Nadšenci nyní věří, že hlavní cíl spolku, jímž je obnova zámečku, je tak zase o krok blíž. „Máme obrovskou radost. A ještě větší pak z dovětku, že ministerstvo kultury podporuje myšlenku připravované památkové obnovy zámečku. Věřím, že se nám tím otevřou dveře k vystavení zámečku v původní podobě tak, jak se dochoval do šedesátých let minulého století,“ zareagoval historik a předseda spolku Daniel Lyčka.

Práce na obnově jednoho se saletů Lednicko-valtického areálu, k němuž už za pár dní povede i turistická trasa, sleduje od počátku Petra Javorková. „Je mým oblíbeným místem na procházky a jeho proměna mi přijde až neskutečná. Vážím si odhodlání a úsilí všech dobrovolníků v čele s historikem Danielem Lyčkou, kterým se podařilo vrátit památku na mapu Lednicko-valtického areálu," zdůraznila.

Historické žně v Drnholci na Břeclavsku pořádají místní nadšenci a sdružení Bacchus. Připomínají si tak práci předků.
Ani zrno nazmar, znělo na dobových žních s kosami a mlátičkou v Drnholci

Od května k zámečku, který zdobí i jeho trojrozměrný model v poměru jedna ku padesáti, vedou turisty už i ukazatele. Během pár dnů pak přibude turistická trasa. "Modrá značka by měla turisty přivádět k zámečku už asi za čtrnáct dní. Nyní se čeká už jen na výrobu cedulí," poznamenal Lyčka.

Práce nadšenců ani během vysokých červencových teplot neustávají. "Nyní pracujeme na zednických konzervačních pracích a novinkou je dobudování vstupního schodiště a dlažby," přiblížil historik a předseda spolku.

O KATZELSDORFSKÉM ZÁMEČKU

- Postavit jej nechal kníže Jan I. Josef z Liechtenštejna, který panoval v letech 1805 – 1836.

- Stavbu započal architekt Josef Kornhäusel. V roce 1819 ji dokončil Franz Engel.

- V roce 1953 odešel poslední hajný, ze stavby vznikl seník, který o tři roky později vyhořel.

- V roce 1957 stavení lidé postupně rozebrali, v šedesátých letech zaniklo úplně.