Hlídky tamních strážníků je sbíraly především kolem ulice Zdeňka Nejedlého. „Výsledkem odborné expertízy bylo vyloučení ptačí chřipky. Za smrtí nalezených ptáků bylo onemocnění, které napadalo zažívací ústrojí ptáků," uvedl mikulovský strážník Radek Vážný.

Z veterinární zprávy podle něj navíc vyplynulo, že nešlo o ojedinělý případ. „Hromadné úhyny hrdliček zahradních byly zaznamenány i v jiných lokalitách našeho okresu," podotkl strážník.

Podle ornitologa Vlastimila Sajfrta ze Správy chráněné krajinné oblasti Pálava jsou obdobné nákazy spíše výjimečné. Vyskytovat se mohou právě v chladném období, kdy ptáci míří za potravou ke krmítkům. „Postižení jsou třeba menší zpěvní ptáci, hlavně zvonek zelený. V momentě, kdy je patrné, že se ptáci nechovají standardně, je nutné přestat krmit," radil Sajfrt.

V teplejším počasí jsou v ohrožení zase vodní druhy. Rizikem jsou velká horka. „Vyvinou se řasy produkující jedovatou látku, kvůli které ptáci dostanou křeče. Někteří se utopí, protože se nemohou hýbat," dodal ornitolog.

Vše o ptačí chřipce na jižní Moravě najdete zde.