Ředitel gymnázia Miroslav Marek na reakci rodičů ani raději nečekal. „Už tak jsme měli autobus naplněný z poloviny. A bylo jasné, že po útocích teroristů zájem rodičů ještě víc klesne. Náhradní akci sice pro děti neuspořádáme, ale tradiční Vídně se určitě nevzdáme," slíbil ředitel.

Právě ve Vídni útoky nehrozí ani podle ředitelky ze základní školy v brněnské Staňkově ulici Jany Hlaváčkové. „Zájezd rušit nebudeme, je o něj mezi dětmi velký zájem. Dokonce se nevejdou ani do jednoho autobusu. Přece jen ve Vídni nebudou pouze na jednom místě, výletu se tak nebojíme. Situaci ale rozhodně nesmíme podceňovat. I děti chápou, že jde o velkou věc, hodně se nás na útoky ptají," konstatovala ředitelka.

Naopak na brněnském gymnáziu na Slovanském náměstí se výlet do předvánoční Vídně nejspíš neuskuteční. „Nejezdíme tam každoročně, ale letos se akce rodičům nezdá bezpečná," vysvětlila ředitelka školy Ilona Kopecká. Krátce po pařížských útocích přitom zvládli zájezd do Anglie i Berlína.

Strach má i například matka Petra Kučerová. „Syny se bojím pouštět skoro i do školy, natož na výlety do zahraničí," zhodnotila situaci Kučerová.

Naopak patnáctiletý Adam Dvořák se na plánovaný výlet do Vídně těší. „Nemyslím, že nám zrovna v Rakousku hrozí útok teroristů. Mrzelo by mě kvůli pařížským událostem takový výlet zrušit," řekl student.

Tím se řídí i například učitelé ze základní školy v Tyršově ulici ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. „Plánujeme jet v prosinci do Vídně i Bratislavy. Je ale pravda, že na jaro jsme plánovali také zájezd do Londýna. Děti tam měly žít v rodinách anglických studentů tři dny. Jenže se tam jede právě přes Francii a proto s konečným rozhodnutím počkáme do ledna. Pak uvidíme podle zájmu rodičů," popsala učitelka školy Šárka Navrátilová.

Podobný postup také zatím školám radí krajský náměstek školství Stanislav Juránek. „Školám jsme doporučili, aby podobné cesty zatím hodně zvážily. Finální rozhodnutí je na ředitelích. V této chvíli je důležitější než vzdělávání dětí jejich bezpečnost. Zatím řešíme především konec roku a začátek příštího. Bude záležet, jak se změní situace v Evropě," komentoval náměstek.

Školám se snaží pomoct také ministerstvo školství. „Proto jsme snížili minimální počet žáků účastnících se takových jazykových pobytů po třináctém listopadu z deseti na pět a zkrátili vyměřené dotace. Jde o výjimku z našeho programu vzdělávání," shrnula mluvčí ministerstva Jarmila Balážová.

Podle Juránka je teď nejdůležitější, aby se o této problematice co nejvíc s dětmi diskutovalo. „Žáci události nevnímají bez odezvy. Informace mají od médií i rodičů. A jde o budoucnost celé Evropy. Nejde jim jen sdělit: Nejedeme na výlet. Učitelé musí vysvětlit, proč. A jihomoravské školy jsou na tuto debatu připravené," podotkl Juránek.