„Pan Krejčíř se rozhodl vypovídat, čímž se nám celé vyšetřování prodlužuje. Dosud vypovídal jen ke své osobě, teď se rozhodl vypovídat i k samotné věci. Na prvním výslechu byl ve čtvrtek, další výslech je naplánovaný na příští týden,“ sdělil krajský státní zástupce Ivan Hrazdíra, který kauzu dozoruje.

Krejčíř se bude zřejmě snažit napadat ve své výpovědi Renatu Horákovou, která jeho vyšetřování odstartovala. Tomu odpovídá i skutečnost, že na bývalou vedoucí majetkového odboru podal na začátku února trestní oznámení. A to zhruba po dvou letech od chvíle, kdy ji kvůli údajným pochybením v její práci odvolali tehdejší radní na jeho návrh z funkce. „Trestní oznámení jsem podal kvůli zneužití pravomoci úřední osoby, kterým měla způsobit městu Znojmu finanční škodu. Šlo o převody bytů a vracení plateb za nájemné jejímu bratrovi a matce,“ řekl Znojemskému deníku Rovnost Vladimír Krejčíř.

Úvahy o účelovosti podání svého trestního oznámení, které padlo až dva roky po neoprávněném odvolání Horákové z funkce, odmítá. „Vypracování trestního oznámení kvůli třem konkrétním podezřením jsem ještě ve své funkci zadal právnímu oddělení znojemské radnice. Pak jsem ale byl zadržen policií. Předpokládal jsem nicméně, že k trestnímu oznámení dojde. V jednom případě se tak skutečně stalo. Policie ale případ z pro mě nepochopitelných důvodů odložila. U dalších dvou věcí jsem se až na počátku tohoto roku náhodou dozvěděl, že k podání trestního oznámení nedošlo. Proto jsem to nyní napravil,“ dodal Krejčíř.

Horáková: Účelové jednání

Horáková ovšem extajemníkovy útoky odmítá. „Vladimír Krejčíř podal trestní oznámení po celých dvou letech, kdy jsem byla neprávem odvolaná z funkce vedoucí majetkového odboru. Tato dlouhá prodleva mezi mými údajnými skutky a trestním oznámením ukazuje na účelovost jeho jednání. Pokud mu údajné skutečnosti byly známé již před dvěma roky a on se domníval, že byl spáchán trestný čin, byla přece jeho zákonná povinnost informovat o tom příslušné orgány neprodleně. Já v každém případě jakékoliv pochybení v mé práci kategoricky odmítám,“ sdělila Horáková.

Krejčíř se prakticky ve stejnou dobu, kdy se rozhodl vypovídat, sám rozhodl poskytnout rozhovor i Znojemskému deníku. „Jeden důvod je, že už jsem poskytl rozhovor oběma znojemským týdeníkům.  A za druhé je to pro mě výzva. Vaše noviny totiž ze mě toho velkého korupčníka udělaly. Všichni mí známí i advokáti mě varovali, abych to nedělal. Já ale nemám co skrývat,“ je si sám sebou jist Krejčíř.

 

Rozhovor s Vladimírem Krejčířem:
Hraju o hodně, o dvanáct let ve vězení

Znojmo – Až dvanáct let ve vězení hrozí za zneužití pravomoci úřední osoby a ovlivňování veřejných zakázek ex-tajemníkovi znojemské radnice Vladimíru Krejčířovi. Jeho kauza propukla třiadvacátého září předloňského roku, kdy na znojemské radnici provedla razii protikorupční policie. Tehdejšího tajemníka Krejčíře policisté odvedli a zadrželi, soud posléze vyhověl návrhu na uvalení vazby. Ex-tajemník v ní strávil dva měsíce. Od té doby je stíhán na svobodě. Spolu s ním policie stíhá i skupinu podnikatelů. Šéfy stavebních firem Miroslava Šimečka a Stanislava Hahna, majitele truhlářství Zdeňka Novotného a dřevaře Kamila Ludvíka. Později policie okruh obviněných rozšířila o tři další podnikatele z firem H&M, Top servis a Vysočinská lesní. Všechny stíhá pro podezření z úplatkářství. Hrozí jim až pět let vězení.

Proč jste se vůbec rozhodl poskytnout po takové době rozhovor Znojemskému deníku?

