Jubilejní desáté otužilecké plavání v Lužicích na Hodonínsku začíná hodinu po poledni. I pro diváky, kterých je vždycky víc než plavců, je přichystané občerstvení.

Ještě delší tradici má Silvestr na Javořině. Na nejvyšší vrchol Bílých Karpat mohou vyrazit už dopoledne pěší třeba z Vápenek na Hodonínsku. „Věřím, že přijdou zástupy z Česka i Slovenska. U vatry přátelství zazní hymny obou národů. Přípravný výbor Javorinských slavností tu bude lidem zadarmo rozdávat na zahřátí kapustnicu,“ sdělil lubinský starosta Martin Beňatinský.

Naopak až po krk ve vodě mohou trávit rodiče s dětmi na pomezí Brněnska a Břeclavska v pasohláveckém Aqualandu Moravia. „Celodenní silvestrovský program se ponese v duchu hudby, tance a soutěží,“ upozornila Lenka Romportlová, mluvčí aquaparku. Ten bude otevřený od 10.00 do 21.00. Ještě déle si program budou moci užívat hosté přilehlého hotelu Aqualand Inn, kde ale již hlásí vyprodáno.

Ilustrační foto.
Hudba, tanec, koktejly nebo pohádkové postavy. O silvestru se vyřádí u bazénu

To volný vstup mají zájemci o Silvestr před kulturákem v Břeclavi, který bude příchozí bavit poslední hodinu tohoto roku a první hodinu roku 2019. „Připravený je moderátor, DJ Lucas a pětadvacetiminutový ohňostroj,“ přiblížil za pořadatele Tomáš Růžička. V kulturním domě mohou pak zájemci pokračovat v oslavách nového roku až do rána.

Znojemští se zaměřili zvláště na mladší generaci, proto už ve čtyři hodiny odpoledne začne na Masarykově náměstí Dětský Silvestr. „Příchozí se mohou těšit na program plný zábavy, který bude zakončený pohádkovým ohňostrojem,“ uvedla mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

I když do Silvestra zbývají dva celé dny, řada pohostinství je již na poslední večer v roce rezervovaných. „Kromě živé hudby či ohňostroje můžeme lidi pozvat i na otevřenou zahrádku se silvestrovskou polévkou, punčem a svářeným vínem. Máme ještě pět volných míst,“ informoval včera odpoledne vedoucí Restaurace Obůrka v Blansku Jiří Souček.

Aqualand Moravia: Roztančený Silvestr (10.00 – 21.00)
Břeclav: Silvestr před kulturákem (od 23.00)
Lužice (u Hodonína): otužilecké plavání (od 13.00)
Mikulov (Břeclavsko): Silvestr na náměstí (od 22.00)
Olešnice (Blanensko): skiareál (od 8.00 do 18.00)
Slavkov u Brna: Silvestrovský ohňostroj (od 20.00)
Velká Javořina (Bílé Karpaty): Silvestr na pomezí (od 13.00)
Znojmo: Silvestr pro děti (od 16.00 do 19.00)

Lednický zámek. Ilustrační foto.
Zámky, pole či lesy. K soudům jde kus lichtenštejnské historie