Jako tradičně, i letos si zámek nachystal několik specialit. „Kromě tří prohlídkových okruhů a prohlídky podzemí, které slavkovský zámek nabízí, uspořádáme i letos několik speciálních prohlídek. Ty návštěvníky zavedou do depozitářů muzea, ukážou opravené zámecké krovy nebo ozvláštní prohlídku dobovými kostýmy,“ podotkl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Jednadvacet výstav

Bohatý bude ale i další program. „Letos připravujeme jednadvacet výstav, na dvanácti koncertech se představí hudebníci nejrůznějších žánrů. Kromě toho se návštěvníci můžou těšit na dalších třináct společenských akcí, mezi něž patří tradiční Oldtimer festival, svatourbanské hody, řemeslné jarmarky a další,“ dodal ředitel.

Tři výstavy jsou turistům přístupné už teď. Po dvou letech se na slavkovský zámek vrací výtvarný obor Základní umělecké školy Františka France. Tentokrát jsou práce dětí inspirované přírodou. „Výstava s názvem Kouzlo živé přírody představuje práce žáků za uplynulé dva roky. Výstava jsme umístili do galerie v prvním patře a návštěvníci si ji užijí až do 20. května,“ uvedla referentka programu slavkovského zámku Zuzana Venturová.

Díky nové zahraniční spolupráci s rakouským zámkem Rosenburg se návštěvníci zámku můžou vzdělat také v historii sokolnictví. „V místnosti před kavárnou jsme nachystali výstavu fotografií věnovanou sokolnictví, které je hlavním lákadlem renesančního zámku Rosenburg a má na něm dlouholetou tradici. Výstava je volně přístupná až do 15. července,“ dodala Venturová.

Kdo chce vidět majestátné dravce při lovu, může se vydat přímo na zámek Rosenburg. „Zámek je vzdálený asi pětačtyřicet minut od Znojma. Kostýmované ukázky sokolnictví na něm mají dlouholetou tradici, které navíc umocňuje dobová hudba. Za prohlídku však stojí i renesanční zámek, ve kterém je zpřístupněno pětadvacet místností a letos bude obohacena o výstavu renesančních zbraní,“ pozval přítomné vrchní sokolník zámku Rosenburg Vladimír Garaj.

Třetí výstava, která doprovází začátek sezony, je expozice k třístému výročí narození Václava Antonína Kounice. Tu si mohli lidé prohlédnout už v loňském roce a letos mají čas do 27. května.

Restaurování

Netradičním zážitkem pak může být nahlédnutí pod pokličku historickým restaurátorům. „Po vzájemné dohodě s Vyšší odbornou restaurátorskou školou z Brna budou studenti pod dohledem odborníka a pedagoga Radka Ryšánka restaurovat vybrané předměty ze sbírek slavkovského zámku. První restaurování se začne 23. dubna a potrvá do 18. května. Návštěvníci budou moci v tyto dny sledovat průběh restaurování s odborným výkladem,“ poznamenal Šilhánek.

Už nyní se na prohlídkovou trasu vrací tři obrazy, které prošly rukama restaurátorů v loňském roce. Jde o portréty významných příslušníků rodu Habsburků, Alžběty Kristýny, Marie Terezie a Josefa II. U příležitosti Dne památek v polovině dubna pak zámek nabídne další zajímavost, a to repliku relikviáře svatého Maura. Návštěvníci se můžou památky dotknout a dokonce ji rozebrat na jednotlivé části.