Dvacítka děl z workshopu Cesta do fantazie, na jejichž vytvoření se podílelo asi osmnáct umělců, je v Lednici k vidění denně od devíti hodin ráno do šesti hodin do večera. „Letošním tématem je Cesta do fantazie aneb surrealismus. Jde o styl, který je mně osobně hodně blízký. Zjednodušeně řečeno zde spojujeme věci, které k sobě úplně nepatří. Vyjde z nich však hezký a zajímavý celek,“ popsal Olšiak.

Návštěvníky překvapí spojení chameleona s lokomotivou nebo třeba i chobotnice útočící na šachovou figurku, před níž se strachy třesou malá koťátka. „Nápad jsem měl téměř okamžitě. Spíš jsem uvažoval o tom, jak ho pojmout, aby nepůsobil moc divoce, a aby byl stravitelný a pochopitelný pro diváky. Věřím, že se to podařilo a že odsud lidé budou odcházet nadšení a mile překvapení,“ usmíval se sochař.

Pár kalousů ušatých s mláďaty v budce ve Valticích na Břeclavsku.
Ve Valticích se usídlil pár kalousů ušatých s mláďaty. Podívejte se

Vytvoření jedné sochy z písku zabralo autorům průměrně asi čtrnáct dní. „První týden jsme písek spíše dusali a až druhý pak vyřezávali sochy. Odhadem jsme k práci spotřebovali více jak patnáct set tun materiálu,“ prozradil Olšiak, který na letošní sezonu v Lednici vyřezal monumentálního římského vojáka.

Pokud vyjde počasí, budou si moci lidé sochy prohlédnout až do konce října.