PRASKLO POTRUBÍ. Mráz byl zřejmě příčinou večerní havárie na vodovodním potrubí v Břeclavi, ke které došlo v neděli na křižovatce ulic Nerudova a Smetanovo nábřeží u obchodní akademie. Silnici tam zatopila voda.

Společnost Vodovody a kanalizace Břeclav ji zastavila a v pondělí ráno začala s opravou. „Šlo o prasknuté litinové potrubí. Je to pravděpodobně z důvodu střídání mrazů a nižších teplot. Staré potrubí už je vyříznuté. Nejpozději večer poteče voda v celé Břeclavi," informoval v pondělí odpoledne technický náměstek firmy Zdeněk Adámek.

POTŘEBUJÍ VÍCE SNĚHU. Teploty několik stupňů pod bodem mrazu pečlivě sledují i zemědělci. „Čekáme na to, jak vymrznou obiloviny. Nebezpečí hrozí hlavně u těch polí, které nejsou zakryté sněhem. Potřebovali jsme, aby ho napadlo více, protože vody má půda málo. Uvidí se ale až později. Záleží nejen na teplotě, ale také jak dlouhé budou mít mrazy trvání," řekl předseda břeclavské agrární komory Antonín Osička.

Dlouhotrvajícími mrazy okolo minus dvaceti mohou utrpět i ovocné sady a vinice. „Kdyby trvaly třeba týden, mohly by praskat třeba kmínky ve vinohradu," doplnil Osička.

AUTA MIMO SILNICI. Práce v mrazech zaměstnává také silničáře. I ty na Hodonínsku. Jedním z nejproblémo­vějších úseků silnic v regionu je stoupání na Stražovický kopec. Ten je hodně příkrý, navíc po něm vede vytížená silnice první třídy. „Letos nám tam zatím žádný kamion neuvízl. Měli jsme ale problémy mezi Archlebovem a Žarošicemi," sdělil vedoucí hodonínské Správy a údržby silnic Martin Bedrava.

Právě na této silnici došlo minulý týden k několika nehodám, a to hlavně vinou námrazy a nafoukaného sněhu. Srazily se tam například tři osobní auta a dodávka. Většina aut skončila mimo silnici a nehoda si vyžádala tři zraněné.

Zásoby soli i písku na posyp cest silničáři neustále doplňují a zatím podle Bedravy nehrozí jejich nedostatek. Pomohly i přebytky z minulých mírných zim.

BEZDOMOVCI NA ULICI. Problémy mají také lidé bez domova. Například ve Znojmě zůstává podle šéfa tamních strážníků Ivana Budína přímo na ulici asi desítka lidí. „Když začaly mrazy, obešli jsme místa, kde pobývají. Část z nich se nám podařilo přesvědčit, aby odešli do azylového domu. Někteří ale jakoukoli pomoc odmítají," zmínil Budín s tím, že bezdomovce pravidelně kontrolují.

Letos ve Znojme prozatím nikdo neumrzl, několik bezdomovců však muselo do nemocnice. Od začátku ledna jich v tamním zařízení ošetřili deset. „Přijali jsme je s podchlazením a omrzlinami. Část z nich má dále nařízené ambulantní kontroly," uvedl mluvčí nemocnice Pavel Jajtner.

ZEBRY? AŽ V POLEDNE. Hodonínská zoologická zahrada musí v mrazech hlídat venkovní teplotu a podle toho určit, jak dlouho mohou být zvířata na čerstvém vzduchu. „Některá potřebují vyhřívané stáje. Když je velký mráz, například zebry pouštíme ven až kolem poledne, jakmile vysvitne slunce. Pokud je hodně pod nulou, pustíme je třeba jen na hodinu, nebo vůbec. Čím jsou větší mrazy, tím více spotřebujeme elektřiny na topení," nastínil hodonínský zoolog Jiří Ingr.

RYBÁM CHYBÍ KYSLÍK. Kvůli teplotám pod nulou trpí i ryby v rybnících. Rybáři jim proto vysekávají do ledu díry. „Především kontrolujeme kyslík, a to téměř každý den. Tam, kde jsou přítoky slabé, může docházet k poklesům kyslíku ve vodě i problémům s rybami. Někde dáváme větrné rozmrazovače," popsal opatření ředitel Rybníkářství Pohořelice Roman Osička.

Nízké lednové teploty na jihu Moravy:∙ 21 až 22 mrazových dnů (minimální teplota –0,1 °C či nižší)*
∙ 21 až 22 ledových dnů (maximální teplota –0,1 °C či nižší)
∙ 8 (Kuchařovice u Znojma) až 13 (Strážnice na Hodonínsku) arktických dnů (maximální teplota byla –10,0 °C či nižší).
∙ Nejnižší teplota byla 7. ledna ve Strážnici –20 °C
sledované období 1. – 22. ledna (zdroj ČHMÚ)