Lenka Pokorná často navštěvuje brněnskou zoologickou zahradu se svými dětmi. „Uzavření nás mrzí. Ale v počasí posledních dní stejně radši zůstáváme doma,“ zhodnotila.

Zahrady musely kvůli Covidu uzavřít už na jaře. Jen za toto období přišly o miliony korun ze vstupného. V Hodoníně vybrali o tři miliony méně než v běžných letech. Zahrady v Brně a Vyškově zatím nemají tak přesná čísla. Čekají, jak se do tržeb promítne nynější omezení. „Záleží na tom, jak dlouho bude zahrada uzavřená a jak rychle se k nám návštěvníci vrátí. Je to těžké předvídat i kvůli zkušenostem z jara, kdy se po otevření lidé nevrátili hned, ale nárůst návštěvnosti byl postupný,“ uvedl mluvčí Zoo Brno Michal Vaňáč.

Ve Vyškově situaci zhoršuje i uzavřený DinoPark. „Ke konci září byly ztráty na tržbách oproti loňskému roku dva a půl milionu korun. A dál narůstají. V říjnu bývá běžně v provozu jak zoologická zahrada, tak o víkendech i DinoPark. Ten nabízí i noční prohlídky. Jeho uzavření pro nás znamená další snížení zisku o přibližně šest set tisíc korun,“ vyčíslila ředitelka Zoo Parku Vyškov Dagmar Nepeřená.

Život v zahradách ale neustal. Pracovníci musí i nadále pečovat o zvířata. O svou práci se tak bát nemusí. „Spíš hledáme úspory v provozu a plánovaných opravách než že bychom propouštěli,“ doplnila ředitelka Nepeřená z vyškovské zahrady.

Zmíněným třem zahradám poklesla návštěvnost v průměru o pětatřicet tisíc lidí. „Loni jsme měli návštěvnost skoro 200 tisíc návštěvníků. Letos nemáme šanci se k této hranici přiblížit,“ dodala mluvčí Blahová z hodonínské zoologické zahrady.