Jeden důvod je, že už jsem poskytl rozhovor oběma znojemským týdeníkům. Druhým důvodem byla výzva. Vaše noviny totiž ze mě toho velkého korupčníka udělaly. Všichni mí známí i advokáti mě varovali, abych to nedělal.

Z vašich předchozích vyjádření vyplývá, že se jako korupčník necítíte. Jak potom vysvětlíte fakt, že policie kromě vás obvinila z uplácení sedm podnikatelů?

Všechny věci, ze kterých mě policie obviňuje, mohu vysvětlit. Mluvilo se třeba o kurtu u mé chalupy. Na ten jsem s firmou VHS uzavřel smlouvu a to asi dva roky předtím, než mě policie zatkla. Existují také faktury a u majitele firmy Stanislava Hahna je i doklad o částečném uhrazení, zhruba dvacetiprocentním. Existuje i důvod, proč jsem nedoplatil zbytek. O tom jsem ale zatím nevypovídal na policii, takže bych to zatím nechtěl blíže specifikovat. Jde ale o zcela běžný obchodní důvod. Kdybych byl korupčník, žádná smlouva ani faktury by neexistovaly a já bych si v tuto chvíli nevzpomínal, kdo mi kurt postavil. A nikdo by nemohl nic prokázat.

Jezírko u mé chalupy nebudu zatím rozvádět, protože i to samotné bude zajímavá kauza. Člověk, který pro mne jezírko dělal, dostal zaplaceno. Mám na to smlouvu i doklady o zaplacení. Jezírko je dnes nefunkční, reklamuji ho.

Vy tedy tvrdíte, že všechno bylo čisté. Proč vám tedy policie zablokovala majetek a účty?

Existuje telefonní rozhovor a jeho záznam, ve kterém se bavím se svým známým. On tehdy navrhoval schůzku ještě s další osobou, která mi údajně chtěla poděkovat. Já to odmítal a v jedné chvíli jsem řekl, že se s ní potkat nechci a od nikoho žádné peníze taky nechci. Že se nenechám zavřít. Argumentoval jsem tím, že si vydělávám tři miliony ročně. To jsem jen tak střelil z hlavy. V obvinění pak je, že se chlubím výdělkem tři miliony za rok, zatímco v daňovém přiznání mám jeden a půl milionu. Vyšetřovatel z toho vyvodil, že dalšího jeden a půl milionu pochází z trestné činnosti.

Kolik jste tedy skutečně vydělával?

Jen za ty necelé čtyři roky na radnici byly mé příjmy asi sedm milionů korun. Ty pocházely jak z mého podnikání, protože pronajímám nemovitost, tak i z výplaty tajemníka radnice. Tyto příjmy jsou prokazatelné a zdaněné.

Proč se tedy člověk s takovým příjmem vůbec přihlásí do konkurzu na tajemníka městského úřadu?

Byla to pro mě na konec kariéry profesní a manažerská výzva, navíc rád pracuji s lidmi. Jsem pracovitý a organizačně schopný. S Petrem Nezvedou jsme se přitom před mým nástupem do funkce nijak blíže nekamarádili, znali jsme se poměrně povrchně. Věděli jsme o své práci, ale nikde jsme spolu nevysedávali. Do konkurzu bych se tedy přihlásil i v případě, že by Nezveda nebyl starostou.

Váš vztah se tedy ale během vašeho působení na radnici musel významně změnit. Jeho manželce jste třeba jen tak dlouhodobě zapůjčil terénní Volvo za milion korun…

To auto jsem kupoval jako ojeté asi za tři sta padesát tisíc korun. Já jsem si ho koupil do lesa, což souviselo s mou zálibou v lovu. A Petr si koupil chalupu u Vranovské přehrady a stěžoval si mi na to, že je tam špatná cesta a špatně se mu tam proto dostává. Já jsem auto v té době nepotřeboval, tak jsem mu ho půjčil.

To je pro mě poněkud nestandardní řešení problému. Ale u člověka, který údajně nemusel sahat na své peníze z výplaty z města to zase asi až tolik nepřekvapí.

To taky není pravda. Účet je stále obstavený, nicméně jsem si z něj nechal udělat výpisy. Za rok před mým zatčením jsou tam mínusové položky, tedy výběry peněz, platební příkazy a podobně v celkové výši kolem šesti set tisíc korun. Policie ale tato data má.

