Průvodce doplněného o fotografie, autentické zážitky a návod, jak se na dané místo dopravit, napsal s pomocí svých dětí. „Inspirovaly mě otázkami, proč žijeme zrovna v Brně,“ prozrazuje osmatřicetiletý muž.

Vybrané výroky
- „V okolí Bobycentra si budete připadat jako poslední přeživší po apokalypse."
- „Fotbalový stadion za Lužánkami začíná připomínat brněnské nádraží, o jehož odsunu z centra do bažin kolují legendy, zatímco reálně stále stojí na stejném místě."
- „AZ Tower – Mrakodrap, který se dotýká oblaků jen při inverzi."

Návštěvníkům města chce ukázat místa a budovy, které mohou přehlédnout. „Když v Brně vystoupíte na hlavním vlakovém nebo autobusovém nádraží, nejspíš budete chtít okamžitě utéct. Ale to by byla chyba. Pod vrstvou ušmudlanosti se totiž skrývají nečekané a neokázalé skvosty,“ láká v předmluvě spisovatel.

Kromě kostelíku v Líšni chválí také židovský a Centrální hřbitov, městskou čtvrť Lesná či Moravskou zemskou knihovnu. „Doporučuji i Bílou horu, z níž vypadá Brno snad nejkrásněji. Za pozornost stojí sídliště Kamechy. Pro bezprecedentní drzost developerů stavět obludné mrtvé čtvrti, vedle nichž vypadají i komunistická panelová sídliště jako vzor lidskosti,“ kritizuje.

Ostrým výrokům se nevyhnula ani známější místa. Třeba Mendlovo náměstí řadí autor k těm nejošklivějším v Brně.

Pro ty, kteří se s autorem již setkali, se ale nejedná o žádné překvapení. Před třemi lety v poslední kapitole průvodce To je Brno nelichotivě okomentoval okolní města a vesnice.

Příznivci Bilerova kontroverzního stylu se i do budoucna mají na co těšit. „Plánuji román, jehož děj se bude odehrávat v Brně. Časem snad i samostatného průvodce po klenotech jižní Moravy, jako je Kuřim, Blansko nebo Adamov,“ nastiňuje satirik.