„Šmoulí vesnice se bude rozkládat v celém přízemí pavilonu C. Nádherné domečky jsou v nadživotní velikosti, aby do nich pohodlně mohl vejít i dospělý člověk. Díky interaktivním prvkům pak budou mít návštěvníci pocit, že se stali sami šmouly,“ popsala Květa Havelková ze společnosti JVS Group, která akci pořádá.

Vesnice na ploše více než 3000 metrů čtverečních nabídne pro malé i velké interaktivní hry. Návštěvníci například zjistí, kterému ze slavných šmoulů se nejvíce podobají nebo se naučí jejich řeč. Návštěvu šmoulí vesnice završí letem na čápovi prostřednictvím virtuální reality.

Obří šmoulí vesnice vyroste na brněnském výstavišti.
Na výstavišti v Brně vyroste obří šmoulí vesnice. Podívejte se, jak bude vypadat

Stejně rozlehlý zábavně-vzdělávací park pak přinese nejen zábavu, ale i poznání. Návštěvníci spolu se šmouly prožijí napínavé dobrodružství, ve kterém zvítězí nad zákeřným čarodějem Gargamelem a jeho kocourem Azralem a zachrání přírodu. Posláním projektu je totiž inspirovat děti a jejich rodiče k ochraně životního prostředí. Ti se tak hravou formou dozví, jak pečovat o les. Pro školy je pak připravený speciální vzdělávací program, který učitelům pomáhá jednoduchým způsobem probírat s dětmi složitá témata. „Děti se dozví o nutnosti ochrany přírody, klimatické změně či podrobnosti o životě v českém lese," uvedla mluvčí pořadatelské společnosti Soňa Hanušová.

Pohádkovou atrakci v přízemí pavilonu C doplní ještě jedno patro, kde budou na návštěvníky čekat nejrůznější aktivity od LEGO herny přes dopravní hřiště až po závody autíček či dráhu pro retro kolečkové brusle.

V oboře Holedná se narodila asi dvacítka selátek.
Úhyn selátek v brněnské oboře Holedná: děti do nich šťouchaly klacky

Šmoulí vesnice se zábavně-vzdělávacím parkem bude otevřená každý všední den od deseti hodin dopoledne do sedmi hodin do večera, o víkendech pak návštěvníky pustí ještě o hodinu dříve. Vstupenky jsou již nyní v prodeji. Základní vstupné stojí 280 korun na osobu, v nabídce jsou ale například i zlevněné a rodinné vstupenky.