste se v roce 2015 sžil s novou funkcí? Kdybyste mohl srovnat primátora Petra Vokřála na začátku ledna 2015 a nyní, byl by mezi nimi rozdíl?

Změny určitě probíhaly celý rok. Začátek loňského roku byl paradoxně jednodušší, protože člověk do něj vstupoval s lehkostí a nevědomostí. Postupně přicházel na to, že věci v politice a v úředním životě opravdu fungují úplně jinak než v soukromém sektoru. Ze své pozice si pak člověk musí vyslechnout i kritiku, kterou by jinak v běžném životě určitě poslouchat nechtěl.

Co byla tedy u vás ta největší změna v přístupu v loňském roce?

Zjistil jsem, co to znamená politikaření. A ne v dobrém slova smyslu. Je to to, co mi na politice vlastně vadí. Například celá řada projektů, které jsme nechávali schvalovat i přes zastupitelstvo, by si zasloužila i podporu opozičních stran. Byly to dobré a přínosné nápady. Nakonec jsme je ale museli podpořit jen koaliční většinou. Výmluvy na chybějící informace, bez kterých nemohou nějakou věc opoziční zastupitelé podpořit, jsou zbytečné.Brněnský primátor Petr Vokřál.

Vzal jste si z toho ponaučení do dalších let?

Naučil jsem se, že se můžu spolehnout je na své partnery a opozice funguje pouze destruktivním způsobem. Toto je navíc věc, která mě na politice hodně zklamala. Doufal jsem, že budeme hledat více kolektivně dobrá řešení pro Brno. A ne jen způsoby, jak si házet klacky pod nohy.

Kdyby vám teď někdo nabídl, že můžete buď pokračovat ve funkci další tři roky, nebo vrátit čas o dva roky nazpět a kandidatuře na primátora se vyhnout, co byste zvolil?

Takhle to nevnímám. Vždy říkám: Dal jsem se na vojnu, tak musím bojovat. Samozřejmě jsou věci, ze kterých je člověk otrávený. A nejvíce jsou to právě záležitosti toho politikaření a samotné politiky. To nemá s demokracií nic společného. Pokud se člověk do politiky dostane, pochopí některé věci, nad kterými se dřív sám pozastavoval a kroutil hlavou. Ale že bych do toho znovu nešel, říct nemůžu. Baví mě to. Navíc mě do politiky netlačily peníze ani nějaká touha po moci, baví mě dělat věci s vědomím, že pomáhám městu.

V roce 2015 mělo problémy i hnutí ANO, v němž jste celostátní místopředseda. Letos má přitom velké ambice v krajských volbách. Jak vidíte uplynulý rok a výhled do letošního z pohledu člena celostátního předsednictva strany?

Z hlediska hnutí byl loňský rok úspěšný a je to vidět i na volebních preferencích. Prožili jsme si sice pár kotrmelců, ale nebylo jich nijak moc. Díky tomu, že jsme mladé a úspěšné hnutí, to celá řada lidí brala jako šanci se vytáhnout, a ne všichni do toho šli se srdcem. To podstatné je, že jsme se s tím uměli vypořádat. Lidé, kteří se snaží rozvrátit různá koaliční uspořádání, jen aby uspokojili své osobní pohnutky, u nás nemají co dělat.

Takže krize, kterou jste prožili na brněnské radnici na přelomu října a listopadu kvůli bývalému stranickému kolegovi a radnímu Tomáši Kratochvílovi, je definitivně za vámi?

Vypořádali jsme se s tím razantně a dali jsme najevo, že se s námi do budoucna může počítat jako se silným a stabilním hráčem. Chceme dostát toho, co jsme slíbili voličům.

Jaké byly v té době, kdy jste nevěděli, jak celá krize dopadne, vaše osobní pocity?

Popravdě řečeno, s tímto jsem počítal. Loni v lednu jsem říkal, že stabilním hnutím se staneme, až dvakrát přežijeme svoji klinickou smrt. Je zcela normální, že takto mladý organismus si musí projít nějakým stabilizačním procesem. A myslím, že nás ještě tu a tam něco podobného zastihne.

Takže máme v Brně čekat ještě tu druhou klinickou smrt, o které jste mluvil?

Doufám, že ne. Situace je teď dobrá. Chtěl bych věřit, že jako hnutí máme problémy na regionálních úrovních již za sebou. Samozřejmě že v každém uskupení jsou nějaké ambice, které mohou přerůst i koalici. Ale myslím, že teď se nám již podařilo vše uklidnit a spolupráce funguje jako po volbách.

Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek před dvěma týdny nereagoval příliš vstřícně na váš dopis, kterým jste žádal kraj o příspěvek na brněnské kulturní instituce. Obvinil vás dokonce z účelového tahu směrem ke krajským volbám. Myslíte si, že právě letošní volby do krajského zastupitelstva mohou zamíchat i brněnskou politikou?

Nemyslím, ale pravděpodobně to zhorší vztahy mezi městem a krajem, možná i trochu zmrazí. Ovšem jsem pragmatický člověk a takové politické rozepře mezi městem a krajem mě nezajímají. Je pro mě důležité, že se dokážeme shodnout na společných projektech a plánech, jako je třeba již zmiňované pořádání Velké ceny. Asi to ale nebude snadný rok. V tomto smyslu bude hodně zajímavý.Brněnský primátor Petr Vokřál.

