V centru města panuje spíše ticho. Hlasy lidí jsou slyšet za dveřmi několika málo hospod, ve kterých se obsluhuje. Při procházce mezi stoly je málokdy slyšet čeština.

Spíše tlumený hovor jednotlivých hloučků jen občas přeruší hlasitý výbuch petardy, o to méně pak ohňostroj. Komorní atmosféru města hodinu před příchodem nového roku narušuje příležitostný zpěv a smích od skupin, které mají před sebou položený přinesený alkohol, nebo z otevřených oken bytů.

S tím, jak se zkracuje čas zbývající do půlnoci, lidí na náměstí Svobody přibývá. U jednoho ze stolů hraje mladý muž na kytaru a skupina dívek s ním zpívá. Veselí ale přehluší předčasné výbuchy nedaleko zapáleného ohňostroje. Skupinka pozoruje na obloze světelnou show, záhy ale klopí pohledy k zemi a vytřepávají si z vlasů zbytky pyrotechniky, které se na ně snáší.

Viktorie Ponížilová je v centru Brna na silvestra poprvé. „Přijde mi, že je tady docela dost lidí. Vždy jsem ale slavila doma v poklidu, tak nemám srovnání. Plánujeme zůstat do půlnoci tady, pak asi půjdeme někam tančit," líčí.

S přibývajícími lidmi přibývá i ohňostrojů a petard, jejichž odpalování zní centrem Brna. Někteří lidé zapálenou pyrotechniku nedbale odhazují takřka pod nohy ostatním lidem.

close Silvestrovské oslavy na náměstí Svobody. info Zdroj: Deník/Sabir Agalarov zoom_in Silvestrovské oslavy na náměstí Svobody.

„Ohňostroje k silvestru patří, takže to chápu. Na druhou stranu se mi to skrze to, jak to může ubližovat zvířatům a také po tom, co se stalo v Praze, moc nelíbí," zamýšlí se mladá žena.

Na náměstí i do jeho okolí se začínají sjíždět policisté, hasiči i záchranáři, kteří jsou připravení zasáhnout, kdyby se veselí spojené s oslavou nového roku vymklo. Někteří z nedočkavců odpalují pyrotechniku už před půlnocí čím dál častěji.

  • Podívejte se také na fotky ze začátku oslav

Fotogalerie: Silvestr začátek Brno

S úderem půlnoci pak ze všech koutů Brna vystřelují na nebe světelné kytice, připomínající světlice, kterými dávají Brňané zbytku města najevo, odkud právě slaví. Ohňostroj na náměstí Svobody se ale zdá byt tím nejvýraznějším a trvá ještě několik minut po začátku roku 2024.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nová luxusní rezidence vzniká v Brně. Má skoro padesát bytů

Nová luxusní rezidence vzniká v Brně. Podívejte, jak pokročila výstavba. | Video: Domoplan