Protože s rozhodnutím finančního úřadu o dodanění nesouhlasí, upozornili nejprve na rozpor, podali námitku podjatosti a následně i odvolání. „O odvolání nebylo rozhodnuto v zákonné lhůtě. Nyní tak naskakuje každý měsíc penále za neuhrazení částky ve výši čtyř set tisíc korun. Proto jsme se rozhodli jednat,“ uvedl hodonínský místostarosta Ladislav Ambrozek.

#clanek|4394665

Hodonínští radní se při svém úterním jednání shodli, že dodanění ve výši třiceti milionů, tedy patnácti pro město a patnácti pro obec Lednice, je třeba uhradit. „Rada doporučila zastupitelům, kteří se mají sejít pětadvacátého února, částku zaplatit,“ potvrdil Ambrozek.

Lázeňský rozvod
• 2004 Hodonín a Lednice založily dobrovolný svazek obcí Jihomoravské lázně
• 2005 až 2006 postavil lázeňské domy Perla v Lednici a Eva v Hodoníně
• 2018 zrušení Jihomoravských lázní a prodej lázeňských domů Hodonínu a Lednici
• 2018 výnosy lázní Hodonín: 134,5 mil. Kč a Lednice: 39 mil. Kč
• 2019 finanční úřad chce dodanit převody 29,1 milionu Kč + penále 5,8 milionu Kč

Problém se splacením by Hodonínští mít neměli. „Hospodaření za loňský rok máme uzavřené. Přebytek je třicet milionů korun. Z toho bychom případně pokutu uhradili,“ naznačil místostarosta.

Vzhledem k rozhodnutí radních v okresním městě se podle něj dá očekávat, jak se k situaci postaví vedení obce Lednice. „S panem starostou jsme neustále v kontaktu, měli jsme na toto téma hned několik schůzek. Čekal, jaké zaujmeme stanovisko,“ sdělil Ambrozek.

Podle lednického starosty Libora Kabáta je zásadní postupovat součinně. „V případě, že bychom se zachovali každý jinak, mohli bychom mít další potíže. Možná řešení jsme společně probírali již dopředu, přestože ještě není jasné, zda budeme vůbec muset peníze doplatit,“ nechal se slyšet Kabát.

Tamní zastupitelé se sejdou až sedmadvacátého února. „Do té doby bych chtěl informovat dopodrobna radu. Snažíme se však postupovat stejně jako Hodonínští. Půjde o složitý proces. Osobně bych uvítal, kdyby finanční úřad zaslal vyjádření v zákonné lhůtě, což se ale nestalo,“ řekl starosta.

I v Lednici již řeší, kde vzít na případné doplacení peníze. „Nedisponujeme zdaleka takovým rozpočtem jako v Hodoníně, ale poradit si budeme muset. Připravuji možná řešení včetně možnosti splacení úvěrem,“ nastínil Kabát.

V jaké fázi je aktuálně projednávání odvolání, finanční úřad odmítl sdělit. „Rozhodnutí není pravomocné, proto tuto věc nemůžeme komentovat,“ reagoval mluvčí Finančního úřadu pro Jihomoravský kraj David Stančík.