Pojďme teď k firmám, jejichž představitelé jsou spolu s vámi obviněni z uplácení, a které radnice oproti jiným firmám protěžovala. Pozemní stavby získaly od města zakázky za desítky milionů korun, vy jste přitom zdarma bydlel v jejich bytě v Alšově ulici…

To není pravda. Domluvil jsem se s panem Šimečkem, dostal jsem přidělený jeden byt a rok dopředu jsem jim z mého účtu zaplatil celoroční nájem. Pak je pravda, že jsem po tom roce další nájem opomněl zaplatit. Kdyby mě na to ale pan Šimeček upozornil, doplatil bych to. V momentě, kdy mi policie obstavila účty, tak jsem platit nemohl. Teď, když jsem zase něco našetřil, jsem ale dluh splatil.

Firma Top servis dělala pro město za miliony korun klimatizace do kina, divadla, na úřady i třeba do restaurace U zlaté konve. Vy jste na konci roku 2008, a pak i 2009 zdarma trávil spolu s rodinou tehdejšího starosty Petra Nezvedy vánoční prázdniny v alpském penzionu Sonnenschein v rakouském Zillertalu, který údajně patří právě jednateli Top servisu.

Top servis vybralo už předchozí vedení radnice, takže tato firma nepřišla až s námi. I v případě Top servisu byly všechny zakázky schvalovány radou. To je úplně standardní postup.

Já jezdím na hory do Itálie i do Rakouska, celá rodina hodně lyžujeme. Na hory jezdíme často, tuto dovolenou na tomto místě si nevybavuji.

Vzpomínám si, že jsem byl od Top servisu střílet sviště, shodou okolností pět dní před svým zadržením. Peníze pak zaplatila moje žena v době, kdy jsem byl ve vazbě.

Co se týče dělení zakázek, zřejmé je to třeba na rekonstrukci radniční pasáže. Ta byla rozdělena na dvě části se dvěma projekty, kdy ale Pozemní stavby prováděly stavební úpravy prostor a ve stejnou chvíli firma Stavnek dělala fasády. Obě věci přeci mohla dělat jedna firma. Výsledná částka by pak už ale přesáhla šest milionů korun a museli byste tím pádem vyhlásit otevřené výběrové řízení?!

Myslíte, že jsme to udělali schválně? Předpokládám, že tuto věc vyhlašoval odbor rozvoje, tuhle konkrétní zakázku si ale sám nevybavuji. Zcela určitě jsem ale nikomu neříkal, aby tuto zakázku rozdělil na dvě.

Právě o firmě Stavnek jsme poměrně podrobně informovali v Deníku. Vlastní ji váš známý Jan Juránek, který sídlo firmy přestěhoval do Znojma jen pár dnů po vašem nástupu do funkce. Vy jste pak firmu spolu s dalšími dvěma oslovil na několik zakázek, přičemž Stavnek vždy vyhrál. Za tři roky šlo dohromady o zakázky za pětačtyřicet milionů korun…

S panem Juránkem jsme se na radnici potkali snad třikrát do roka. Pro město dělaly desítky firem. Nikdy jsem nezkoumal, kdo je vlastní a podobně. Zjišťoval jsem naopak, co která firma umí, jakou práci odvede, jestli splní termíny a podobně. Firma Stavnek asi ve všem uspěla, nebyly s ní problémy, proto jsem ji zřejmě oslovoval. V rámci své práce jsem ani nebyl schopen zjišťovat, jestli dělá prostřednictvím vlastních zaměstnanců, nebo si bere subdodavatele. Mě zajímalo hodnocení firmy od jejích odběratelů…

Ale ona prakticky žádné jiné zakázky, než pro Znojmo, neměla.

To nevím. Já měl u každé zakázky zpětně informaci, zda a jak zakázku splnila. Třeba pokud mi na Správě nemovitostí řekli, že odvedli dobrou práci, tak jsem ji oslovil i příště. Pokud si pamatuju, nikdy taky nepřišel nikdo s tím, že třeba zrovna tuto firmu protěžujeme, nebo že odvedla nekvalitní práci. Policie jistě prověřovala i firmu Stavnek a případný tok peněz směrem ke mně, a nic nenašla.

