Zastupitelé už dříve kvůli sporům a pochybnostem polovinu letošní dotace pozastavili. „Nyní zastupitelstvo rozhodlo tuto část dotace nevyplatit. Kontrolnímu výboru uložilo, aby pokračoval v prověřování hospodaření oddílu. Výbor se sejde jedenáctého ledna,“ sdělil starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

Znojemská kauza ve zkratce
· Znojemský oddíl plavání, ze kterého vzešlo několik olympioniků, se na podzim rozštěpil.
· Část rodičů své děti odhlásila kvůli rostoucím pochybnostem o hospodaření. Založili plavecký klub.
· Město oddílu pozastavilo a poté odebralo 480 tisíc korun z letošní dotace.
· Obě skupiny plavců a město jednají o rozdělení tréninkových hodin v bazénu městských lázní.

Rozhodnutí zastupitelů překvapilo Jana Šťastníka, nového předsedu znojemské tělovýchovné jednoty, pod kterou oddíl spadá. „Situace je vážná. Čekám na oficiální sdělení z města. Další jednání povede výkonný výbor jednoty. Usilujeme o to, aby na případná pochybení jednoho oddílu nedoplatilo víc než tisíc našich členů v devíti oddílech,“ zdůraznil.

Trenér oddílu plavání Jan Kyněra v úterý nezvedal telefon. V minulém týdnu ale pochybnosti o hospodaření odmítl. „Odejít se rozhodli rodiče dvaceti dětí, kteří postupně získali další. Celé nedorozumění spustilo nejspíš ukončení spolupráce s jedním z trenérů,“ tvrdil Kyněra.

Ilustrační foto.
Zastupitelé potvrdili pozastavení dotace plavcům

Sylva Medkové z nově vzniklého plaveckého klubu vstup jednoty do jednání uvítala. „Věřím, že to další jednání usnadní. A umožní to brzký vznik dohody, která umožní plavat všem dětem bez ohledu na to, zda chodí do klubu či oddílu,“ reagovala Medková.

Zástupci města a tělovýchovné jednoty nyní musí řešit také možný dluh na nájemném za bazén. Ten měl podle dostupných informací údajně vzniknout před zhruba sedmi lety, kdy měl oddíl platit nižší nájemné na základě neschválené smlouvy. „Je to závažná skutečnost, kterou musí také prověřit kontrolní výbor,“ uvedl zastupitel Jiří Kacetl s tím, že už si od správy nemovitostí vyžádal informace.

Město zatím věc nekomentuje. „Okolnosti prověřujeme, víc k tomu nyní nelze říct,“ řekl starosta.

Možný problém potvrdil předseda Šťastník. „Máme nejvyšší zájem na tom, abychom hospodařili průhledně. S městem budeme jednat a případné závazky chceme a musíme vyřešit,“ zdůraznil Šťastník.

Znojemský starosta Vlastimil Gabrhel.
Znojemský starosta Gabrhel zruší svůj transparentní účet