Dost už vzpomínání na rok uplynulý. Co Brňanům podle vás přinese rok 2016?

Přinese plusy i minusy. K hodně zásadním věcem dojde v oblasti dopravy. A hlavně v systému parkování. Ovlivní každodenní život lidí ve městě. Někteří to budou vítat, protože zaparkují u svého domu, jiní nás budou proklínat, než si na nová omezení zvyknou. A já sám bych chtěl věřit, že na podzim budeme mít rozhodnutí o tom, kde bude stát brněnské hlavní vlakové nádraží, což je naprosto zásadní pro rozvoj města.

Nakousl jste téma fotbalový stadion. Jeho stavba asi ještě nějakou dobu nezačne. Jaká je ale vaše vize? Je tou nejzazší metou například rok 2020, kdy by měla nová aréna hostit ligová i mezinárodní utkání?

Doufám, že se fotbal za Lužánky vrátí dřív. Pokud se vrátí, tak u toho určitě budu, bez ohledu na to, jestli už budu v politickém důchodu nebo v jakékoliv jiné funkci. Pokud se totiž projekt dotáhne do zdárného cíle, bude to něco, na co budeme jako Brňané moci být hrdí.

Vnímáte stejně i jeho hokejového souseda?

Každá taková stavba znamená pro město velký přínos. I když třeba vznikne bez účasti města, jak Kometa plánuje. Jsem za to rád a Brnu to určitě pomůže.

Plánů na stavby, a nejen sportovní, je zatím hodně. Podle nich to vypadá, že rok 2016 bude tím, kdy vše vznikne na papíře a v roce 2017 zahltí stavební stroje ulice a začnou stavět tramvajové smyčky, lanovky, prodloužení kolejí do tří městských částí či několik sportovních hal. Je to vůbec reálné?

Myslím, že ano. Ale zrovna stavba fotbalového stadionu či atletické tréninkové haly se Brňanů nedotkne tolik jako dopravní stavby. Mezi ně patří i velký městský okruh. Na něm je právě na roky 2017 a 2018 naplánovaný velký posun v Žabovřeské a na Tomkově náměstí. Tyto stavby sice lidem hodně zkomplikují život, hned jak se ale silnice znovu otevřou, bude vidět přínos. A celé řadě Brňáků se uleví od nekončících kolon, kterým se dnes nejde vyhnout.

Plánů a povinností bylo a bude hodně. Máte vůbec čas na nějaké volno či dovolenou? Nebo pracujete čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu?

Nějakou dovolenou jsem si loni stihl vyčerpat, ačkoliv ne mnoho. Ale bylo to takové překotné, většinou stejně spojené s nějakou činností pro město.

Volný čas je tedy to, co nejvíc postrádáte?

Volný čas a soukromí jsou části života, o které jsem přišel ve funkci úplně. Dříve jsem byl sice také hodně zaměstnaný člověk a cestoval jsem. Když už jsem byl ale v Brně, měl jsem čas se věnovat rodině a přátelům. Nebo i sám sobě. To mi teď chybí. Že bych měl třeba čas na sport? Z tohoto pohledu byl rok 2015 katastrofální. A do tohoto roku jsem si slíbil, že se sebou něco udělám.

Není to tak dávno, co jste do kanceláře jezdil na kole. Na to stále máte čas?

Ano, jenže ne vždy. Chci se k tomu vrátit. Ale teď jsem zrovna kolo zazimoval. A znovu ho vytáhnu až na jaře.Brněnský primátor Petr Vokřál.

Jaké další sporty přidáte?

Rád hraji tenis, rád plavu. Chodíval jsem s kamarády hrát fotbálek. Teď mám ale obavu, že si mě kvůli mé fyzičce žádný tým nevybere. V zimě jsem také vždy jezdil lyžovat. Zatím to ale venku vypadá pro letošek tak maximálně na travní lyžování.

Dovolenou na horách jste tedy asi o svátcích nestihl. Jak jste je prožil? Stihl jste vůbec ve svém pracovním tempu například nakoupit vánoční dárky?

Vždy jsem tím strašně trpěl a vždy na poslední chvíli třiadvacátého prosince jsem doháněl resty. Letos vůbec poprvé jsem klidný, protože jsem vše stihl postupně i na cestách. Vždy jsem přivezl nějaký dárek navíc.

Bujaré oslavy silvestra jste také nepořádal?

Ne, toho vždy trávím se svými přáteli. Nepatřím mezi ty, kteří se chtějí nechat vidět na nějakém večírku. Navíc od Nového roku mám znovu pracovní kolotoč.

Máte nějakou novoroční pověru, kterou se i přesto snažíte každoročně stihnout?

Rád si dám čočkovou polévku, aby prasátko zaštěrchalo. Ale především se snažím každoročně, abych mohl čočkovou polévku jíst.

Zítra se konají na kluzišti za Lužánkami hokejové hry pod širým nebem. Půjdete se podívat?

V tomto ohledu je Kometa vzorem a je to pro Brno přínosná akce. Podívat se půjdu ale až osmého ledna na Spartu. To je v Brně vždy vítaný soupeř.

Lístek tedy už máte?

Mám. A k němu nachystanou také modrobílou šálu i čepici.