Třeba nikdo z úředníků nebo městských příspěvkových organizací nepřišel proto, že se vás báli.

Tak oni se mě báli a říkali mi smíšek! (úsměv) Přeci kdokoliv za mnou mohl přijít a nikoho jsem nezabil. Podle mě se jen prostě vytvořil mýtus, že Krejčíř je Brňák, který za všechno může.

Ale něco na vás policie přeci musí mít, když vám hrozí až dvanáct let ve vězení…

Půl roku mě policie sledovala, ale že by mě chytli za ruku, jako třeba šéfa pražských strážníků, to se nestalo. Prověřovali všechny moje účty a bezvýsledně. Žádnou nezákonnou transakci nenašli. Jediné, co mají, je jeden telefonní hovor, kde se vychloubám svým ročním příjmem. O tom už jsme ale před chvílí mluvili.

Takže to je podle vás skutečně to jediné, co na vás policie má?

V době mého zadržení jsem třeba neměl zaplacené všechny faktury za kurt, nebo za branku u mé chalupy. To bych ale všechno zaplatil, pokud bych neměl obstavené účty. A tyto nezaplacené věci považuje policie za úplatek. Ale jak jsem měl zaplatit za práci, kterou v září dokončili a mě ve stejném měsíci zadrželi a zablokovali účty?

Čili za celého půl roku, po který vás policie sledovala, neexistuje podle vás jediný záznam, který by vás usvědčoval z braní úplatků?

Nemohou takový záznam mít, protože mi nikdo nikdy žádnou obálku s penězi nedával. Kdyby tomu tak bylo, už by to dávno někdo na mě vytáhl.

Kdo tedy podle vás stál za vaší kauzou?

Tajemník je podle zákona ze své funkce prakticky neodvolatelný. To už by musel přestat úplně chodit do práce. V době vypuknutí kauzy bylo čtrnáct dní před volbami a bylo potřeba znevěrohodnit jako lídra ODS Petra Nezvedu. A já s ním byl jasně spojován a přitom snadněji obvinitelný než on. Cílem tedy bylo odstranit a diskreditovat Nezvedu natolik, aby s ním nikdo nevytvořil koalici. A to se také stalo. Byla to účelová věc.

Co děláte teď?

Jsem evidovaný na úřadu práce a jsem prakticky nezaměstnatelný. Naštěstí mám příjem z pronájmu nemovitosti, který mě i mou rodinu v pohodě uživí. Žiju na chalupě, kterou postupně opravuji.

Kromě toho jste se ale rozhodl po roce a půl vypovídat a jezdíte proto asi na výslechy, ne?

Z počátku jsem nevypovídal kvůli mému špatnému psychickému stavu, na který jsem později začal brát léky na uklidnění. A to byl důvod, proč jsem nevypovídal při druhém výslechu. Byl jsem z prášků obluzený, utlumený. Pak už se mě ale během asi roku nikdo z policie nezeptal, jestli chci vypovídat. A já bych vypovídal, prášky už nějakou dobu neberu. Tak jsem se nyní přihlásil sám. Ve čtvrtek jsem na policii poprvé vypovídal, znovu půjdu k výslechu dva dny příští týden.

Váš výslech zase určitě vyšetřování na nějakou dobu protáhne…

Výpověď může trvat minimálně měsíc. S tím se pak musí seznámit všichni účastníci řízení, pak to půjde státnímu zástupci. Předpokládejme pak jedno, dvě až tři stání u soudu. Kauza určitě neskončí dřív než za rok a půl, až za dva.

Předpokládám, že při výpovědi se budete snažit vyšetřovatele přesvědčit, že všechny jejich důkazy se dají nějak rozumně vysvětlit. Na přípravu své verze jste měl rok a půl…

Podle mých advokátů mě žádná z výpovědí svědků z ničeho neobviňuje, kromě výpovědi jedné úřednice. Nikdo dnes nemůže garantovat, jak soud dopadne. Ve vyšetřování je ale spousta procesních chyb, advokáti i proto tvrdí, že proces není dopředu ztracený. Výsledek může být od zproštění viny, přes podmínku až po dvanáct let ve vězení. Hraju o hodně.